PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=138786}

Opowieści księżycowe

Ugetsu monogatari
7,7 3 545
ocen
7,7 10 1 3545
7,8 11
ocen krytyków
Opowieści księżycowe
powrót do forum filmu Opowieści księżycowe

Nie wiem jak wielkim znawcą kina jest autor artykułu z Ery Nowe Horyzonty, ale żeby się samemu nie mądrzyć przytoczę tylko dwie przykładowe opinie prawdziwych znawców kina światowego (a podobnych opinii o Mizoguchim i jego filmowych arcydziełach można znaleźć w necie wcale niemało):

- “Mizoguchi is cinema's Shakespeare, its Bach or Beethoven, its Rembrant, Titian or Picasso [...] If he is, as I believe, the greatest of Japanese directors, then he has eluded general recognition as such only through unpropitious circumstances”.
[Quandt James, “Introduction”, in Gerald O'Grady (ed.), Mizoguchi the Master, Cinémathèque Ontario, Toronto, 1997, p.3)

- “After The Life of Oharu and Ugetsu won prizes in successive Venice Film Festivals in the early '50s, Mizoguchi became an icon for the nascent French New Wave. His mastery of mise-en-scène was lauded by Jacques Rivette, while Jean-Luc Godard praised his metaphysics and his stylistic elegance, at the same time deriding Akira Kurosawa as a second-rate talent. Mizoguchi is still recognized as one of the 20th century's greatest filmmakers.”
[Jonathan Crow, All Movie Guide]

daruma_irl

To ja się nie zgadzam z J-L G - chociaż to bardzo dobre kino artystyczne to jednak do takiego arcydzieła jak Rashomon Kurosawy mu trochę brakuje...

ocenił(a) film na 10
Mr_mokrego_pampersa

Rashomon bez wątpienia wielkim filmem jest - i to pod wieloma względami ... myślę jednak, że co najmniej jedna gwiazdka przypadła mu z racji nowatorskiego podejścia do zaprezentowanego w nim wydarzenia, sporadycznego, może trochę nazbyt wydumanego ... Natomiast "Życie Oharu" jest melodramatem, ciągiem linearnie przedstawionych wydarzeń socjalnych, dość typowych - i mimo, że opowiedzianych z perspektywy jednostronnej i subiektywnej, to przedstawionych w sposób bardzo obiektywny i przekonywujący :)
Jakże trudno porównywać taki odmienne arcydzieła :)

ocenił(a) film na 10
daruma_irl

Sorry, pomyliłem filmy, nie sprawdzając o który w tej dyskusji się rozchodzi ..., sorry once more. Spróbuję jedynie poratować się tym, że to, co powyżej napisałem odnosi się do większości dzieł Mizoguchiego ... Natomiast Kurosawa wolał się skupiać na przypadkach jednostkowych, czasami dosyć nietypowych. Oczywiście nie jest to żadnym zarzutem, a jedynie postrzeganą przez mnie różnicą pomiędzy sposobami podchodzenia przez obydwu wielkich mistrzów do ważnych, życiowych tematów ...

daruma_irl

Nie szkodzi. Szanuję Twoją opinię i ocenę. Mnie się bardzo podoba scenografia, kostiumy, klimat i wymowa tego filmu. Bardzo dobry też warsztat twórczy, jednak mam wrażenie iż Kurosawa wykazał coś jeszcze: poezję w narracji i ogólnie błysk geniuszu...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones