PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=137}
6,9 130 768
ocen
6,9 10 1 130768
5,7 18
ocen krytyków
Ogniem i mieczem
powrót do forum filmu Ogniem i mieczem

Moim zdaniem zarówno Skrzetuski jak i Bohun są nieprzeciętnego uroku! ;)Trudno wybrać...Każdy inny na swój sposób. Skrzetuski honorowy, spokojny, dostojny. Bohun porywczy, oddany, zazdrosny. Ale wszystkie te cechy to na swój sposób pozytywy.

ocenił(a) film na 10
maestro_czaja

e tam ja bym na miejscu heleny bez wahania wybrala Bohuna i tyle

Bohun_7

i ja też Bohun :))

maestro_czaja

Bohun:)

ocenił(a) film na 10
maestro_czaja

W stu procentach Bohun. Ach te jego oczy i ten zwierzęcy urok. Mrauuuuuuu
Hehe
A tak poza tym bardzo podoba mi się jego rola no i w ogóle. Matko ja też chcę takiego Bohuna.

NoX_4

dogadałabyś się z moją siostrą :)

ocenił(a) film na 1
NoX_4

No i to jest wielki błąd twórców filmu, postać Bohuna - porywczy, ale w gruncie rzeczy nie wredny (a powinien być, Helena go miała nienawidzić, bo zaszlachtował jej przybraną rodzinę), w filmie to zrobił, ale honorowo. Poza tym był przystojny. Jeśli już nie chciano zrobić z Bohuna wredoty to należało zatrudnić przynajmniej brzydala...
Dużo tam jest takich w tym nieudanym w sumie filmie, wtop, n.p. Zagłoba powinien być cwany, ale sympatyczny, a był zwykły pijus, do tego głupawy. Kowalewski nie jest dobrym aktorem, a przynajmniej nie nadaje się do ról sympatycznych ludzi, bo nie widziałem go nigdy w takowej, co innego w rolach ociężałych umysłowo, to tak, to mu wychodzi.
Skrzetuski - nijaka postać.
Helena - klęska, miała być, jak zauważyłem, naiwna, ale urocza sierota, można było i zatrudnić amatorkę o zbliżonej osobowości,która grałaby siebie, a zatrudniono (sądząc po tym jak się wypowiadała w wywiadach), dość zimną i wyrachowaną z natury Scorupco, która w dodatku nie potrafiła grać. Zamiast postaci była figura woskowa.
Innymi słowy - jako Skrzetuskiego obsadziłbym... Domagarowa, może by rozruszał tę mdłą postać, Żebrowskiemu się nie udało, Zagłobę, ale takiego z głową na karku mógłby zagrać... Stupka, który grał Chmielnickiego i pokazał i cwaniactwo i mądrość, sympatii może nie wywoływał, ale lepsze to by było niż tępy burak wykonany przez Kowalewskiego
W dodatku nabijający się z tępola Podbipięty. Z tym drugim nie było tak źle, miał być tępy i był, ale chyba miał też wzbudzać sympatię - nie wzbudzał, zresztą kto by wzbudzał mając za cel życiowy obcięcie trzech głów na raz. Należałoby to jakoś uzasadnić, bo wyszedł z tego tępy sadysta.
Rzędzian wypadł wg mnie dobrze, pozwolono mu na duzą rlę z ciekawymi dialogami.

ocenił(a) film na 3
antyliberpal

Według mnie, I. Scorupco przede wszystkim miała być wabikiem na mężczyzn, ( jak A. Domogarov na kobiety), którzy mieli zapełniać sale kinowe i podziwiać polską dziewczynę Bonda. Co do Bohuna, rzeczywiście reżyser mocno złagodził kreację tej postaci, choć nadal uważam, że gdyby kniahini była uczciwa i nie okradła Heleny z majątku to Skrzetuski nie mógłby Kurcewiczowej szantażować, ani jej grozić. Moim zdaniem, uczucia Heleny nie miały tu żadnego znaczenia, nawet gdyby dziewczyna nie chciała Jana za męża to kniahini zmusiłaby ją do ślubu ze Skrzetuskim, bo Jan postawił sprawę jasno: albo oddacie mi Helenę "po dobroci", albo kniaź Jarema spali Rozłogi, a wy skończycie w lochu. A dlaczego- według Ciebie- Bohuna miałby zagrać brzydal? Przecież Jurko Bohun był bardzo przystojnym mężczyzną ( wysoki, postawny, szczupły brunet o pięknych czarnych błyszczących oczach, z którym " Skrzetuski się na urodę równać nie mógł", a H. Sienkiewicz określił go jako " najpiękniejszego ze wszystkich mołojców Ukrainy." Pomysł obsadzenia A. Domogarova w roli Skrzetuskiego uważam za ciekawy, ale niewykonalny. Wyobrażasz sobie jaki by się podniósł rwetes gdyby J. Hoffman w roli polskiego szlachcica, patrioty, posła etc. obsadził Rosjanina?? Awansu Rocha Kowalskiego na Pana Zagłobę również nie rozumiem. Co do reszty w zupełności się z Tobą zgadzam.

ocenił(a) film na 9
antyliberpal

Helena w książce bała się Bohuna bo w młodości tuż przy niej czekanem głowę rozplatał na pół komuś. A jest też wyraźnie napisane że Bohun był gładysz i Skrzetuski mu uroda nie dorównywał. I dziwił się Zagłoba że Bohun jakiej panny nie może sobie zjednać. Za zabicie Kurcewiczow po tym jak go zdradzili sam Zagłoba tłumaczył Helenie że nie honorowo go potraktowali i kozaka ich sprawiedliwość spotkała. Sam zaś Zagłoba to w książce pijus i pijus. Z Bohunem się bratal usynowić chciał zeby mu szlachectwa przydać. I w ogień by z nim szedł ale za gorąco się zrobiło i sumienie go ruszyło. Ale byl nadto pijus i walczyć się bal i pod stół chował. Żebrowski nawet ładniejszy niż książkowy Skrzetuski. W książce byl chudy i nos miał orli i mocno wydatny. Helena cóż trochę już przywyklam że w filmie zmalowana. W książce czarne ma oczy i włosy, bywa. Okrucieństwa z książki też niewiele pokazali. W Grze o tron jest jej tyle co w Ogniem i Mieczem ale Hofman łagodnie to ujął. Hbo odważniejsze. Książka jest dla tych co chcą szczegółów i tam ich dostatek. Ps. Podbipieta ma w książce 16lat a Jeremi Wisniowiecki ok 36. Ale to film i mi się podoba.

ocenił(a) film na 10
madzilla86

Masz rację Skrzetuski był przystojny, ale nie dorównywał urodą Bohunowi. Helena bała sie Bohuna bo był agresywny i okrutny. Ale mimo tylu lat razem nie znała go bo nie chciała go poznać. Wobec niej był łagodny, nigdy jej nie uchybił. Wolała sie targnąć na zycie bo bała się gwałtu z jego strony. Niepotrzebnie bo on by jej nigdy nie skrzywdził. Powinna to wiedzieć. To jej słowa:"Ty mi o swoim kochaniu nie mów bo mi od niego gniew, wstyd i obraza." Unikała go i obrażała, a on nawet jej nie pocałował wbrew jej woli. Co do mordu Kurcewiczów to po czesci wina Skrzetuskiego. Należało wyzwać Bohuna, ale nie bo Skrzetuski uważał sie za lepszego. Dopiero potem zaczal go szanować. Kurcewicze zaslugiwali na karę, ale nie na śmierć. Bohun tez powinien poczekać na Jana i dać mu w mordę zamiast szaleć.

Co do Wisniowieckiego to masz rację. Miał około 40 lat. Ale Podbipieta był w podobnym wieku. To Rzedzian miał 16 lat.

ocenił(a) film na 6
antyliberpal

Jak mogli zatrudnić brzydala, skoro w książce Bohun był przystojniejszy od Skrzetuskiego? :)

ocenił(a) film na 10
Morska_Bryza

Masz rację Morska_Bryza. Bohun mial być "najpiękniejszym ze wszystkich mołojców Ukrainy" i był. Skrzetuski wg opisu był przystojnym mezczyzną, ale nie dorównywał Bohunowi. O to chodzi, ze Helena nie zwracała uwagi na jego urodę. Bo bała sie jego porywczego charakteru no i nie chciała Kozaka za męża.

ocenił(a) film na 6
ignis_2

Właśnie, ale niektórzy "eksperci" nawet nie czytali książki...

ocenił(a) film na 8
antyliberpal

Ja uważam ze Bohun jest super ale masz racje mógłby bez problemu zagrać Skrzetuskiego. Ja w ogóle uważam ze film powinien być nakręcony wcześniej. Tak lata 70- siąte. Jak czytałam książek to na Skrzetuskiego pasował mi Leszek Teleszyński, bo w roli Radziwiłła był super i pasuje do takich ról. Jako Helenę widzę Basię Brylską. Aktorka świetna, ciemne włosy tak jak Helena jest opisana no i piękna. Pan Michał to dla mnie zawsze będzie Tadeusz Łomnicki, a nie ta ofiara Zamachowski. On nawet wąsikiem nie umie dobrze ruszyć. Ale Zagłobe to najbardziej lubie Pawlikowskiego ale z nowych może Marian Dziędziel by dał radę. Kowalewski wygląda jak oblech. Pijacza morda taka. Nie wiem ale tak mi się wydaje. Bohun mi pasuje chociaż może jest trochę z przystojny nie wiem. Słyszałam ze Linda miał go grać.

NoX_4

łobuz kocha najmocniej... :D

NoX_4

Typowa p0olka. Potem oko podbite, bo rycerz wpadl w alkoholizm. Skrzetuski to czlowiek ulożony i szarmancki. Bohun to typ Sebka.

maestro_czaja

Bohun dla kobiety wszystko by zrobił, a Skrzetuski inny jest ale na swój sposób równie interesujący jak Bohun.

rosengarden

Jasne, że ?????! Skrzetuski był dobrym wojownikem, ale jak mężczyza ni na nic nie podobny. Tak, bardzo kochał swoją ojczyznę i temu jego szanuję (choć jestem patriotem ukraińskim, ale każdy ma kochać swoją ojczyznę, temu i szanuję).

Dinarx

Jurko!!! Za te piękne oczy, za tę piękną twarz, za tę miłość... On coś w sobie ma jest jednocześnie gwałtowny i czuły, a Skrzetuski jest taki hmm... bezbarwny. Zestawienie nieco zbliżone do Will Turner kontra Jack Sparrow. Chociaż Bohun i Sparrow to zupełnie inna bajka.

Izu17

To oczywiste - BOHUN ^^ Te jego spojrzenie, twarz... mówią za siebie ;)

aaniaa

http://www.youtube.com/watch?v=pG_ah6X2OX4&mode=related&search= A tu jest inne rozwiązanie... Dla Heleny za dobrze sie nie konczy ;p

ocenił(a) film na 10
aaniaa

Oczywiście, że Bohun!! Cóż za pytanie? ;)

Mara

czytal ktos ksiazke?

ocenił(a) film na 10
maciek27

Ja - tak.

ignis_2

czy pom,inieli w filmie wazne fakty?

ocenił(a) film na 10
maciek27

Zależy o co lub o kogo Ci chodzi. Na szczęście ominięto smęty Skrzetuskiego o pójściu do klasztoru. Szkoda, że scena pomiedzy Bohunem i Heleną w Czortowym Jarze jest bardzo skrócona. Nie pokazano, że Helena gardzi Bohunem z uwagi na jego pochodzenie, ani tego, że on jej to wyrzuca. Nie ma informacji o ojcu Heleny i o tym, że Helenie imponowało to co Skrzetuski mowil o jej ojcu,a nie wpatrywanie się w jego oczy.

ignis_2

a ze scen batalistycznych pomineli cos??

ocenił(a) film na 10
maciek27

Wydaje mi się, że nie. Ze względów budżetowych niepokazano bitwy pod Korsuniem tylko jej pobojowisko. To samo zrobiono z Piławcami.

ocenił(a) film na 10
maciek27

Tak sobie przemyślałam i wynalazłam co nieco. Idąc na Żółte
Wody Kozacy oblegali Kudak. Doszło do szturmu. Skrzetuski był umieszczony w miescie na rozkaz Chmielnickiego.

Wg mnie istotną sceną było spotkanie Bohuna i Podbipięty w obozie kozackim i uratowaniu zycia Litwinowi przez Kozaka. To pokazuje trochę inną twarz Bohuna. Tak jak i pominięcie watku, że Horpryna chciała dać Helenie zioła na sen, aby Bohun mogl ją zgwalcic. A on odmówił. Zawsze denerwowała mnie chęć pójścia do klasztoru Skrzetuskiego, gdy stracił Helenę. Ale to ważny aspekt. Pokazujący jego tęsknotę i zrezygnowanie.

ocenił(a) film na 3
maciek27

Ignis2 właściwie już wypisała wszystko, co najważniejsze, ja bym bardziej rozbudowała scenę spotkania Skrzetuskiego z Zenobim Abdankiem ( Chmielnickim) na stepie. W filmie pominięto ciekawe szczegóły np. scena gdy Chmielnicki sądząc, że uda mu się Skrzetuskiego za język i dowiedzieć się co książę napisał w liście do chana. Skrzetuski choć łechtany pochlebstwami nie zdradził mu niczego. A w podzięce za ocalenie Jan dostał od Chmielnickiego pierścień, to szczegóły, ale sporo mówią o postaciach.

ocenił(a) film na 10
Oktawia17

A ten pierscien był istotny. Chmielnicki się o niego dopytywał. Był forma szacunku i podzięki.

Ale dodatkowy błąd w filmie jest podczas ich zaznajomienia.
Skrzetuski prosi przybysza, aby się przedstawił i jest ciekawy czy jest szlachcicem. Niestety kwestia jest ucięta. Bo powinien dodac tak jak w książce: że bezimiennych podziekowań mu sie nie godzi przyjmować.
Tego w filmie nie ma i czyni z Jana bufona.

ignis_2

to jakie ważne sceny pomineli w filmie?

ocenił(a) film na 10
maciek27

Napisałam powyżej.
Szturm Kudaku, strasznie okrojona scena Heleny i Bohuna w Czortowym Jarze. Ta ich rozmowa to tylko ochłapy.
Wazna tez jest rozmowa Bohuna i Zagłoby podczas drogi do Rozłogów.
Uratowanie Podpipięcie zycia przez Bohuna w obozie kozackim.
Był też 5 syn kniahini Wasyl, którego Bohun uratował.
Słynna scena: Bar wzięty. Aczkolwiek lepsze jest to, ze Skrzetuski jedzie po Helene w filmie niz miałby najpierw pić na uczcie i odwlekać przyjazd po nią.
W epilogu jest bitwa pod Beresteczkiem, na która nie starczyło, ani pieniedzy, ani czasu.

ocenił(a) film na 6
aaniaa

błagam, nie pakujcie tu takich rzeczy :P

ocenił(a) film na 10
aaniaa

Zgadzam się. Jakby tak na mnie patrzył (te gorące i spojrzenia) tobym rzuciła mu się na szyję i powiedziała: Bierz mnie boskie zwierzę jestem twoja.
Echhhhh
Szkoda, że nie ma takim facetów jak Bohun. A może i są ?

NoX_4

Nie ma. Przynajmniej w okolicy, a jeżeli gdzieś są to za siódmą górą i rzeką, czyli tam, gdzie ani ja, ani Ty nigdy nie będziemy. Eh życie...

ocenił(a) film na 7
NoX_4

Nic dziwnego, że dziś Polki mają taką, a nie inną opinie. Więcej nie powiem, bo nie chcę być niegrzeczny.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
Brehen

Albo jak pod Batohem ściął głowy.

ocenił(a) film na 8
Pawuloniasty

A później sie dziwią, że mężczyźni rządzą światem, ale ciach bajera, bo nas zbluzgają od wieprzy :)

ocenił(a) film na 10
Brehen

Albo jak się honorowo zachował biorąc galerę turecką. Żadnej kobiety nie zgwałcił, bo kochał Helenę. Wszystkie zabił :)

ocenił(a) film na 5
NoX_4

i nie przeszkadzałoby Ci to, że Bohun to był zwykły bandyta, morderca, gwałciciel i rzezimieszek??odwaga jedynie a zero honoru!Skrzetuskiemu do pięt nie dorasta pod żadnym względem, ale żeby to wiedzieć trzeba książkę ze zrozumieniem przeczytać!

ocenił(a) film na 10
Boomslang76

Osobiście skłaniam się ku Skrzetuskiemu. Nie wyobrażam sobie Bohuna w roli męża. Mordercą był, ale nie gwałcicielem. Heleny nie tknął chociaz niejedną miał okazję. A co do galery z brankami to pozwalał na gwałty, ale sam tego nie robił.

ignis_2

rzeczywiście, łaskawca... :D

ocenił(a) film na 10
Vitcher

Ha ha. Nie mówię, że to dobrze z tymi brankami. Ale Helenę szanował bo ją kochał. Bohun był okrutny i mamy o tym wzmianki, że mordował bez litości, ale nie atakował kobiet.

ocenił(a) film na 10
maestro_czaja

Świetny ten skecz! :D Najbardziej podobała mi się ta przejęta mina Żebrowskiego hehehehe :P No i ... uśmiechnięty Domogarow! ;)

ocenił(a) film na 10
maestro_czaja

Bohun bez dwoch zdan!! Za te jego oczy... i tą miłość, której Helena nie doceniła :(

ocenił(a) film na 10
alibaba89

coz poradzic ze ona taka glupia byla przeciez jego za sama milosc mozna pokochac, ale coz niewdzieczna i tyle...

ocenił(a) film na 10
Bohun_7

Kobiety i tak się nigdy nie zrozumie. Sama aż za dobrze o tym wiem (sama kobietą jestem).

Bohun_7

najwyraźniej mądrzejsza od ciebie :P

ocenił(a) film na 10
maestro_czaja

tylko skrzetuski!! i ten książkowy i żebrowski;** za miłość, odwagę, dumę i jeszcze wiele wiele innych:) przy nim kobieta mogłaby się czuć bezpiecznie;))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones