PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=427887}

Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader
6,7 84 004
oceny
6,7 10 1 84004
4,9 10
ocen krytyków
Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu
powrót do forum filmu Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu

Przez 2,5 roku wyczekiwałem "Podróży 'Wędrowca do Świtu' ". Po dwóch udanych częściach Andrewa Adamsona nie dało się ukryć, że seria jest w dobrych rękach. Co się okazało? Małe rozczarowanie. Nieduże. Ale z pewnością ten film swoim poziomem odstaje od poprzenich części. Wszystko postaram się zapisać w podpunktch
1) Wiarygodność świata
Andrew Adamson przy tworzeniu świata starał się realizować wszystko wykorzystując jak najmniej efektów komputerowych. Michael Apted postawił efekty komputerowe. Czym to zaskutkowało? Świat stał się dużo bardziej mniej wiarygodny, od początku mamy do czynienia z jawnie komputerowo wytworzonymi budowlami, po planie cały czas krąży jakiś zielony dym, który po prostu nie pasuje do otoczenia, widać że jest tak "oderwany" od klatki. Driady wyglądają strasznie sztucznie...
2) Scenariusz
Moim zdaniem zbyt bardzo prostolinijny - akcja na każdej z wysp trwa zaledwie parę minut i po każdej przygodzie wszyscy wychodza bez szwanku. Eustachy oddala się od reszty bohaterów 2x w ciągu 10min. Akcja stała stała się monotonna, bo coraz częściej dzieje się to samo.
Wielkie rozczarowanie przy scenie ze smokiem:
W książce była to scana wzruszająca, kamera powinna podążać za Eustachym a nie za resztą. Wszystko dzieje się dużo szybciej. W filmie po odkryciu, że Eustachy nie żyje, nadlatuje smok, łapie Edmunda i leci do wulkanów,by pokazać, że smok to Eustachy. Dlaczego tak szybko? Mogłoby to pozostać zagadką przez kawałek filmu. To powinna być zdecydowanie wzruszająca scena.
3) Charakteryzacja
Po wielu nagrodach za charakteryzację w tej dziedzinie - w 3. filmie dupa.
I tu chyba się nie muszę rozpisywać - w filmie występuje tylko jeden faun, który wygląda jakby gościu, który miał ubrane włochate spodenki.
5) Muzyka
Tak, MUZYKA! W poprzednich filmach była naprawdę znakomita. Teraz? Właściwie nie ma muzyki, a jak jest, to widać, że jest zdecydowanie gorsza od muzyki Gregsona-Williamsa. Muzyka z dwóch pierwszych części miała naprawdę klimat, dodawała tego "narnijskiego smaczku", była unikalna. A ta nowa muzyka? Jakaś bezosobowa, nijaka.
6) I na koniec... dodam że polski dubbing jest naprawdę beznadziejny.
W 2. poprzednich częściach był zdecydowanie dużo lepszy (zapewne wiąże się to z tym, że 20th Century fox nie miało umów z osobami podkładającymi głosy dla Disneya w dwóch pierwszych częściach). Pierwsze części mogłem oglądać z dubbingiem, 3.-nie.
A takie filmy jak Narnia chętnie oglądałem najpierw z dubbingiem, potem ewentualnie z napisami.
7) Brak jazdy kamerowej, bra ujęć w nocy (zdecydowanie akcja ze smokiem powinna być w nocy!) - film nie jest dynamiczny, a nawet jak są sceny z akcją, to nie są zbyt pasjonujące. Może to zasługa braku narnijskiej muzyki...?

Druga połowa filmu jak dla mnie lepsza od pierwszej. Pierwsza godzina... wieje troszkę nudą...

Hmm... ogólnie film jest w porządku, ale na zakup moim zdaniem nie zasługuje. Miałem wydać 70zł na płytę blu-ray, ale szczęśliwie udało mi się obejrzeć ten film wcześniej.
6/10, niestety nie zasługuje na więcej. Reżyser się nie postarał polegając na grafice komputerowej, co zniszczyło klimat.
Możliwe, że czepiam się rzeczy nieistotnych, ale to moje indywidualne odzczucia...
Pozdrawiam

użytkownik usunięty
LubieDziewoje

zgadzam się z tym w 100%. Niedawno sobie kupiłam wreszcie film na DVD i jak puściłam to nie dałam rady obejrzeć z polskim dubbingiem. Pal licho głosy, ja w dubbingu widzę wybitne błędy! "Lordowie" zamiast jak w książce "baronowie", "Łucja Waleczna' zamiast "Mężna" - czy tłumacz w ogóle przeczytał książkę zanim się wziął do filmu?

Adamson, wróć! Miałam zastrzeżenia do "Kaspiana" za zmiany fabularne, ale film i tak miał w sobie magię. "Wędrowiec" tego nie ma.

ocenił(a) film na 6

"Książę kaspian" był w porządku... zmiany fabularne nie były zbyt duże, a np. dodatkowa scena z atakiem na zamek bardzo dobrze wpasowała się w akcję. Jest widoczne, że "Wędrowiec do świtu" był robiony ze zdecydowanie mniejszym rozmachem.
Nie wiadomo, czy czwarta część powstanie, a jak okaże się że tak, to moim zdaniem Adamson nie wróci - w ciągu 2 najbliższych lat ma już 2 pozycje reżyserskie, a jak mówił, prace nad "Księciem kaspianem" podjął tylko dlatego, że był bardzo przywiązany do ekipy. A w 4 części będą to już zupełnie inni ludzie, włączając w to obsadę.

LubieDziewoje

Zgadzam się. Też się rozczarowałam, gdy obejrzałam Podróż Wędrowca do Świtu. Z wszystkimi waszymi argumentami się zgadzam, ale mam do dodania jeszcze jeden fakt. Postać Eustachego. Mało wiarygodna, jak dla mnie.

karolinawis

Postać Eustachego właśnie moim zdanie była idealnie odegrana aktor ,, zgarną'' tą część Narnii dla siebie !

buterfly

Zgadzam się z tobą, Will Poulter zagrał rewelacyjnie, najlepiej właśnie oglądać film z napisami, wyczuwa się jego brytyjski akcent, który jest wspaniały, szkoda że Will nie zdobył Saturna bo był nominowany, no cóż, tak bym go chciała zobaczyć w Srebrnym Krześle, ale skoro twórcy chcą zrobić Siostrzeńca co jeszcze nie do końca wiadomo, to powoli tracę nadzieję, jak czytałam na forum narniaweb (oczywiście z pomocą naszego "wspaniałego" tłumacza) wynika, że większość osób twierdzi że to koniec Narnii i ja chyba także tak myślę. Starałam się myśleć pozytywnie, ale to że od kilku miesięcy nie ma żadnej wiadomości nawet wzmianki o pracach nad 4 Narnią znaczy że twórcy bawią się z nami w kotka i myszkę. Żałuję, że Narnia nie jest tak popularna jak Potter:(.

ocenił(a) film na 3
LubieDziewoje

jak dla mnie - spore rozczarowanie: po jako-takim początku był udany Książę Kaspian, a teraz taki koszmarek... ten film jest DO lat 12nastu.

ocenił(a) film na 4
diana6echo

podzielam to negatywne zdanie..... widać jest że wydali nieco więcej kasy na efekty komputerowe niż na zdjęcia.... szkoda że ten film nie jest adaptacją 3 tomiku Lewisa.... no może fajnie młody zagrał Eustachego (pasował do roli)..... ocena 4/10

ocenił(a) film na 6
A.N.T.M

te efekty poza tym wyglądąły (jak dla mnie) sztucznie. W poprzednich częściach wykorzystywali mniej komputera, a więcej starali się zrobić normalnie... a budżet samego filmu to 140 milionów $, czyli o 60tys. mniej niż w 'Księciu Kapianie' - to była najtańsza część z dotychczasowo nakręconej trylogii

LubieDziewoje

i najsłabsza

LubieDziewoje

Moim zdaniem najlepsza jest cz. 1 , późniejsze są dużo słabsze. Ale ta cz. nawet,nawet. Świetny filmowy Eustachy.

ocenił(a) film na 5
LubieDziewoje

Zgadzam się z większą częścią Twojej wypowiedzi - zwłaszcza jeśli chodzi o muzykę, dobry film powinien mieć dobrą muzykę, a te słabsze - dobrą muzyką się bronić. Podobała mi się postać Eustachego. W przeciwieństwie do Ciebie nie odczułam jednak nadmiaru efektów specjalnych, albo aż tak mi nie przeszkadzały. Film bronił się historią, ale tu już ukłony dla mistrza Lewisa. Klimatem trochę kojarzył mi się ze starym filmem "Labirynt". Generalnie jednak czuję, że mogło być lepiej, ale nie było źle. :)

LubieDziewoje

w całości się z tobą zgadzam:) liczyłam ,że ta część będzie nawet lepsza niż dwójka .Czegoś mi w tej części brakowało.Film bardzo szybko mi minął.Był taki nijaki ,żadnych rewelacji. Bardzo się rozczarowałam ,bo jestem wielką fanką 2 poprzednich części... ;)

ocenił(a) film na 8
brzoskwinia555

Zgadzam się z wami, żadnych rewelacji. Dwie poprzednie części , jak to już było powiedziane o 100 razy lepsze. Ale Will zagrał genialnie :)

ocenił(a) film na 6
LubieDziewoje

Masz rację. Pierwsza część była bardzo udana, a druga to dla mnie arcydzieło!
Trzecia... no spoko, ale reżyser nie nadaje się do tego rodzaju filmów, kamera była może nie tyle amatorsko prowadzona, ale w ogóle nie pasowała do takiego fantastycznego filmu, nieraz jakbym widział ujęcia takie jakie był wykorzystane w filmach akcji np. Adrenalina czy coś. Bez sensu w ogóle nie pasuje! Dubbing tak samo, zero profesjonalizmu w 2 części było stokroć lepiej! Eeee... spodziewałem się czegoś naprawdę lepszego. Pierwszą cześć oceniłem 8/10, drugą 10/10, a za to mogę dać jedynie 6/10.... No i muzyka... klapa, w drugiej części ostatnia piosenka konkretnie mnie wzruszyła, a tutaj? no niestety nie. Jedynie Eustachy nadał trochę barw....
Jak będą nagrywać następną część, nich weźmie się za to Andrew Adamson!

ocenił(a) film na 8
kzabost

Och, żeby było jak mówisz (żeby następne nagrywał Adamson). To było by super, ale mało prawdopodobne, a szkoda bo Opowieści z Narnii to genialny cykl książek . . .

ocenił(a) film na 6
kzabost

Dokładnie, muzyka w "księciu kaspianie" to zupełnie inna bajka. Pierwsze 2 części są naprawdę dobre, z pełnym rozmachem, a teraz niestety... Niektórzy uważają, że 2 część jest gorsza od 1. Dla mnie są po prostu różne, ale 2 (8/10) moim zdaniem wygrywa z 1 (7/10)
W drugiej części też bardzo mi sie podobała gra aktorska Georgie, w dwójce była bardzo ważną postacią i zagrała jak dla mnie rewelacyjnie, a tutaj jakoś grała tak... średnio.
A dubbing naprawdę - totalna porażka. Zazwyczaj filmy oglądam z napisami, ale "Narnia" miała zawsze całkiem przyzwoity dubbing. Wcześniej wszystko brzmiało naturalnie. DLACZEGO DOROŚLI MUSZĄ PODKŁADAĆ GŁOS DZIECIOM? Brzmi to cholernie źle i po prostu nie potrafię tego oglądać. Cieszę się, że oglądałem film dopiero na blurayu, w domu, bo w kinie bym chyba nie wytrzymał tego głosu (zmieniłem na napisy po pierwszych słowach wypowiedzianych przez Edmunda).

Teraz to właściwie nawet nie wiem czy ten film zasługuje na 6 :I

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones