PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8411}
7,6 5 357
ocen
7,6 10 1 5357
Orzeł
powrót do forum filmu Orzeł

Orzeł

ocenił(a) film na 10

Polacy zawsze robili świetne kino wojenne a oto jeden z najlepszych tego przykładów. Ma wszystko, czego tylko można oczekiwać po dobrym filmie o okręcie podwodnym - dramaturgię, napięcie, porządnie zrobioną sylwetkę załogi (zwłaszcza ten ostatni punkt jest dużym sukcesem). Jak dla mnie na równi z takimi superprodukcjami jak "Enemy Below", "Torpedo Run" czy "Das Boot".

ocenił(a) film na 10
sildin

Powiedziałbym - Polacy do pewnego czasu robili całkiem niezłe kino wojenne - nawet dawka koniecznej propagandy (zwłaszcza: 4 pancerni, Stawka większa niż życie i inne) nie przesłaniają pozytywów - "Orzeł" jest wśród nich absolutnie sztandarową pozycją:

Szczególnie polecam:

Kolumbowie
Pogranicze w ogniu
Jak rozpętałem...
Giuseppe w Warszawie
Akcja pod arsenałem
------------------------
Kanał - na tym tle jest średni przez denerwujący akademizm i ten powojenny defetyzm

kilka jeszcze by się znalazło, których nie pamiętam

Były też gnioty jak Pokolenie - sama propaganda chociaż fajne zdjęcia - jak to w filmie czarno-białym

ocenił(a) film na 10
krzaki69

Gdzie jest generał?
Pianista (powiedzmy że Polski)

napisałem do pewnego - bo ta podróba kina jaką jest "Twierdza szyfrów" mimo naprawdę dużego wysiłku inscenizacyjnego - zmarnowanego nieprzemyślaną koncepcją, scenariuszem, reżyserią i muzyką, nie wspomnę już o "Złocie dezerterów" filmie fajnie się zaczynającym ale potem brnącym w brak pomysłów i kasy czego wyrazem jest T-34 udający Tygrysa - nastawionym na bardzo usilne odcinanie kuponów od "C.K. Dezerterzy".

ocenił(a) film na 8
krzaki69

No kiedyś było łatwiej (mowa o filmach sprzed 50 lat) - państwo finansowało, wojsko pomagało, a do dyspozycji był oryginalny wojskowy sprzęt. Kto dziś mógłby dziś nakręcić "Czterech pancernych" z ich naprawdę dużym batalistycznym rozmachem? A bez tego trudno o autentyczną "wojenną" atmosferę... Obecnie polegać można jedynie na nielicznych grupach rekonstrukcyjnych, a przemiana T-34 (jeśli jest) w "Tygrysa" ogranicza się do namalowania niemieckiego krzyża (choć tak samo było w np. w "Komandosach z Nawarony" sprzed 25 lat ;)) Inscenizacyjnie "Twierdza szyfrów" to chyba top polskich możliwości - wypada nieźle. Naprawdę słaby to wg mnie jest "Czas honoru" - wieje taniochą na odległość... Nawet sensownych lokacji nie chciało się producentom poszukać, więc atmosfery okupacji nie ma żadnej...

sildin

Polskie Drogi

Pogranicze w ogniu

Akcja pod arsenałem

Kanał

Westerplatte

ogniomistrz Kaleń

Pigułki dla Aurelii (nie widziałem, ale może być dobry)

Generał Nil to bardziej biograficzny, ale też dobry

Pianista

Pierścionek z orłem w koronie

Hubal

To nie wsz. ale chciałem coś od się dorzucić ;)




Victor_Fw

polecilbyn jeszcze Smierc Rotmistrza Pileckiego, w gruncie rzeczy spektaklt ale brutalnie ukazuje owczesna ( lata stalinizmu ) rzeczywistosc

Victor_Fw

Warto dodać ,,Zasieki,, który mim. porusza kwestię ataku Sowietów na Polskę

sildin

"Polacy zawsze robili świetne kino wojenne"

To juz niestety przeszlo do historii... Wystarczy obejrzec nowego "Klossa" i nowe "Westerplatte" :/

ocenił(a) film na 8
CyboRKg

Ogniomistrz Kaleń
Kierunek Berlin
Jeszcze dorzucę do listy
Orzeł jest b dobry oglądam na Stopklatce

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones