PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35019}

Nieznośna lekkość bytu

The Unbearable Lightness of Being
7,2 13 332
oceny
7,2 10 1 13332
6,8 9
ocen krytyków
Nieznośna lekkość bytu
powrót do forum filmu Nieznośna lekkość bytu

Przyznam się szczerze, że ze zdumieniem czytam krytyczne posty na temat tego filmu. Jeden brzmiał: całkowity brak czytania ze zrozumieniem. Otóż nie chcę tu nikogo obrażać, ale ekranizowanie dzieł Kundery to nie matura z języka polskiego, gdzie maturzysta ma przeczytać tekst i odpowiedzieć na infantylne pytania. Krytycy chyba dość nieuważnie oglądali film, bowiem przy napisach początkowych pojawia się: based on the book of Milan Kundera. Reżyser bazował na pierwowzorze literackim, zaś jego intencją nie było wierne odtworzenie skądinąd znakomitej książki. Film to reżyserska wizja dzieła Kundery- wyczytał on to co było najistotniejsze i przeniósł na ekran. Czy sądzicie, że udałoby przenieść i idealnie zobrazować kruchość Teresy, jej wątek z matką, silny indywidualizm Sabiny bez przynudzania i robienia 4 godzinnej epopei.Książka obfituje w smaczki, które nijak moim zdaniem nie mogą zostać przeniesione na srebrny ekran, sądzę też, że nie ma aktorki, która oddałaby w pełni literacką Teresę.
Film nie zawsze musi iść strona w stronę za książką- "Przeminęło z wiatrem" też nie jest jota w jotę zgodne z książkowym oryginałem Margaret Mitchell, powiecie w związku z tym, że to słaby film. Ten film (bynajmniej mnie) uwrażliwia, każe się zatrzymać, nie pozwala być obojętnym i przemawia z nieprawdopodobną wręcz siłą wyrazu artystycznego. I myślę, że chyba każdy kto to czyta chciałby kiedyś wypowiedzieć słowa z ostatniej kwestii filmu:
- Tomasz, o czym myślisz?
- Myślę o tym, jaki jestem szczęśliwy.

ocenił(a) film na 7
marcindrewicz

*przynajmniej

ocenił(a) film na 7
MrsSpock

Zgadza się. Bynajmniej znaczy tyle co "wcale nie" :-)

ocenił(a) film na 4
marcindrewicz

To po co robić film "na podstawie"? Trzeba samemu ruszyć głową, a nie podpierać się nazwiskiem, w tym wypadku Kundery.

ocenił(a) film na 6
marcindrewicz

Tu nie chodzi o to, że film nie jest idealnie zgodny z pierwowzorem. Film po prostu nie dźwiga kunsztu literackiego Kundery, przede wszystkim na płaszczyźnie emocjonalnej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones