PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=281397}

Obóz Jezusa

Jesus Camp
7,0 3 450
ocen
7,0 10 1 3450
7,3 3
oceny krytyków
Obóz Jezusa
powrót do forum filmu Obóz Jezusa

Problem w tym, że indoktrynacja nie dotyczy tylko fundamentalistów chrześcijańskich. Fanatycy religijni znajdą się w każdym systemie religijnym. Marks kiedyś powiedział, że religia jest jak opium dla ludu. Miał rację. Fanatyzm religijny jest poważnym zaburzeniem nie tylko społecznym, ale również indywidualnym, w sensie zdrowia psychicznego. W szpitalu psychiatrycznym, w którym pracuję, mam przynajmniej kilku pacjentów pokroju Becky Fisher. Szkoda tylko dzieciaków bo zasilą w przyszłości szeregi poradni zdrowia psychicznego.
A tak na marginesie, ten chłopiec z długi włosami, gej jak nic...

zpablo

Mars stworzył także ideologię, która kosztowała życie 170 mln ludzi, troszkę chybiony autorytet :D

ocenił(a) film na 8
djedrys

Po pierwsze, czy ja napisałem, że popieram idealogię marksistowską? Po drugie, nie wszystko co powiedział Marks jest z góry w założeniu złe. Po trzecie, lepiej napisz ilu niewinnych ludzi zginęło przez idealogię chrześcijańską - całe kultury!!! (większość pierwotnych mieszkańców obu Ameryk, aborygeni w Australii, kultury afrykanskie oraz wszelkie inne kultury tradycyjne, nie wspominając już o takich "dziełach" chrześcijan jak niewolnictwo czy palenie czarownic). Może więc w wyniku działalności arcyhumanitarnej religii chrześcijanskiej tych milionów martwych ludzi będzie więcej??? Pozdrawiam :))

zpablo

Doskonale, zatem Marks wymyślił dobrą z założenia ideologię, która źli, rządni władzy ludzie wypaczyli i wykorzystali do stworzenia systemu totalitarnego, który pochłonął setki milionów istnień. Wyobraź teraz sobie, że konkwista, o której wspomniałeś, a która pochłonęła 70% istnień nowego świata, była takim samym wypaczeniem ideologi chrześcijańskiej i miała z nią wspólną tylko pewną symbolikę i nazewnictwo. Twierdzenia zaś, że niewolnictwo ma niecałe 2000 lat, zwyczajnie nie skomentuję. Obecnie zaś, niemal wszystkie organizacje humanitarne działające na świecie, są organizacjami chrześcijańskimi.

ocenił(a) film na 8
djedrys

Polecam uważne czytanie! Nie napisałem, że ideologia marksistowska jest dobra, ale również nie twierdzę, że wszystko w niej jest złe. Akurat w kwestii religii Marks miał rację. To jest moje zdanie, z którym Ty nie musisz się zgadzać i zwyczajnie to uszanuj jak przystało na katolika. Powiedz jednak, w czym lepszy jest kapitalizm? Tu nie umierają ludzie w wyniku niesprawiedliwości? Ech...tłumaczenie, że konkwista miała niewiele wspólnego z ideologią chrześcijańską jest conajmniej dziecinne. W taki sposób można wytłumaczyć wszystko i wszystkich. Jest to równie infantyle jak wiara chrześcijan w spowiedź. Co do niewolnictwa, zgodzę się, że historia tego procederu jest starsza, nie mniej w kulturach w których to występowało, było przynajmniej oficjalne. Natomiast niewolnictwo w wydaniu chrześcijanskim (zwłaszcza amerykańskie) jest o tyle straszne, że w imię krzyża i poniekąd miłosierdzia stworzono sobie "podgatunek człowieka". Czy niemal wszystkie NGO'sy humanitarne są chrześcijańskie śmiem wątpić, bo osobiście znam np. organizacje buddyjskie. A nawet jesli byłyby wszystkie, to przynajmniej dzięki nim chrześcijaństwo, jako najkrwawsza religia w historii, będzie miało możliwość odkupić swoje winy :)) tak na marginesie polecam książkę "Religie a wojna"

zpablo

Oj, a skąd pomysł, że jestem katolikiem? :D Nic bardziej mylnego. Twoje zdanie szanuję. Tłumaczenie, że konkwista nie miała wiele wspólnego z chrześcijaństwem a niemal wszystko z polityką i ekonomią nie jest dziecinne, jest faktem. Tam gdzie biblia nakazuje miłować bliźnich, konkwista mordowała, tam gdzie biblia nakazuje nadstawiać drugi policzek, konkwista... dalej mordowała. Widzisz sprzeczność? Poza wykorzystaniem nazewnictwa i symboliki, tak konkwista jak i krucjaty nie miały z biblią, a więc i naukami Jezusa, nic wspólnego. Nie napisałem też, że wszystkie NGO są chrześcijańskie, ale że większość jest, lub wywodzi się z chrześcijańskiej kultury i etosu, vide Czerwony Krzyż.

ocenił(a) film na 8
djedrys

ok. zgodzę się ze religia bardzo często łączy się z polityką i ekonomią. ale to nie jest tylko znamienne dla czasów konkwisty. tak było, jest i będzie. tym bardziej słowa Marksa są tu na miejscu :D poczynania większości chrześcjan, w tym kleru często nijak się mają do biblii czy nauk jezusa. obserwowalismy to kiedys, obserwujemy i dzis, każdego dnia, w kazdej godzinie. z psychologicznego punktu widzenia dosc ciekawy bylby fakt, że większosc ngo wywodziloby sie z szeroko pojetej kultury chrzescijanskiej. jakis dysonans? :D z jednej strony fałsz i obłuda z drugiej wątpliwe miłosierdzie? ciekawe w sensie psychopatologicznym...

zpablo

Nie każdy czlowiek noszący krzyżyk lub sutannę jest chrześcijaninem. Jest nim czlowiek naśladujący w swoim życiu Jezusa.

ocenił(a) film na 8
djedrys

widzisz...może masz szczęście obcować z takimi osobami (naśladującymi życie Jezusa), oczywiście pod warunkiem, że to nie jest bezrozumny fanatyzm. ja niestety w swoim, szerokim zresztą kręgu znajomych, tego nie dostrzegam. nie widzę tego również w wielu instytucjach od caritasu zaczynając na watykanie koncząc. chyba różni nas doświadczenie, stąd też taka a nie inna wymiana myśli :)

zpablo

Niestety standardem jest to, o czym piszesz. Pozdrawiam i życzę dobrej nocy :-)

ocenił(a) film na 8
djedrys

Również :) dobranoc

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones