PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31850}

Oczy bez twarzy

Les yeux sans visage
6,9 3 540
ocen
6,9 10 1 3540
7,3 10
ocen krytyków
Oczy bez twarzy
powrót do forum filmu Oczy bez twarzy

Jednak nie

ocenił(a) film na 4

Ja wiem, że średnia na imdb prawie 8. Ja wiem, że na metacritic prawie 9. Ale ja w nim niczego
nadzwyczajnego nie widziałem, albo inaczej - przez zbyt długi czas widziałem film
słaboprzeciętny, choć wcale tego nie chciałem, bynajmniej, a nastawienie miałem pozytywne
(nie dalej jak parę tygodni wcześniej zainteresowała mnie znaleziona gdzieś w niezmierzonych
odmętach Sieci wzmianka o nim, a tu - niespodzianka! - wczorajszego wieczoru serwuje mi go
moja dobra znajoma TVP Kultura). Do tego jeszcze na pewno nie jest tak, że na stare filmy
reaguję alergicznie, ba!, w wielu przypadkach jest wręcz dokładnie na odwrót. Ale niestety nie
tym razem.
Słabiuteńki scenariusz (dzisiaj widziałem, choć może wstyd się przyznać, ale zaraz, nie, wcale
nie wstyd, nie jest wstydem poszerzanie horyzontów, nawet, gdy na pierwszy rzut oka zdawać by
się mogło, że to poszerzanie jest zawężaniem, nasze dzieło sprzed paru lat - "Twoja Stara. Baśń"
- wiem, że to absurdalne porównanie, ale fabuła jednak na zbliżonym poziomie), który bądź co
bądź - za wyjątkiem oczywiście szeroko pojętych dzieł eksperymentalnych - jest rzeczą w
kinematografii kluczową, fatalny, doszczętnie zniechęcający początek, przez który wielu może się
nie przedrzeć (w tym przypadku jednak za wiele by nie stracili), czy w końcu brak - co prawda to rzecz
silnie subiektywna - klimatu i jakiejkolwiek atmosfery.
Choć zazwyczaj nie jest to wadą, trudno mi też zaklasyfikować Oczy bez twarzy gatunkowo - ani to
horror, ani dramat, ani kryminał. Niewypał - to już bardziej.
Oczywiście znacząco przesadzam i "nieco" w związku z tym przerysowuję (nie wspominając przy okazji w ogóle o mocnych, czy też może: "mocniejszych" stronach), ale z całą pewnością
nie jest to (dla mnie) dobry film. Daleko mu do takiego.
4.5/10.
Zatem jednak nie.

użytkownik usunięty
dentryt

Film jest skrojony idealnie i perfekcyjnie jak tweedowa marynarka. Jest głuchy i blady jak stare deski sceny teatralnej. Mi się podobał, tak głucho zakończony. Ostatnia scena oddaje dramat jaki przeżywa dziewczyna bez twarzy.

ocenił(a) film na 8

slutkissgirl co ty robisz, jak film Ci się podoba to dlaczego dajesz ocenę 1??

użytkownik usunięty
black_sheep5

Nie wiem.

ocenił(a) film na 7

Och, przynajmniej nie masz tego dylematu z ocenianiem :)

ocenił(a) film na 6
dentryt

Uwielbiam klasyczne kino, ale akurat tutaj trudno zrozumieć cały zachwyt wokół tego filmu. "Oczy bez twarzy" to dla mnie przypadek takiej produkcji, która w swoim czasie wywołała rewolucję, szokowała, porażała awangardowym podejściem, ale ostatecznie, z biegiem czasu, została stłamszona przez nowsze i atrakcyjniejsze kopie. Z tego wszystkiego dużo bardziej podoba mi się piosenka "Eyes Without Face", autorstwa Billy'ego Idola.

dentryt

Bełkot. Czytasz sam siebie? Powinieneś, zanim opublikujesz.

ocenił(a) film na 4
candn_filmweb

Ależ owszem, kolego o wdzięcznym i wielce frapującym imieniu candn, czytam (zawsze przynajmniej jeden wierny czytelnik).
Że niby Bełkot, przechodząc niechętnie do rzeczy, piszesz tak gniewnie i bezdusznie arbitralnie? Cóż, bywa i zdarza się że rzeczy i zjawiska przerysowane wydają się, podejrzewane są za, bądź okazują się być Bełkotem, Bredzeniem i Farmazonem. A czasami, zdarza się bowiem i tak, Polotem, Marzeniem i Fantazji Trzonem.
Taki ich urok, takie ich osobliwe zwyczaje, którym się bezwolnie i radośnie nierzadko poddaje.
Pozdrawiam ciepło i życzliwie

dentryt

Moja reakcja była jak najbardziej naturalna i szczera.
Nie dokopałem się sensu pod zwałami słów, więc wyraziłem swoje rozczarowanie.
Pozdrawiam cieplutko:):):)

ocenił(a) film na 7
dentryt

Twarz jest najważniejsza.
Stąd celne, acz wulgarne określenie: "fajna dupa z twarzy", czy bardziej subtelne: "w oczach tkwi siła duszy"; związki frazeologiczne: "patrzeć na kogoś wilkiem", "źle jej/jemu z oczu patrzy", czy brytyjskie "stupid faces".

Angielka Naomi Campbell zapytana swego czasu, co dyskwalifikuje dziewczyny już na wejściu w jej agencji modelek, odpowiedziała bez wahania - głupie twarze.
Figura, sylwetka, to pewien standard poniżej którego dziewczyna zejść, nie może jeśli chce być zawodową modelką, ale głupia twarz, puste spojrzenie, matowe oczy, za którymi nie kryje się nic - to jest najgorsze.

Oczywiście jest też powiedzenie "nie oceniaj po okładce" i ono też jest prawdziwe.
Ale jeśli twarze coś ukrywają, to już prędzej inteligencję. Głupota jest naoczna.

Z drugiej strony na tzw. tajemnicę też nie wolno się nabierać, bo kończy się to refleksją: "Zakochałem się w tobie, bo myślałem, że jesteś tajemnicza, a ty miałaś depresję, jak twoja matka":-)

Prawdziwe pole minowe!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones