PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=289862}

Obsługiwałem angielskiego króla

Obsluhoval jsem anglického krále
7,2 16 676
ocen
7,2 10 1 16676
6,5 4
oceny krytyków
Obsługiwałem angielskiego króla
powrót do forum filmu Obsługiwałem angielskiego króla

Film poprawny i tyle. A adaptacja daleka od przesłania oryginału. Co wiemy z filmu? Że chłopina chciał być bogaty, był manipulowany, bo był głupi i zmądrzał nieco na starość, przyjmując ją taką, jaka jest.
A książka mówi coś całkiem innego Szkoda tylko, że film koncentruje się na mniej ważnych aspektach dzieła Hrabala. Druga część książki, z egzystencjalnymi przemyśleniami zredukowana została do zera. Jedna scena (nie chcę spojlerować, więc czasami piszę trochę ogólnikowo), nie załatwia sprawy. Spłycony film. Nijak się ma do książki. Gdzie zbliżenie do natury? Gdzie zbliżenie do zwykłych ludzi, gdzie wątek dziecka? Sensu życia? Najważniejsze pominięto! Sceny wręcz zakłamane! (oddanie hotelu socjalistom).
Ma swój czeski klimat, ale niestety, żadne to dzieło,

ocenił(a) film na 5
artur_fa

Trafne spostrzeżenia. Czytałem niemal wszystko Hrabala, większość - ze smakiem. Wg mnie jedynie menzlowska adaptacja "Postrzyżyn" zasługują na większą uwagę. I ogólnie - każda specyficzna proza, szczególnie ta bazująca na języku, monologu wewnętrznym i odautorskich przemyśleniach nie nadaje się na scenariusz. Przykładów jest od metra.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones