PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=742272}

Opiekun

Chronic
6,7 5 979
ocen
6,7 10 1 5979
6,9 16
ocen krytyków
Opiekun
powrót do forum filmu Opiekun

Miazga

ocenił(a) film na 8

W znanym sobie stylu, bezkompromisowo odrzucając społeczne tabu i konwencje ornamentacyjne, z wolna szkicuje historię oddanego umierającym klientom pielęgniarza domowego. Bohater grany prze rewelacyjnego Tima Rotha – zdawałoby się, bardziej ludzki od ludzi – nie działa jednak bezinteresownie. Bo czy absolutny altruizm w ogóle istnieje? Lejtmotyw historii oscyluje pomiędzy alterocentryczną ideą dobra a ukojeniem własnych życiowych bolączek i walką z demonami przeszłości. Niejednoznaczne zakończenie pozostawia widza z głębszą, egzystencjalną refleksją i długo nie pozwala o sobie zapomnieć.

---

Miałem przyjemność obejrzeć w ramach tegorocznej edycji American Film Festival we Wrocławiu. Zainteresowanych relacją i krótkimi recenzjami, zapraszam pod poniższy adres:

http://obszary.com/2015/10/29/z-dala-od-hollywood-mgliste-powidoki-american-film -festival-2015/

ocenił(a) film na 8
kajettanus

Oj dokładnie tak jak piszesz, cholernie uwrażliwiające dzieło. Porażające.

BastradPL

no chyba żartujecie, nie widzicie że bohater jest w najlepszym razie co najmniej dwuznaczną postacią?

ocenił(a) film na 8
tisoc

A czy ktoś kwestionuje, że bohater jest postacią dwuznaczną?

ocenił(a) film na 8
tisoc

Nie jest dwuznaczną postacią. Przynajmniej nie dla mnie. To człowiek pokonany przez życie, przez tragedię swojego dziecka.
Ale jest przynajmniej dla mnie osobą czystą moralnie.
Tylko tyle i aż tyle

e_mjot

czystą moralnie?
no cóż.
mamy różne pojęcia czystości moralnej

ocenił(a) film na 8
tisoc

Nie rozumiem co masz do zarzucenia bohaterowi? Że pomógł godnie odejść chorej kobiecie?
że prawdopodobnie pomógł własnemu dziecku odejść godnie z tego świata?
Skonkretyzuj swoje zarzuty a nie chowaj się za gładką gadką podejrzewam mającą podłoże ideologiczne.

e_mjot

jeśli ktoś komuś odbiera życie to kim wg ciebie jest?

ocenił(a) film na 8
tisoc

Nie zauważyłem żeby komuś odebrał życie. Zgodził się pomóc odejść z tego świata (na jej wyraźną prośbę) ciężko chorej kobiecie, która miała przed sobą tylko cierpienie i którą w de.. miały własne dzieci.
Nie zauważyłem żeby latał z szotganem po mieście i strzelał do wszystkiego co się rusza ....

e_mjot

demagogia....

ocenił(a) film na 8
tisoc

życie. Prawdziwe.
Nie z obrazka lub neta.

ocenił(a) film na 9
e_mjot

W pełni się z tobą zgadzam. Mimo, że przez cały film czekałam na jakieś zachowanie głównego bohatera, które jakoś by go w moich oczach oczerniło, to ten moment nigdy nie nadszedł. Jako osoba, która wielokrotnie spotkała się z ludźmi chorymi, cierpiącymi i umierającymi, mogę powiedzieć, że postawa głównego bohatera względem jego podopiecznych jest najbardziej ludzką ze wszystkich, jakich byłam świadkiem. W moich oczach jest to postawa pozbawiona uprzedzeń,własnego strachu przed cierpieniem i śmiercią, a przede wszystkim uczciwa w prezentowanych emocjach. Chciałabym być w stanie okazać wsparcie drugiemu człowiekowi tak dobrze jak robi to główny bohater.

ocenił(a) film na 7
tisoc

Jest oczywiście mordercą. Tylko hasło jest pojemne i kryje różne historie. Można na to patrzeć powierzchownie, a można spróbować dotrzeć głębiej.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones