PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=807872}

Operacja Overlord

Overlord
5,9 17 593
oceny
5,9 10 1 17593
5,5 6
ocen krytyków
Operacja Overlord
powrót do forum filmu Operacja Overlord

Przecież wszyscy doskonale wiedzą, że nie dopuszczano ich do służby w elitarnych jednostkach, a co więcej nie mieszano czarnych i białych w tych samych oddziałach frontowych. 82 i 101 Airborne otwarcie odmówiły przyjmowania czarnych i żaden w nich nie służył w czasie IIWS.

użytkownik usunięty

Jako ciekawostkę podam, że w czasie II WS faktycznie prowadzono badania nad zombie - ale nie w Rzeszy, lecz w ZSRR . Na Ałtaju był realizowany program "wskrzeszania" od 1942 do 1944. Co ciekawe w programie miano korzystać, oprócz naukowców, z pomocy szamanów

ocenił(a) film na 8

potwierdzam, czytałem gdzieś kiedyś o tym ... mało materiałów o tym

ocenił(a) film na 5

Jako ciekawostkę dodam, że czarnoskóry 333. i 969. batalion artylerii wspierał ogniowo 101. Dywizjon Powietrznodesantowy w Bitwie o Ardeny za co otrzymali "Presidential Unit Citation" - najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe.

Fellor

Presidential Unit Citation nie jest najwyższym odznaczeniem wojskowym (bo tym jest Kongresowy Medal Honoru). Jest to wyróżnienie, przyznawane jednostkom oraz indywidualnie żołnierzom. Każdy żołnierz jednostki, uhonorowanej PUC, ma prawo nosić to odznaczenie na mundurze.

ocenił(a) film na 5
andrzej_matowski0

Nie widzę błędu... Tak jest to najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe przyznawane jednostkom wojskowym, nie napisałem nic o indywidualnych żołnierzach.

Fellor

ranyyyyyyyyyyyy

ocenił(a) film na 5
harkonen_mgla

gorzej?

Fellor

chłopieeeeeee

Fellor

I po cholerę się kłócisz? Najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym jest "Medal Honoru Kongresu" a nie jakiś tam - "Presidential Unit Citation". - To jest najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe przyznawane jednostkom wojskowym i innym pododdziałom oraz okrętom sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych oraz narodów sojuszniczych, za nadzwyczajny heroizm w walce przeciw uzbrojonemu przeciwnikowi. Powtarzam za kolegą piszącym wyżej. Najwyższym amerykańskim odznaczeniem wojskowym jest ""Medal Honoru Kongresu". Jest on nadawany tylko i wyłącznie - "Amerykanom!". I nikomu innemu.

Fellor

Czarnoskorym.nie przyznawano nigdy medal of honor
Polityczna poprawnosc

A teraz jest w druga strone zami murzyni

ocenił(a) film na 4
Fellor

Rany, Fellor - jak można Presidential Unit Citation wziąć za odznaczenie wojskowe. Sama nazwa wskazuje, że to jednak co innego. Od siebie dodam, że to forma "pisemnej pochwały od prezydenta. Nadawana w praktyce podczas WWII nierzadko za naprawdę błahe posunięcia. Nierzadko za samą tylko obecność w rejonie walki, uczestnictwo w kampanii - nawet gdy się załapano na ostatni dzień jej trwania, lub wykonywanie zadań absolutnie podstawowych nie wykraczających poza regulaminowe obowiązki. Dość często wymienianie w PUC jednostki wyróżniano w nim z powodów politycznych, propagandowych lub dla utrzymania morale. Nie musiały się absolutnie NICZYM odznaczyć.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 4
jabu

Teraz widzę, że od siebie "stworzyłeś" jeszcze ten „101. Dywizjon Powietrznodesantowy”. Szczęśliwie to forum filmowe a nie historyczne, więc przez 4 dni się to mogło spokojnie uchować.

333. batalion artylerii nie był chyba czarnoskóry. Jeśli już – to raczej kolorowy. Część baterii 155 mm miała wyłącznie białe obsady (biali oficerowie i szeregowi). Tak naprawdę batalion wspierał podczas tzw. bitwy o Ardeny 106. DP oraz bodajże 2. DP. A dokładniej – przydzielony do niej wówczas 14. Pułk Kawalerii. I to wyłącznie w pierwszym dniu bitwy. I nie był to cały batalion, bo ten się wycofał w obliczu niemieckiej ofensywy a tylko bodajże jedna bateria tego batalionu, którą siłą zawrócił dowódca artylerii 106. DP. Została w toku już wstępnej walki niemal unicestwiona a część czarnoskórych artylerzystów (zdaje się kilkunastu) pomordowana w jednej egzekucji, często w okrutny sposób przez SS-manów ze słynnej 1. Dywizji. Niedobitki z tej zdziesiątkowanej, pojedynczej baterii wcielono w toku bitwy do 969. Batalionu Artylerii Polowej i to ten batalion wspierał ogniowo 101. PDS.

Natomiast 969. miał, z tego co pamiętam, rzeczywiście wszystkie pododdziały złożone z Afroamerykanów (poza oficerami i częścią podoficerów, rzecz jasna).
Przypadek który przytoczyłeś, przynajmniej w odniesieniu do 333. pokazuje jak uhonorowano wyróżnieniem jednostkę, której żołnierze nie tyle odznaczyli się w boju (odwagą, efektywnością, poświęceniem, zadaniem istotnych strat nieprzyjacielowi czy nieustępliwością), ile uległszy rozbiciu już we wstępnej fazie bitwy, rozproszeni, zmasakrowani częściowo w egzekucji po oddaniu się do niewoli – ponieśli ogólnie ciężkie straty. I to z tytułu tych strat w dużym stopniu postanowiono wymienić ich w PUC.
Jeśli z czymś przestrzeliłem to przepraszam. Moja specjalizacja to Azja i Pacyfik a nie Europa, niemniej rzeczy podstawowe powinno się wiedzieć i z tej ostatniej.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 4
jabu

Mylisz się. Przyjmujesz błędne założenie o rzeczach podstawowych, wpadając w mentorski ton w tematach, które nijak kwalifikują się do zakresu wiedzy ogólnej czy podstawowej. Można dzielić się swoją wiedzą w sposób bardziej skromny i taktowny, tej "podstawowej" sztuki jeszcze nie opanowałeś.
Dobrze, że prostujesz błędy czy błędne wyobrażenia, ale naprawdę można to robić z większą klasą. Wtedy też taka wiedza lepiej wchodzi... Treść Twoich postów jest pouczająca, ich forma zniechęcająca do czytania kolejnych ;)

ocenił(a) film na 4
per333

Wiesz. Cieszę się, że napisałeś dokładnie to, co powyżej. Brak klasy, taktu i tak dalej. Błędne założenia, zakres wiedzy ogólnej. Szczęśliwie informacje przekazywałem bardziej z myślą o innych, niż o Tobie, oceniając, iż Twoje ego nie pozwoli Ci na inny rodzaj podsumowania.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 4
jabu

W ostatniej odpowiedzi przesadziłem, więc spróbuję się zrehabilitować przed samym sobą pokojowym podsumowaniem.
Wydaje mi się, że zamiast skupiać się na "zniechęcającej formie" mądrzej jest mieć po prostu wiarę. Jak to mówił śp. Jan Olszewski – wiarę w człowieka pozwalającą koncentrować się na rzeczach pozytywnych odpuszczając rozkminianie negatywów.

Pozdrawiam.

per333

Nie wiem, co jest zniechęcającego w postach Jabu. Ja czytam wszystkie jednym tchem, bo autor ma wielką wiedzę w temacie.

Ale może ja jestem jakiś dziwny, bo wyżej od formy, frazesów i uprzejmości cenię sobie treść i poziom merytoryczny danej wypowiedzi.

per333

he he he i kto to poucza?

ocenił(a) film na 5
jabu

Większość faktów się zgadza, ale że 333. był kolorowy to przesada. Jasne jest że w US Army była segregacja rasowa.
Co do "Presidential Unit Citation" to jednak jest to wojskowe odznaczenie, nie cywilne jak tu chcesz przedstawić. Nie zapominaj, że Prezydent Stanów Zjednoczonych jest Naczelnym dowódcą sił zbrojnych.

ocenił(a) film na 4
Fellor

Witam,
wszystkie fakty się zgadzają. Nie większość.

>ale że 333. był kolorowy to przesada. Jasne jest że w US Army była segregacja rasowa.
Spróbuję jeszcze raz, najczytelniej jak potrafię.
W 333. Batalionie występowały poszczególne baterie, w których służbę pełnili wyłącznie biali artylerzyści (oficerowie, podoficerowie i szeregowcy). Tak było np. w baterii „A” z tej jednostki. Były także baterie (np. wzmiankowana zniszczona, czy raczej rozproszona zaraz na początku walk z 1. SS-Division, bodajże bateria „C”), w której służbę pełnili biali i czarni artylerzyści (oficerowie i część podoficerów biała, część podoficerów i wszyscy szeregowcy czarni). Podobna konfiguracja jak w baterii „C” występowała także w pododdziałach służb i zaopatrzenia 333. Batalionu.
Dla odmiany we wzmiankowanym przez nas równolegle 969. Batalionie WSZYSTKIE (wyszczególnienie moje) baterie miały skład podobny, jak w baterii „C” z 333. Batalionu (oficerowie i część podoficerów biała, część podoficerów i wszyscy szeregowcy czarni).
Polecam monumentalną kolumbrynę na ten temat autorstwa Shelbiego Stantona ze wskazaniem na rozdział „Field Artillery” (str. 339-425)
https://www.amazon.com/Order-Battle-U-S-Army-World/dp/089141195X

>to jednak jest to wojskowe odznaczenie, nie cywilne jak tu chcesz przedstawić. Nie zapominaj, że Prezydent Stanów Zjednoczonych jest Naczelnym dowódcą sił zbrojnych.
To nie jest wojskowe ODZNACZENIE (wyszczególnienie moje). Raczej rodzaj pochwały, lub uznania ODCZYTYWANEGO i zapisywanego w aktach (przechowywanych w papierowej formie) pojedynczego człowieka lub w kronice jednostki. Nie materializuje się w formie np. wykonanego z cennego kruszcu lub stopu orderu przypinanego do munduru. Jego przyznanie upoważnia natomiast do otrzymania beretki lub wstęgi w zależności od rodzaju sił, którą naszywa się na mundur.
Nigdzie też nic nie napomykałem o kwestiach cywilnych. To Twoja interpretacja mojej wypowiedzi, nie za bardzo wiem na podstawie czego wywnioskowana.

Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 4
jabu

Tytułem uzupełnienia – dlaczego bateria „A” miała najprawdopodobniej w całości białą obsadę:
Przypuszczalnie obowiązywała ta sama reguła, co w nowo tworzonych batalionach czołgów. W tych ostatnich, gdy je zaczynano formować od podstaw, praktykowano, iż pierwszy skompletowany pododdział (bateria lub kompania) obsadzano białymi żołnierzami. Mieli służyć za wzór i stanowić kościec formowanego oddziału. Z reguły była to kompania lub bateria „pierwsza” w oznakowaniu – „A”. Kolejne tworzono z czarnych żołnierzy (a dokładniej z czarnych i białych, gdzie kadra była biała a reszta to Afroamerykanie). W przypadku 969. Batalionu było najwyraźniej inaczej, gdyż tworząc go od podstaw, wszystkie jego pododdziały (baterie) miały od początku mieszany skład.
Prawdopodobnie na początku wojny panowała wielka nieufność względem poziomu jednostek z rekrutowanymi do nich czarnymi żołnierzami. Obawiano się jak będą walczyć i czy w ogóle itd. Stąd początkowe „przetasowania” ich białymi pododdziałami – dlatego użyłem, tytułem odróżnienia, zwrotu – kolorowi.
Dlaczego tak robiono? Z wielu powodów, ale przeważały opinie krytyczne wywodzące swój rodowód z wojskowych raportów oceniających postawę i skuteczność formacji czarnych żołnierzy jeszcze z okresu Wojny Secesyjnej.
W filmach fabularnych przedstawia się to nam często skrajnie odmiennie, niż przebiegało w rzeczywistości.
Weźmy pierwszy przykład z brzegu, wg mnie reprezentatywny.
Świetny skądinąd obraz Edwarda Zwicka „Glory”, który bardzo lubię:
https://www.filmweb.pl/film/Chwa%C5%82a-1989-4560
poniżej 4-minutowty fragment z wzmiankowanego filmu obrazujący tzw. starcie o James Island
https://www.youtube.com/watch?v=888_Gxybdtw
W rzeczywistości czarni żołnierze Unii zdołali zabić w tym starciu… 3 (słownie - trzech) konfederatów tracąc w zamian bezpowrotnie 44 własnych żołnierzy (30 zabitych i 14 jeńców którzy dobrowolnie się poddali lub zostali pojmani).
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Grimball%27s_Landing
Obejrzyjcie fragment i sami oceńcie.
Współczesny widz karmiony podobnymi scenami nie rozumie po prostu jak po tak wielkim poświęceniu Afroamerykanów można w ogóle podważać ich niezaprzeczalny wkład w wielkość Ameryki. I jest z każdym podobnym filmem coraz bardziej wkurzony. A „Glory” Zwicka to w sumie niezły i dość uczciwy obraz nakrywany czapkami przez szereg dużo bardziej zmanipulowanych produkcji.
Natomiast wojskowi planiści oceniający rzeczywiste dokonania te 70-80 lat temu na podstawie raportów popartych twardymi danymi, mieli prawo do sceptycyzmu.
To tak tytułem uzupełnienia i próby wyjaśnienia tej nieufności względem nowo tworzonych czarnych jednostek.
Pozdrawiam.

jabu

Raczej rodzaj pochwały, lub uznania ODCZYTYWANEGO i zapisywanego w aktach (przechowywanych w papierowej formie) pojedynczego człowieka lub w kronice jednostki. Nie materializuje się w formie np. wykonanego z cennego kruszcu lub stopu orderu przypinanego do munduru. Jego przyznanie upoważnia natomiast do otrzymania beretki lub wstęgi w zależności od rodzaju sił, którą naszywa się na mundur.


Nie żebym się wymądrzał, ale na polskiej jak i angielskiej wikipedii PUC jest również określone jako odznaczenie. Z tego co piszesz, to ty traktujesz jako odznaczenia tylko i wyłącznie ordery, a tak nie jest.

jabu

A czy regularnie się wypróżniasz ? Bo to bardzo ważne . Idealnie jest rano po kawce przed pójściem do pracy bo następna pora wypróżnienia może wypaść w terenie a wszyscy wiemy jakie to uciążliwe .

yossarian3x

Jesteś idiotą

ocenił(a) film na 6

Z lewackiej, propagandowej politycznej poprawności, która już jest ohydna. Jeszcze mogli wcisnąć oficera kobietę. Koniecznie lesbijkę.

użytkownik usunięty
rutex1515

i wyznania mojżeszowego, lub muzułmankę

Czarnoskóry transseksualny żyd feminista lesbijka byłby w sam raz :)

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Radiw84

Bialystok bijace serce europy :)

Radiw84

hzahahahahaha

Tak się składa że w armii USA w czasie IIwś służyło mnóstwo ludzi wyznania mojżeszowego czyli Żydów , nie wiem czy wychodzi z ciebie narodowiec antysemita czy jesteś po prostu niedouczony.

użytkownik usunięty
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
rutex1515

Zaraz odłożę torebkę i ci przyjebie w ten tępy , wieśniacki ryj .

https://pl.wikipedia.org/wiki/332._Grupa_My%C5%9Bliwska

użytkownik usunięty
bravoboy

Coś chcesz przekazać tym linkem?

Tak tylko wklejam że czarni latali samolotami, ale niestety nie znalazłem nic o tym że walczyli z zombie. Tak więc zwracam honor

użytkownik usunięty
bravoboy

Latali samolotami, prowadzili czołgi i pływali na okrętach - to aż wikipedia jest do tego potrzebna, żeby takie oczywiste rzeczy wiedzieć?

ocenił(a) film na 5

Nie każdy jest taki lotny jak Ty z zakresu militarnego. W końcu noszenie spadochronu na plechach do czegoś zobowiązuje, a już z pewnością to wiedzy w tematach szeroko rozumianej obronności i wszystkiego z tym związanym. :)

A Ty skąd żeś się dowiedział? Może tam byłeś i widziałeś?

ocenił(a) film na 7

to latali tymi samolotami czy nie latali? Bo w pierwszym poście piszesz że nie - teraz znowu, że tak.. Będziesz teraz pewnie udowadniał że wszyscy jesteśmy debilami, a ty masz rację..
Nieźle - jak to juz ktos wyżej napisał - w filmie o zombiakach zarzucać historyczne błędy... Dla ciebie to raczej już histeria.

ocenił(a) film na 7
Yarada

Latali ale nie skakali na spadochronie w elitarnych jednostkach desantowych ;)

użytkownik usunięty
arkasatana

Niby był jeden czarny batalion spadochroniarzy, ale nigdy nie brał udziału w walkach. Po wojnie zaraz go rozwiazali. Ot, taka ciekawostka.

ocenił(a) film na 5

Był czarny 555. Batalion piechoty spadochronowej, później wcielony do 82. Dywizji Powietrznodesantowej, ale ci żołnierze służyli także w 101. 13. 11. Dywizji Powietrznodesantowej oraz w 187. Pułku powietrzno-desantowym (zespół bojowy), 188. i 511. pułku piechoty powietrznej.

ocenił(a) film na 4
Fellor

Oj, ale chyba uczciwie było by dodać, że to miało miejsce dopiero po zakończeniu wojny.
I zdaje się, że jedynie w odniesieniu do 82. Dywizji.
Pozostałe jednostki, które wymieniłeś jednym tchem zaczęły przyjmować czarnych spadochroniarzy, ale raz, że dopiero podczas wojny koreańskiej (a więc w 5-6 lat po zakończeniu WWII) a dwa, że poza 11. Dywizją (a dokładniej wydzieloną z jej składu 187. Grupą Pułkową) – czarnoskórzy spadochroniarze do nich napływający nie pochodzili już z rozwiązanego 3 lata wcześniej 555. Batalionu.
Byli to bowiem rekruci z bieżącego poboru lub ochotnicy z roczników 1949-1951.
Nie mający nic wspólnego z 555. Batalionem. Co najwyżej niektórzy z nich mogli być szkoleni przez jakichś pojedynczych weteranów z 555., np. w Forcie Bragg.

Tak naprawdę to nawet 187. Grupa Pułkowa nie dostała żołnierzy z rozwiązanego 3,5 roku wcześniej 555. Batalionu – tylko, zdaje się, że czarnoskórych z 2. Kompanii (Spadochronowej) Rangersów.
Niemniej w tej ostatniej kadra (ale tylko ona i tylko jej niewielka część) mogła pochodzić ze starego składu z 555. Batalionu.


Nie wiem też czemu zastosowałeś jakiś dziwny trik. Najpierw napisałeś, że służyli w 11. Dywizji a następnie, że - oraz w pułkach 187., 188., 511. – mimo, że pułki te wchodzą w skład tejże dywizji.
Dziwny zabieg.
To tak samo jak napisać, że się przeczytało daną książkę – oraz jej trzy wybrane z wszystkich innych rozdziały.


Powtórzę też ponownie, aby nie było wątpliwości:
w 101., 13., dywizjach oraz w 188. i 511. pułkach (z 11. Dywizji) nie służyli żadni żołnierze z 555. batalionu. Pełniący tam służbę w minimalnej ilości czarnoskórzy spadochroniarze (dopiero podczas wojny koreańskiej, nie wcześniej!) nie byli weteranami z 555. Pochodzili z bieżącego, powojennego już szkolenia, głównie z lat 50-tych.


W kronikach i raportach 82. Dywizji pojawia się jasne postawienie sprawy: gdy w grudniu 1947 – 555. Batalion rozformowano to prawie 90% składu rozpuszczono do cywila. Kilku zostawiono w Fort Bragg jako instruktorów. Wszystkich pozostałych, zapewne w liczbie kilkudziesięciu (wyłącznie oficerów i st. podoficerów) przeniesiono do (bodajże) 3. Batalionu 505. Pułku.
I każdorazowo podkreśla się (z dumą), że powyższa decyzja uczyniła automatycznie na przełomie 1947/48 roku – 82. Dywizję w skład której wchodził 505. Pułk pierwszą zintegrowaną (pod względem rasowym) dywizją w armii amerykańskiej:

When the battalion was inactivated on 15 December 1947, its men were all transferred into the 3d Battalion, 505th Parachute Infantry Regiment of the 82d Airborne Division, which had been reduced to cadre strength to prepare for their arrival. Also on that date, the 505PIR was redesignated at the 505th Airborne Infantry Regiment.
Soon afterward, individual black paratroopers were transferred to units throughout the 82d Airborne Division, making it the first integrated division in the US Army.
https://www.army.mil/africanamericans/


Czarni spadochroniarze mieli zostać rzuceni do boju. Ale nie w akcji spadochronowej tylko jako elitarna, lekka piechota, tytułem uzupełnienia strat.
W grudniu 1944 rozważano wyselekcjonowanie ze składu 555. Batalionu, pododdziału w sile ok. 200-osobowej kompanii, wybranych, najlepiej ocenianych żołnierzy. Mieli być przerzuceni drogą lotniczą (ale nie z użyciem spadochronów tylko jako piechota przewożona Dakotami) do akcji w Ardenach, ale nie pamiętam już czy do kotła w Sankt Vith czy do Bastogne.
Pierwsze opuszczono a do drugiego przebił się zaskakująco sprawnie niedoceniany Patton i rozważania te zarzucono po 2-3 dniach.
W tydzień czy dwa potem czarny 555. Batalion przerzucono z kolei na Zachodnie Wybrzeże toteż spadochroniarze zaczęli sobie robić nadzieje (przewija się to we wspomnieniach – warto poczytać), że planuje się ich do akcji przeciw Japończykom.
Nadzieje okazały się płonne wraz ze skierowaniem do Oregonu.
W tym mocno zalesionym stanie zaczęły spadać japońskie balony zapalające wywołując niegroźne (ale to się okazało z czasem) pożary. Calutki 555. Batalion użyto po prostu przez następnych 10 miesięcy w charakterze straży pożarnej, także takiej wykonującej grupowe skoki ze spadochronem w zagrożonych miejscach.
Wydaje mi się, że w trakcie wykonywania tych akcji zginał co najmniej jeden czarnoskóry spadochroniarz.
To tak – gdyby kogokolwiek interesowało coś bliższego prawdzie niż fikcyjni czarnoskórzy spadochroniarze zwalczający nazistowskie zombie we Francji w 1944.


Bez złośliwości I czepiania się – jedynie tytułem sprostowania I uzupełnienia.
Na koniec dodam, iż wykorzystanie czarnoskórych spadochroniarzy w tym konkretnym filmie uważam za całkowicie uzasadnione.
US Army walczy tu przeciwko zombie a więc fabułę ograniczała jedynie wyobraźnia twórców filmu. Mają prawo zestawić w jednym szeregu wampiry, wilkołaki, czarnych spadochroniarzy czy zabójcze pijawki z kosmosu.

Pozdrawiam.

Fellor

Ale cię @Jabu pozamiatał cieniasie

arkasatana

Skacze się ze spadochronem. Murzyni może woleli na spadochronie skakać. Sztuka bardziej cyrkowa ;-)

użytkownik usunięty
Yarada

Sam właśnie udowodniłeś. Wróć jak opanujesz czytanie ze zrozumieniem.

ocenił(a) film na 8
bravoboy

latali i owszem ale wyłącznie w segregacji rasowej i nie ma możliwości aby czarny dowodził białymi. Proste. Nawet w tym linku masz napisane ze po wojnie stwierdzono że nadają się na żołnierzy. I jeszcze jedno.. popatrz na generałów obecnej US Army... zazwyczaj to biali.... Chyba tylko Colin Powell się wybił na znaczące stanowisko. Może ktoś tu jeszcze kogoś przytoczy

ocenił(a) film na 4
magik30

Czarnych generałów jest więcej. Z roku na rok rośnie też liczba pułkowników czarnoskórych. Przypominam, że segregacja zakończyła się stosunkowo niedawno. Myślę, że za jakieś trzy, cztery pokolenia proporcje się wyrównają, nie mówiąc o tym, że nie będzie chodziło tylko o prosty podział na czarnych i białych, ale także na osoby o różnym stopniu mieszanego pochodzenia. W Polsce mało kto rozumie (ze względu na bardzo niski poziom edukacji ogólnej w naszym kraju), że prezydent Obama nie był Murzynem.

per333

Prezydent ich nie był murzynem, ani czarnym, tylko afroamerykaninem :-)

ocenił(a) film na 6
per333

Bo jest coraz więcej czarnych w wojsku. Mają wybór, albo klepać biedę lub wstąpić do gangu, albo iść do wojska, a tam dostają szanse na lepsze zycie, bo moga się szkolić lub studiować i stąd coraz więcej czarnych na wyższych stanowiskach.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones