PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=109129}
6,8 11
ocen
6,8 10 1 11
Omocha
powrót do forum filmu Omocha

Akcja rozgrywa sie w glownie w Okiya (a wiec domu dla gejsz).
Mloda Tokiko przygotowuje sie by zostac maiko a pozniej gejsza.
Na razie jednak przed swoim debiutem pomaga glownie w kuchni i zalatwia drobne sprawy dla swojej wychowawczyni zwanej Matka (prawdziwi rodzice zyja w nedzy w innej czesci miasta).
Bardzo interesujacy film mistrza Kinji Fukasaku z 1999 roku (zreszta jest to jego przedostatni film, nakrecony zaledwie rok przed "Battle Royale"). Znacznie doglebniej pokazujacy japonska kulture i tradycje niz hollywoodzkie "Wyznania gejszy".
Do tego historia ma miejsce w Kioto pod koniec lat 50tych, a ja wlasnie czytam biografie najslynniejszej gejszy Mineko Iwasaki, tez o tamtych latach, wiec trocje sie wkreciem.

ocenił(a) film na 6
-Grail-

Omocha to nie jest japońskie Wyznania Gejszy. Oczywiście temat niby ten sam, ale jednak filmy poruszają się po zupełnie innych płaszczyznach. Wyznania są romansem, melodramatem, trochę filmem kostiumowym. Tymczasem Omocha jest bardziej filmem obyczajowym, trochę psychologicznym, a na pewno mocno zaangażowanym społecznie. Jak zostało napisane jest tu dużo więcej japońskiej kultury i tradycji, niż w Hollywoodzkim miszmaszu. To trochę jak z Ostatnim samurajem (niby film o samurajach, ale jednak to nie to samo).
Zresztą jeśli miałbym porównywać (szukać odniesienia), ten film do jakiegoś innego (japońskiego!), to wybrałbym tytuł Morze przygląda się. Myślę, że wart uwagi.

ocenił(a) film na 7
srick.pl

Zgadzam się, że to nie są japońskie Wyznania Gejszy, ale przez swoją tematykę (dziewczyna przygotowująca się by zostać maiko a później gejszą, akcja w okiya) warto obejrzeć i porównać z amerykańskim filmem (zwłaszcza, jeśli ktoś interesuje się tym tematem). Morze przygląda się, to trochę inne czasy (zmierzch samurajów), opowiada o kurtyzanach i domach uciech i z tego co pamiętam (obydwa filmy widziałem wiele lat temu) akcja nie rozgrywa się w Kioto.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones