PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=687993}

Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków

Nebesnye zheny lugovykh mari
7,2 4 656
ocen
7,2 10 1 4656
7,0 15
ocen krytyków
Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków
powrót do forum filmu Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków

Nieco oniryczny, okraszony symboliką, a jednocześnie swojsko przaśny i ludowy. Słowiański realizm magiczny, któremu ja mówię zdecydowane TAK! Film wzrusza, rozśmiesza, zastanawia i co najważniejsze - nie pozostawia obojętnym. Taki troszkę rosyjsko-ugrofiński Angelus :) Zdecydowanie więcej takich filmów w tym roku sobie życzę!

checkolada

nad czym zastanawia?

DonVitoCorleone

Nad przenikaniem się kultur, znaczeniem wierzeń w życiu codziennym i ich wpływem na postrzeganie rzeczywistości, nad tym jak taki lud mógł się utrzymać 800km od Moskwy będąc pod ostrzałem prawosławia i władz i zachowując jednocześnie swoją odrębność i kulturę, nad urokiem prostoty i przaśności, nad wyborami kolejnych bohaterek...

BTW nie wiem jak jakikolwiek film może nie zastanawiać - nawet przy "Zębach" zastanawiałam się w jaki sposób reżyser wpadł na pomysł wątku przewodniego. ;)

checkolada

eh ten przeklety prawoslaw
rozumna z ciebie dziewoja w takim razie

ocenił(a) film na 9
checkolada

Czemu słowiański realizm magiczny? Film opowiada historie maryjskich kobiet, nie rosyjskich.

doliwaq

Maryjczycy, jak i cała ich Republika, znajduje się pod silnym wpływem kultury rosyjskiej (nie bez znaczenia jest fakt jej położenia...). Pomimo dużej religijnej, kulturowej i językowej odrębności tego ludu nie sposób zauważyć przenikających się wpływów. Chociażby brzoza, która w jednym z fragmentów filmu jest drzewem "widzącym" i świętym - w mitologii słowiańskiej również postrzegana była w podobnych kategoriach.

ocenił(a) film na 9
checkolada

W magiczność brzozy wierzą Maryjczycy i Rosjanie, możliwe że stało się tak poprzez przenikanie się wierzeń. Ale ten film opowiada o ugrofińskich wierzeniach, nie słowiańskich. Jeśli Majowie i Khmerowie budowali piramidy, to nie można mówić o piramidach majańskich, że "jest w nich khmerski klimat i tajemniczość".
Ten przykład jest bardzo skrajny, ale można znaleźć wiele podobieństw wśród kultur graniczących ze sobą i przenikających się.

doliwaq

Brzoza była zaraz po dębie najważniejszym drzewem w mitologii Słowian, stad też mój przykład - Rosjanie tak jak i my Polacy raczej nie wierzą już w jej magiczność.
W swojej wypowiedzi napisałam: Słowiański realizm magiczny, któremu ja mówię zdecydowane TAK!(...) Taki troszkę rosyjsko-ugrofiński Angelus .
Rosyjsko-ugrofiński Angelus, a wiec realizm magiczny (bo Angelus to również film oscylujący w granicach tegoż gatunku) również rosyjsko-ugrofiński, czyli idąc drogą dedukcji słowiańsko-ugrofiński.
Majowie i Kmerowie to faktycznie nie trafiony przykład bo nijak ma się to porównaniu do mojego: inne kontynenty i jeden z nich przestał istnieć w XVIIw podczas,gdy Kmerowie mają się dość dobrze. ;) Maryjczycy i Rosjanie to zupełnie inna bajka.

checkolada

"Taki troszkę rosyjsko-ugrofiński Angelus" - podoba mi się to porównanie ;).

ocenił(a) film na 6
sajangoku

no ciekawe porównanie

ocenił(a) film na 8
checkolada

Jakże piękne są te ich ludowe stroje, jakże piękne są Maryjki w swoich ludowych strojach, jakże piękny to o nich film - 8/10 !!!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones