PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30807}

Nostalgia

Nostalghia
7,6 6 097
ocen
7,6 10 1 6097
8,1 15
ocen krytyków
Nostalgia
powrót do forum filmu Nostalgia

Ci co myśleli że "Stalker" jest dziełem ciężkim i trudnym w zrozumieniu powinni zobaczyć następne dzieło Tarkowskiego. Od większości filmów to my wymagamy by nam się podobały i oczekujemy od nich czegoś. "Nostalgia" tymczasem da nam coś w zamian tylko jeśli najpierw sprostamy jej wymaganiom. Reżyser każe nam myśleć, każe być cierpliwym i bardzo uważnym. Tu szczegóły czasami są istotnymi symbolami, a pełne treści monologi mają prócz swego dosłownego sensu zawsze jakiś ukryty. Widz długo po obrazie układa tą łamigłówkę i często dochodzi do sprzecznych ze sobą myśli. Tarkowski zrobił film o tęsknocie za ojczyzną, o miłości, o tym czy idee które wyznajemy są słuszne, o wspomnieniach, o wyobcowaniu. W zasadzie to o czym jest ten obraz zależy również od widza. Należy jednak pamiętać że to jest film do oglądania w samotności i wymagający maksymalnego skupienia.

ocenił(a) film na 6
Lucky_luke

Właśnie robię sobie powtórki Tarkowskiego i muszę przyznać, że "Stalker" czy "Ofiarowanie" stosunkowo łatwo w opozycji do tego można zanalizować i zrozumieć. Ale ten i tak mnie urzekł, okazało się, że wielu rzeczy nie pamiętałem. Te seanse przypominają trans. Długa hipnoza i ciągle nowe myśli, które kiełkują w głowie. Relaksujące na spółkę z czymś co stawia wyzwanie i karze interpretować obraz. Co myślisz o "Zwierciadle"? Ja doceniam warstwę wizualną (na tyle na ile pozwala mi gust), ale to film, który prawdopodobnie i w pełni rozumie tylko sam autor. Odrzuca mnie takie podejście do kina.. Zostało mi jeszcze "Dziecko wojny" kiedyś się na nim nudziłem, zobaczymy jak teraz..

ocenił(a) film na 8
DLoN92

Mam bardzo podobne zdanie o "Zwierciadle". Dzieło jakkolwiek piękne, to jednak przytłaczające mnogością metafor które... odsyłają nas do życia twórcy. Czyli czegoś o czym możemy i tak niewiele wiedzieć. "Dziecko wojny" za to jest świetne, właśnie dzięki prostocie. Ogólnie ponownego zmierzenia się z Tarkowskim się nieco boję. Dlatego, że może on je przegrać, choć dotąd wygrywał ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones