PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8295}

Ofiary wojny

Casualties of War
7,6 16 583
oceny
7,6 10 1 16583
7,3 7
ocen krytyków
Ofiary wojny
powrót do forum filmu Ofiary wojny

nakręcił ,,Idę" to wielkie larum podniesiono, że film psuje nam opinię, że Polacy byli i są kryształowi. Trochę dystansu rodacy... Bierzmy przykład z innych, nie mówię z Amerykanów, ale powinniśmy mieć do siebie dystans.

marry222

Jeżeli chodzi o wojnę to Amerykanie szkalują tylko i wyłącznie żołnierzy walczących w Wietnamie. Jeżeli chodzi natomiast o inne wojny to w 99 % amerykańscy wojacy są postaciami pozytywnymi godnymi współczucia etc. To oczywiście temat na dłużą dyskusję, ale to co amerykańskie kino zrobiło weteranom z Wietnamu uważam za obrzydliwe świństwo. Amerykański rząd powołał takiego chłopaka do wojska i facet leciał na drugi koniec świata, gdzie mógł w każdej chwili zginąć. A potem gdy wracał do domu na lotnisku czekali na niego lewicowi dziennikarze i wyzywali go od najgorszych, jakby to ten biedny chłopak wywołał wojnę. I całe Hollywood od razu zmieniło front i z patriotycznych agitek zaczęli kręcić filmy, w których tych biednych chłopców przedstawiano jako ćpunów, gwałcicieli, morderców etc.

ocenił(a) film na 8
Rudolfo

Film jest na faktach?-na faktach.Gwałcili?Gwałcili.Mordowali bezbronnych?-mordowali.Więc są gwałcicielami i mordercami.Koniec tematu.

dobbiacco_attersee

Chyba nie zrozumiałeś. We wszystkich tych ważnych filmach o Wietnamie (Czas apokalipsy, Pluton, Full Metal Jacket etc) amerykańscy żołnierze są przedstawiani jako banda degeneratów. Nawet gdyby wszystkie wydarzenia w filmie były prawdziwe to to nie przekreśla tezy, że sposób pokazywania amerykańskich żołnierzy biorących udział w wojnie w Wietnamie jest zdecydowanie odmienny od tego w jaki pokazuje się amerykańskich żołdaków walczących chociażby w II wojnie światowej. Podczas II Wojny Światowej Amerykanie też gwałcili, a jakoś filmy o nich nie powstawały. W tym cały problem. Załóżmy, że jesteś młodym Amerykaninem dostajesz powołanie. Świat Ci się wali, musisz zostawić rodzinę, narzeczoną, cały swój świat i jechać na drugi koniec świata, aby walczyć. Wracasz dajmy na to po roku bez nogi, po drodze przeszedłeś tortury wietnamskich oprawców, jesteś skończony, świat Ci się zawalił. I co wtedy Hollywood, który zawsze kręcił podniosłe patriotyczne filmy, teraz nagle zmienia front i robi z ciebie degenerata, a Jane Fonda opowiada w telewizji, że jesteś zbrodniarzem, chociaż gówno o tobie wie. W takiej sytuacji nie można zbywać wszystkiego stwierdzeniem, że skoro film jest na faktach to wszystko w porządku, że nie ma o czym dyskutować. Właśnie jest, to że wśród Amerykańskich żołnierzy było jakieś parę procent degeneratów jest faktem, ale faktem jest też że Hollywood robi filmy tylko o nich, w ten sposób w świat idzie przekaz, że WSZYSCY Amerykańscy żołnierze byli degeneratami.

Rudolfo

odniosłam inne wrażenie oglądając chociażby Łowcę Jeleni.

tylko czekać kiedy zaczną kręcić filmy o Iraku.

ocenił(a) film na 10
marry222

A dlaczego nie brać przykładu z Amerykanów?
Właśnie z nich!
To nie wstyd umieć przyznawać się do błędów.

AutorAutor

Polay to pół biedy, powiedz Japończykom żeby się przyznali do błędów i przeprosili za to co wyprawiali na II wojnie światowej w innych cześciach Azji....

ocenił(a) film na 10
Lunasol

Przede wszystkim patrzmy na siebie.

ocenił(a) film na 8
Lunasol

A Rosjanie to chyba też chodzące anioły, krzywdzeni przez cały świat. Oni nie mają się do czego przyznawać...

marry222

A tak jeszcze z całkowicie innej beczki, Amerykanie swoje wszystkie filmy robią za prywatne pieniądze, natomiast my za pieniądze podatników. W tym różnica. Tu jak najbardziej trzeba brać przykład z Amerykanów!

ocenił(a) film na 8
marry222

Amerykanie praktycznie nigdy nie szkalują siebie. Nawet ten film, który mówi o wojnie w Wietnamie, wcale nie wyraża skruchy za samą wojnę, a mówi tylko o tym pojedynczym wydarzeniu na zasadzie "wojna była fajna i potrzebna, ale ten 1 incydent był zły". Porównywanie takiego filmu do polsko-języcznych, anty-polskich gniotów robionych na zlecenie to trochę przesada ...
Myślisz, że to przypadek że powstają takie badziewia jedno po drugim, w tym samym czasie jak nas szkalują na arenie międzynarodowej z "polskimi obozami zagłady" i o dziwo w tym samym czasie żydowskie organizacje domagają się ponad 60 mld dolarów za mienie żydów, którzy bezpotomnie zginęli podczas wojny.

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
marry222

Apropo tego co mówisz gdzieś kiedyś wyczytałem taką opinię, że Amerykanie zanim nakręcili pierwszy film ukazujący degenerację żołnierzy walczących w Wietnamie, to uprzednio nakręcili 100 filmów gdzie przedstawili amerykańskich żołnierzy jako bohaterów, osoby którym należy współczuć, ogólnie postacie pozytywne.
A w Polsce co?? Zamiast kręcić filmy o chwalebnych czynach Polaków w czasie wojny, kręci się film, w którym ukazuje się Polaka jako oprawcę Żydowskiej rodziny. Wcale mnie nie dziwi, że film wzbudza kontrowersje.

siwy__90

Jaka szkoda, że doszlo do tego, że filmy są wyznacznikiem prawdy historycznej. Jak ktoś jest taką amebą że uczy się historii z filmów to nic nie pooże. Można wyłożyć histoeię w odcinkach, a nic z tego nie wyjdzie. Niech uczy się historii z Kabaretu Moralnego Niepokoju, oni swojego czasu mieli dobrą interpretację dla takich osób.
Mam też pytanie. Które filmy waszym zdaniem są takie "antypolskie"? Oczywiście poza Idą i Pokłosiem.

alien_2

Myślę, że oprócz historyków to pewnie poza Polakami mało kto się interesuje historią Polski. Przeciętny Amerykaniec czy inny obcokrajowiec nie ma pojęcia o polskiej historii, ogląda taką Ide, i na podstawie tego filmu wysnuwa swoje teorie. Dla niego taki film będzie wyznacznikiem historii. Mi o to chodzi. Co do Twojego zapytania nie odpowiem. Nie śledzę zbytnio polskiego kina. W moim odczuciu w Polsce kręci się dużo takiego chłamu i gniotów. Szkoda.

użytkownik usunięty
siwy__90

To taki Amerykanin jest debilem jeśli stwierdzi że wszyscy Polacy tacy byli na podstawie jednego filmu (czyi jeśli będzie znał historię Polski na podstawie tego filmu)

siwy__90

Chłopie weź się zastanów. Jest mnóstwo ale to mnóstwo filmów o 2 wojnie światowej w których jesteśmy pokazania jako bochaterzy i tylko kilka w których Polacy nie są pokazywani jako bochaterowie bez skazy

kacperpogorzelskipl

Mnóstwo mówisz???? Hmmm.. Widocznie coś mi umknęło ;)

siwy__90

Najwidoczniej :). Wystarczy wejść na ranking polskich filmów historycznychlub wojskowych i większa połowa będzie o 2 wojnie światowej. A to tylko kropla w morzu. Oczywiście większość z nich jest nie znana ale zastanów się najbardziej znane filmy wojenne z Ameryki pochodzą z wojny w Wietnamie. Dlaczego? Ponieważ ciągłe pokazywanie swoich jako ludzi bez skazy jest po prostu nudne. Dlatego wszyscy interesują się pokłosiem i idą ponieważ nie są one kolejnym ogrzewanym kotletem. Identycznie jest w Ameryce
Wszyscy znają czas apokalipsy a o wiele mniej osób pamięta o jeden most za daleko. Czy jest to film mało popularny? Oczywiście że nie ale zbiera mniej uwagi niż czas apokalipsy dlatego że nie robi nic nowego. Tak samo w Polsce. Tyle samo osób zna pokłosie co czterech pancernych itd.

ocenił(a) film na 8
siwy__90

Ten, kto wygłasza taką opinię powinien przedstawić te "100 tytułów" ponoć gloryfikujących interwencję USA w Wietnamie.

Trochę filmów o tym widziałem i jeśli brać pod uwagę wartościowe, znane produkcje przeważnie pokazują tę wojnę jako fabrykę kalek - fizycznych i psychicznych.
Tak samo jak ten film.

jan_niezbedny0

Panie Janie,

Wyrażenie "100 filmów" miało mieć wydźwięk przenośny. Chodziło mi o to, że było ich wiele.

Druga sprawa - nigdzie nie napisałem, że owe filmy gloryfikowałyby interwencję USA w Wietnamie. Chodziło mi o filmy, gdzie tłem jest wojna w Wietnamie, ale punkt widzenia nie skupia się tylko na dramacie samych żołnierzy, ale także na tych stojących po drugiej stronie barykady - czyli cywili.

Mam nadzieję, że rozjaśniłem mój punkt widzenia, wcześniejsza wypowiedź była trochę niedoprecyzowana.

Pozdrawiam.

marry222

Różnica jest taka że ten film przedstawia prawdę a ida jest stekiem bzdur- poczytaj historię tej słynnej idy która mordowała polskich patriotów.

użytkownik usunięty
Bartus0077

a to jest film dokumentalny? Gó ... no wiesz bo ani nie byłeś w Wietnamie ani nie byłeś z krwawą Wandą przez cały okres jej życia.

ocenił(a) film na 8
marry222

Znajdź gdziekolwiek endeków z dystansem do siebie...
Prędzej ustrzelisz szóstkę w lotto.

ocenił(a) film na 8
marry222

Nie wydaję mi się żeby amerykanie mieli taki dystans o jakim tutaj piszesz, w ogóle na jakiej podstawie wysuwasz takie wnioski?

marry222

Ida to jedno wielkie zakłamanie - nie widzisz różnicy??

marry222

Szkoda, że Żydom brak tego dystansu jak mordowali swoich braci w służbie Hitlera w gettach w policji oraz w obozach koncentracyjnych jako kapo i sonderkommando. Szkoda, że brak tego w szkołach i książkach jak Żydzi mordowali Polaków od razu po wejściu sowietów do Polski i szczególnie po wojnie w służbie Stalina w UB. Szkoda, że przybija się nam wyimaginowane pogromy jak Polski po 45 roku nie było tylko był PRL, gdzie rządzili Żydzi i szkoda, że żaden Żyd nie zgadza się na ekshumację w Jedwabnem. Ciekawe dlaczego ? Może narracja historyczna upadnie o Polakach gorszych od Niemców co ? Amerykanie mają się z czego rozliczać. Polacy nie, bo każda jedna jednostka antypolska czy nawet niestety antyżydowska była od razu eliminowana przez podziemie.

ocenił(a) film na 7
marry222

W jednym filmie amerykanie szkalują samych siebie ale za to w stu następnych są wybawicielami świata. Natomiast kino polskie opiera się na tym że 9/10 filmów ukazuję Polskę jako piekło na ziemi.

ocenił(a) film na 10
marry222

Patrzysz przez różowe okulary. Zauważ co się działo z aktorami, którzy grali w tym filmie. Ostracyzm środowiska na kilka lat. Reżyser już nigdy nie będzie pieszczochem amerykańskich mediów. A więc wcale nie jest tak różowo. Wyrok środowiska zapadł i tylko dlatego, że w USA można przeżyc na produkcjach niskobudżetowych, to aktorzy te kilka lat przetrwali. Zobacz, że tak wybitny film nie dostał nominacji do oskara. Nawet za jedną z najlepszych ścieżek dźwiękowych w jego dorobku.

użytkownik usunięty
marry222

Bo polaczki (nie mylić z Polakami) mają taką płytką dumę. Wystarczy film i już polaczki myślą że zaraz ich cała otoczka jedynych na świecie zniknie. Ci ludzie mają problem z uogólnieniami albo są deb ... lami myślącymi że można oceniać naród na podstawie kilku osób. Ponadto nie wiedzą nic o ludziach, myślą że świat jest czarno -biały, są naiwni albo nie umieją rozróżnić fikcji od rzeczywistości.

ocenił(a) film na 8
marry222

Histeryczna reakcja na filmy w rodzaju "Idy" to właśnie efekt wieloletniego zakłamywania historii i życia w tym zakłamaniu.
Każdy naród ma w tej historii wstydliwe karty - i granie władzy tylko na "patriotyczną" nutę: "Masz być dumny, że się tu urodziłeś, bo nasz naród kryształowy..." przynosi w gruncie rzeczy odwrotny skutek, to robienie z ludzi idiotów.

ocenił(a) film na 9
marry222

Tylko, że na świecie obecnie częściej mówi się o zbrodniach Polaków niż o ich bohaterstwie, a Amerykanów prawie zawsze pokazuje się w dobrym świetle

marry222

,,Bierzmy przykład z innych" - kogo miałeś na myśli? Z tego co wiem, nikt nigdy nie przyznał się, że przerabiał ludzi na mydło. Wojna w Wietnamie, to inna sprawa. Swego czasu zajmowałem się tym kuriozum: juesejcy uważający, że właśnie ta wojna była zła. W innych natomiast byli kryształowo czyści. A już na pewno nie robili ludobójstwa przemysłowymi metodami jak w Auschwitz.
Wypisujesz głupoty. Gwałt na jeden dziewczynie, to nie to samo co ludobójstwo. Do ludobójstwa nikt się nie przyzna. To, że juesejcy tak krytykują wojnę w Wietnamie to zasługa pewnej mniejszości narodowej, która ma pobratymców na Bliskim Wschodzi a zależało im aby usrael nie zajmował się walką z komunizmem na Dalekim Wschodzie, tylko walką na Bliskim Wschodzie z Syrią, Jordanią, Egiptem itd. Nie rozumiesz tego?
Z ofiar robisz oprawców. Zastanów się lu Polaków zginęło w Auschwitz. Niestety nikt już o tym nie pamięta.
Ja też krytykuję gdy Polacy walczą w Iraku i Afganistanie. To nie nasze wojny. A Irakijczycy i Afgańczycy nic złego nam nie zrobili. Ale w II w. św. walczyliśmy po właściwej stronie i byliśmy ofiarami. Niestety jedni chcą robić kariery na przedstawianiu kłamstwa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones