PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8406}
6,9 2 406
ocen
6,9 10 1 2406
6,7 3
oceny krytyków
Orka Wieloryb zabójca
powrót do forum filmu Orka - Wieloryb zabójca

Żałuję, że odświeżyłem sobie seans filmu Andersona. "Orka" (legendarne dla mnie dzieło) wywarła na mnie ogromne wrażenie w dzieciństwie, a że do teraz pamiętałem z niej zaledwie kilka scen, postanowiłem obejrzeć raz jeszcze. No i cóż... Z sentymentu powiem delikatnie - słaby jest to film. Leży właściwie wszystko: reżyseria, aktorstwo (zwłaszcza nadęta Charlotte Rampling), zdjęcia (nieudolne panoramy, nieuzasadnione transfokacje), montaż (łamanie osi, błedy przy cięciach na ruchu), scenariusz (naiwne dialogi, uproszczenia, dziury logiczne) - wszystko, oprócz muzyki, która bezapelacyjnie ratuje ten film. Enio Morricone stworzył tu bodaj jeden ze swych najlepszych soundtracków - jego motyw przewodni jest jednocześnie smutny, melancholijny i przepełniony miłością - wielka rzecz, która poruszy każdego, to ona buduje tu klimat i sprawia, że film znacząco odbija się od dna. Dodatkowo ciekawy wątek zemsty i niekoniecznie przewidywalne zakończenie.

4/10 za muzykę i sentyment.

ocenił(a) film na 4
Rafikii89

*W temacie ma być, rzecz jasna, "które";)

ocenił(a) film na 9
Rafikii89

Mam takie samo wrażenie jak Ty. W dzieciństwie ten film wydawał mi się boski. Dziś nadal jest dobry (na tle tych gównianych, amerykańskich superprodukcjach) chociaż razi właśnie głownie aktorstwo. Mimo to za muzykę i sceny orki daje 8/10.

ocenił(a) film na 3
Rafikii89

Choć aktorstwo ogólnie słabe, to Harris który gra pierwszy plan spisał się świetnie. Więc nie powiedziałbym, że całkiem leży ten element.
Z resztą się zgadzam.

ocenił(a) film na 10
jankotelegazeta23

ja bym nie powiedział, że film słaby. Być może realizacja nie powala jak na obecne czasy, ale dla mnie za ten klimat i dramaturgię, no i oczywiście sentyment z dzieciństwa należy się ocena 10. Wrażenia, które pozostawił ten film jeszcze ze szczenięcych lat zostały ;)

Rafikii89

UWAGA: kolejny znafca filmowy wypełzł spod kamienia pod którym siedział. uważać na nogi!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones