PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=684143}

Nieznajomy nad jeziorem

L'Inconnu du Lac
6,0 2 641
ocen
6,0 10 1 2641
7,0 14
ocen krytyków
Nieznajomy nad jeziorem
powrót do forum filmu Nieznajomy nad jeziorem

Skrajna płycizna

ocenił(a) film na 5

Z ogromną ciekawością sięgnąłem po ten film -- sugerując się samym zwiastunem (zachwyty nad
rzekomym "napięciem" i odniesienia do Hitchcocka to doprawdy jakieś żarty) spodziewałem się
inteligentnej, misternie poprowadzonej fabuły, niespodziewanych zwrotów akcji, wnikliwego studium
postaci, scen pełnych ciekawych dialogów. Film nie zawiera ani jednej z tych cech. W zamian opiera
się na perwersyjnym (i jakże krzywdzącym) stereotypie o homoseksualistach, gdzie zwierzęca żądza
bierze górę, niezależnie od czynników moralnych, etycznych. To, że ktoś uważa ten prymitywny film
za satysfakcjonujące i wartościowe kino dowodzi jedynie, że dał się nabrać na bardzo powszechne dziś
art-housowe oszustwo.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 5
tearofmankind

Nie mam pojęcia, na jakich danych opierasz swoje twierdzenie, jakoby była to prawda "w dominującej liczbie przypadków", przypuszczam, że to pewnie tylko Twój mylny wniosek wyciągnięty na podstawie paru żałosnych filmów.
Niemniej, ja pozostanę przy obrazach zdecydowanie szlachetniejszych, mądrzejszych i ciekawszych, gdzie wątki lub podteksty homoseksualne przedstawione zostały zupełnie inaczej, na przykład tajski "Choroba tropikalna" (2004) czy angielski "Moja piękna pralnia" (1985). Nawet głośne jeszcze niedawno "Życie Adeli" to film nieskończenie lepszy od "Nieznajomego nad jeziorem", mimo że tam również nie brakuje nagości i bezpośrednich scen seksu. Różnica polega jednak na tym, że "Życie Adeli" na seksie się nie koncentruje, tam mamy bardzo ciekawy portret psychologiczny głównej bohaterki, do tego jeszcze znakomicie odegrany (w tej roli Léa Seydoux).

ocenił(a) film na 5
tearofmankind

Ej, zaraz! Wymieniając "29 Palms" masz na myśli film Bruno Dumonta? Przecież tam nie ma żadnych wątków homoseksualnych!

Spitteler

Możliwe, że mi się coś pomieszało. 29 Palm to najnudniejszy film mojego życia, możliwe że chodziło mi o Dolana, a nie Duponta, co za różnica. Francuski film. Opinie mam na podstawie tych paru filmów plus znam kilku takich gejów. Znam trochę normalnych, ale to mniejszość. Nota bene w przypadku hetero często też mamy do czynienia z dziwkami i dziwkarzami, ich też pogardzam.

ocenił(a) film na 5
tearofmankind

Dolan i Dumont mają z sobą tyle wspólnego, co -- dajmy na to -- Doda i Maria Callas. Pierwszy to Kanadyjczyk, drugi to Francuz, a ich filmy to całkowite przeciwieństwa. Mnie "L'humanité" (1999) Dumonta się podobało, "Twentynine Palms" ani trochę: wyjątkowo głupi, brzydki i bezsensownie brutalny film. Dolan natomiast jest okropny, potwierdzam. Ze świecą szukać podobnych pseudo-literackich filmów-wydmuszek traktujących o żenujących problemach pierwszego świata.
Widzę, że oceniłeś "Żegnaj, moja konkubino" na 9. To jest właśnie jeden z tych "zdecydowanie szlachetniejszych, mądrzejszych i ciekawszych" filmów, o których pisałem wcześniej, ale w tamtej chwili o nim zapomniałem.

Spitteler

Fakt, ten film jest wyjątkowy. Zupełnie inne podejście do tematu niż kino "europejskie".

Spitteler

zachwyty nad rzekomym "napięciem" i odniesienia do Hitchcocka to doprawdy jakieś żarty) - Po zwiastunie zdecydowanie tego nie widać, ale nie jestem niczym nowym że większość wyciąga dalekosiężne wyobrażenia o danej produkcji ;) .

ocenił(a) film na 8
Spitteler

"To, że ktoś uważa ten prymitywny film
za satysfakcjonujące i wartościowe kino dowodzi jedynie, że dał się nabrać na bardzo powszechne dziś
art-housowe oszustwo."

Tak. Ja wiem najlepiej. A wy wszyscy się mylicie hahaha

ocenił(a) film na 8
Lukasz_Broda

Nie no uwielbiam taki egocentryzm.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones