PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8207}

Osławiona

Notorious
7,5 5 015
ocen
7,5 10 1 5015
7,4 13
ocen krytyków
Osławiona
powrót do forum filmu Osławiona

Na wstępie informuje że moja wypowiedzi zawiera obszerne informacje związane z fabułą zarówno Różyczki jak i Osławionej !

Dwa tygodnie temu miałem okazję oglądać Różyczkę, wczoraj obejrzałem film Osławiona i szczerze powiedziawszy doświadczyłem małego deja vu. Film Jana Kidawy-Błońskiego nie jest oczywiście kopią czy remakiem Osławionej jednak wydaje mi się że polski reżyser w jakimś stopniu inspirował się tym obrazem. W obydwóch filmach obserwujemy młodych agentów wywiadu. Zarówno Gary Grant jak i Roman Rożek zakochują się w pięknych kobietach. Obydwoje jednak angażują swoje ukochane w dosyć nietypowe misje. Kamila Sakowicz musi rozkochać w sobie wywodzącego się z wyższych sfer Profesora Adama Warczewskiego. Alicia Huberman wykonuje podobne zadanie z tym że jej celem jest powiązany z nazistowską diasporą w Brazylii niemiecki arystokrata Alexander Sebastian. Zarówna Alicia jak i Kamila żenią się z szpiegowanymi przez siebie starszymi mężczyznami, ale nawet po ślubach zdają raporty dot. ich działalności odpowiednio CIA i SB. Zarówno w Różyczce jak i Osławionej obserwujemy miłosny trójkąt którego istnienie ma destrukcyjny wpływ na psychikę głównych bohaterów. Wywodzący się z wyższych sfer Prof. Warczewski popełnia samobójstwo. Ostatnie sceny Osławionej sugerują nam że śmierć w takiej czy innej formie dosięgnie Alexandra. Oczywiście są pewne różnice ukazana w filmie Alicia w przeciwieństwie do Kamili przez cały film udaję że jest zakochana w szpiegowanym przez siebie dżentelmenie.

Ciekawi mnie co sądzicie o mojej teorii ???

ocenił(a) film na 4
mstrojny6

A co tu sądzić, powody powstania każdej z historii są inne, ale w zasadzie identyczne. Tylko w polskiej wersji lepiej zagrane.

ocenił(a) film na 7
_Garret_Reza_

Zgadzam się chciałem po prostu zwrócić uwagę na pojawiające się analogie, a dosyć łatwo było mi je wychwycić dlatego że oglądałem Osławioną niedługo po Różyczce. Film Kidawy-Błońskiego choć inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, nie jest idealną kalką historii Pawła Jasienicy i jego kontaktów z Zofią O'Bretenny. W związku z tym wydało mi się prawdopodobne to że polski reżyser mógł się w jakimś stopniu inspirować filmem Hitchcocka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones