PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=301181}

Ostatni pociąg

Der letzte Zug
6,7 5 330
ocen
6,7 10 1 5330
Ostatni pociąg
powrót do forum filmu Ostatni pociąg

4/10 Żenujące..

użytkownik usunięty

Naprawde LUKSUS Jesli ludzie byliby przewożeni do obozow zaglady w takich warunkach jakie zostały ukazane w tym filmie.... Gdzie to przeludnienie?Ludzie załatwiajacy swoje potrzeby fizjologiczne na stojąco. Gdzie osoby które sie duszą z powodu braku powietrza badz umieraja z pragnienia .... Trupy ktore sa rozdeptywane .... Nie chce juz tego komentowac ale pozwole sobie przytoczyć kilka fragmentów z ksiązki Tadeusza Borowskiego na temat transportów do Auschwitz .

"Rein. Oczyścić!
Wskakuje się do środka. Porozrzucane po kątach wśród kału ludzkiego i pogubionych zegarków leżą poduszone, podeptane niemowlęta, nagie potworki o ogromnych głowach i wydętych brzuchach. Wynosi się je jak kurczaki, trzymając po parę w jednej garści."


"- Wody! Powietrza! - zerwały się głuche, rozpaczliwe okrzyki. Z okien wychylały się twarze ludzkie, usta chwytały rozpaczliwie powietrze. Zaczerpnąwszy kilka łyków powietrza ludzie z okien"

"(...) Niezmiernie zbici, przytłoczeni potworną ilością bagażu, waliz, walizek, walize-czek, plecaków, tłumoków wszelkiego rodzaju (wieźli bowiem to wszystko, co stanowiło ich dawne życie, a miało rozpocząć przyszłe), gnieździli się w strasznej ciasnocie, mdleli od upału, dusili się i dusili innych. Teraz skupili się przy otwartych drzwiach, dysząc jak ryby wyrzucone na piasek."

"W oczach przesuwają się trupy wynoszone z wagonów, zdeptane dzieci, kaleki poukładane razem z trupami, i tłum, tłum, tłum..."



Reasumując słowem ten film to jeden wielka "komedia"

słaby film,nudny i rzeczywiście zbyt luksusowe warunki jak na wagon,ksiązka lepsza od tego filmu

janet232

dla spostrzegawczych-betonowe słupy na stacjach-absurd w tych latach były tylko drewniane,rzeczywiście jedna wielka komedia

Czasy się zmieniają.
Teraz Niemców trzeba wybielić w oczach społeczeństwa. Kiedyś się ich piętnowało bo "tak było trzeba".
Nie ma co liczyć że powstaną filmy z drastycznymi scenami jak to Niemcy postępowali z ludnością krajów podbitych.
Tak jak się nienawiść 40-50 lat pielęgnowało teraz trzeba ją wykorzenić w trybie przyśpieszonym.
Bo dziś to nasi partnerzy na arenie politycznej europy.
Nowa potrzeba rządzących. Prikaz odgórny.

Żeby było poprawnie politycznie, to już nie Niemcy tylko Naziści mordowali. Może za parę lat to już będzie kto inny . . . oby nie my.

Radius75

powstał w ciemności

użytkownik usunięty

A do tego Żydów wieźli do Brzezinki nie Oświęcimia. Oświęcim był dla Polaków i ruskich żołnierzy.

ocenił(a) film na 7

Oświecim byl przede wszystkim dla żydów wiec w dobrym kierunku jechali.

użytkownik usunięty
black_bastard

Auschwitz( oswiecim) nie byl dla Zydow
Birkenau (brzezinka) owszem

ocenił(a) film na 7

proszę następnym razem wpisac sobie w google, to nie boli...."Początkowo w obozie Niemcy umieszczali polskich więźniów politycznych. Od wiosny 1942 r. Auschwitz stał się największym miejscem mordu na Żydach przywożonych w ramach nazistowskiego planu ich zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci."....

użytkownik usunięty
black_bastard

tak byli zabijani od razu w komorach gazowych aczkolwiek jesli mieli szanse zycia zostali transportowani do Brzezinki. W Auschwitz mogli zyc jedynie uprzywilejowani Zydzi

ocenił(a) film na 7

jasne, bylas tam wtedy i wiesz lepiej niz żródłą oficjalne.....

użytkownik usunięty
black_bastard

No bo takie sa fakty moj drogi ze Zydzi zyli w brzezince gdzie panowaly gorsze warunki niz w oswiecimiu....

użytkownik usunięty
black_bastard

Komory gazowe były w Brzezince. Nie wiem czy byłeś, za rampą rośnie lasek i to tam była główna niemiecka mordownia dla Żydów. Poza tym obóz w Oświęcimiu był dużo mniejszy niż w Brzezince.

Żydzi w Oświęcimiu? W roli kapo, tak jak Polacy głównie w Brzezince. Nawet w obozie Niemcy stosowali starą rzymską regułę "dziel i rządź". A co do ruskich żołnierzy, to na nich przeprowadzano pierwsze próby z cyklonem B. W podziemiach jednego z baraków w Oświęcimiu, później w jednej, stosunkowo niewielkiej w porównaniu z brzezinkowskimi, komorze gazowe.

Byłem dwa razy z przewodnikiem. Pozdrawiam!

To powinieneś wiedzieć, że obóz w Brzezince miał pełna nazwę "Auschwitz II - Birkenau", tak więc to był obóz oświęcimski, a dokładnie jeden z trzech obozów wchodzących w skład właściwego kompleksu obozowego Auschwitz - Auschwitz I, Auschwitz II Birkenau, Auschwitz III Monowitz (Monowice).

nie mądrzyj się jak nie wiesz tylko najpierw sprawdź, to wstyd wypisywać takie bzdety

,,aalekksandraa ,,
dziecko ile ty masz lat, wróć do szkoły, lub poczytaj trochę zanim się zaczniesz wygłupiać i pisać rzeczy śmieszne
obóz w Oświęcimiu to "Auschwitz - Birkenau" oraz Auschwitz II, Polacy to na początku, wojskowi pisarze i tego typu byli w tym pierwszym obozie on mieści się dzisiejszego miasta Oświęcim, i tam jest teraz muzeum, a potem ,,pomagali,, przy budowie auschwitz II, i tak byli zwożeni żydzi, węgrzy, romowie i inni ale 70% żydów
więc nie mów głupot- dziecko

a gorszym od Oświęcimia było nie Brzezinka a TREBLINKA. znam to od strony dziadka który był przeżył i wiedział co mówi.
żydzi byli najgorzej traktowani, i byli odizolowani polacy od żydów.
szkoda mi ciebie że nie wiesz co mówisz, ale jesteś młoda jeszcze masz czas na nauke i dowiedzenie się co i jak.

to tam powstały pierwsze komory g. i krematorium. a potem poszło to na wielką skale do prawie wszystkich obozów.
nie wszyscy żydzi

ocenił(a) film na 7

Owszem, na początku był przeznaczony dla Polaków, ale potem zaczęli zwozić tam i ruskich, i Żydów i wszystkich po kolei. O ile pamiętam, a pamięć mam dobrą, w pierwszym większym transporcie do Oświęcimia, przywieziono kilkaset żydów.

ocenił(a) film na 1

zgadzam się i nie mieści mi się w głowie jak można tak fałszować historię! nie rozumiem jak taki film może mieć tak wysoką ocenę - oprócz tego, że jest groteskowy, to jeszcze nudny. no i oczywiście obraz Polaków - w tym filmie Niemcy w porównaniu z nimi to prawie aniołki - bez komentarza.

syyy

racja

ocenił(a) film na 6

i napewno sie tak delikatnie z nimi obchodzili jak na poczatku filmu?

ocenił(a) film na 9

Zauważ proszę, że w filmie jest ukazana historia TYLKO JEDNEGO WAGONU, a w całej historii II wś tych wagonów było niesamowicie dużo... Poza tym jak tytuł wskazuje - jest to ostatni transport. Może Niemcom już się znudziło ciągłe torturowanie? Może już mało było Żydów, dlatego jest więcej miejsca? Poza tym w filmie umierają ludzie, z pewnością nie tylko z głodu, także z braku powietrza. Widać, że jest w wagonie gorąco, aktorzy są porozbierani. Ci ludzie akurat w tym wagonie mieli własnych "przywódców", którzy racjonalnie myśleli, wiedzieli co ich czeka, dlatego próbowali się ratować czy oddzielić miejsce na zwłoki. Poza tym Borowski trafił do Oświęcimia w 43, a wg Wikipedii ostatni transport odjechał w lipcu 44, więc realia podróży mogły się różnić. I SS-mani też byli inni. Przez 5 lat nie jeździli bez przerwy Ci sami, naprawdę. Reasumując Twój komentarz - to jedna wielka "komedia" ;)

użytkownik usunięty
Sohiet

A teraz zamknij oczy... otrzasnij sie i przeczytaj na nowo swoj komentarz...;) Nie wskazujesz zadnych faktow tylko jedynie same własne domysły.Gdyby,Gdyby, a moze , a moze... takze warto darowac sobie i poczytac troche na ten temat nie sugerujac sie wikipedia... ksiazka do reki? :) "SS-mani tez byli inni" "Może Niemcom już się znudziło ciągłe torturowanie?"- tak i nagle po tylu specjalnych szkoleniach ideologicznych czy tez fizycznych ich serce zmiękło ochhhh maralnosc zostala włącznoa na i nabrali człowieczenstwa tak tak a Żydzi to ich najlepsi przyjaciele :) - doinformuj sie na temat selekcji ludzi do tej pracy. :) .. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 9

Faktycznie, tylko i wyłącznie moje domysły przedstawiam. Wymyśliłam sobie, że było dużo transportów (tak, w rzeczywistości był tylko jeden - ten Borowskiego), daty strzeliłam w ciemno, patrz, akurat trafiłam w okres II wojny. A, sorry, wojnę też sobie uroiłam. Uhh.
Sama jesteś ograniczona, ślepo wierząc tylko w literaturę Borowskiego, było mnóstwo artystów przedstawiających Holocaust i obozy śmierci. A no taaaak, ostatnio na polskim to przerabiałaś. Tylko to, bo polskie szkolnictwo niestety też jest ograniczone. I to ja Ciebie odsyłam do książek, jeśli naprawdę Cię to interesuje.
Moje gdybania faktycznie wynikają z niewiedzy. Niestety nie jestem wróżką i nie potrafię się przenieść ani w czasie ani w duszę zmarłych SS-manów. Innych domysłów nie widzę.

użytkownik usunięty
Sohiet

Ale ja Podalam Borowskiego tylko jako przyklad nie jest to jedyna ksiazka jaka przeczytalam na dany temat a ty sie uczepilas aby sie tylko doczepic och och :))) Hmmmm no jezeli uwazasz ze nie bylo gdybania to musisz usunąć z swego komentarza nastepujacej tresci:" Może Niemcom już się znudziło ciągłe torturowanie? Może już mało było Żydów, dlatego jest więcej miejsca? ". :)"A no taaaak, ostatnio na polskim to przerabiała" Ostatnio hihi :) ale ty mnie bawisz...juz kilka latek temu opuscilam LO.. No coz ty powiesz nasze "szkolnictwo jest ograniczone" to chyba nie widzialas systemu nauczania w innych krajach wypadaja przy nas na tumanów takze trzeba docenić na razie to co mamy poki nie wymysla nowych reform.Ja zadnego ograniczania w szkolnictwie nie widze jedynie brak dobrego przekazu ( ale to juz jest cos innego gdyz zalezne jest od nauczyciela jaki uczy). :) "Niestety nie jestem wróżką i nie potrafię się przenieść ani w czasie ani w duszę zmarłych SS-manów. " nie lubie sie powtarzac... ale poswiece sie i zrobie to specjalnie dla Ciebie przeczytaj jacy ludzie byli wybierani do tej funkcji i uwierz nie trzeba byc wrózka ;) wystarczy ruszyc głowka! to nie boli :D Dziekuje za rozbawienie przed snem :) <strzela Allaha >

ocenił(a) film na 3

Zgadza się, ale nie każdy transport wyglądał tak samo. Należy pamiętać, że żydzi z Europy Zachodniej podróżowali do miejsc zagłady często w wagonach osobowych za biletami - w ten sposób do Treblinki docierały np. transporty z Holandii. Ludzie myśląc, że dotarli na zwykłą stację kolejową dawali napiwki więźniom odbierającym ich mienie traktując ich jako bagażowych. Podobnie rzecz miała się i w Birkenau. Nie wiem jak rzeczywiście wyglądał transport ostatnich żydów z Berlina - trzeba pamiętać, że byli to żydzi "uprzywilejowani" - pozostawali przy życiu tak długo, bo najczęściej były to mieszane małżeństwa, bądź osoby półkrwi (Halbjude). Nie jest wykluczone, że transport nie odbywał się w wagonach bydlęcych jak pokazano na filmie, lecz we wzmiankowanych wagonach osobowych, a skazani na śmierć myśleli, że ich po prostu przesiedlają na wschód. Nie wiem czy dla przeciętnego mieszkańca Berlina nazwa Auschwitz cokolwiek w roku 1943 mówiła (podobnie jak Bergen-Belsen, Stutthof, Mittelbau-Dora czy Gross-Rosen), a takimi byli wysyłani na śmierć żydzi przedstawieni w filmie. Nie sądzę również, że przed wyjazdem informowano ludzi dokąd dokładnie pociąg zmierza.

Arp_2

Arp_2
zostaw ją ta kobita wie lepiej
to my jesteśmy wszyscy niedoinformowani
(ona się przeniosła w czasie jak w filmie ,,Arytmetyka diabła,, przeżyła to i , my się mylimy ona wie lepiej) ;)
ach szkoda słów.

ocenił(a) film na 7
Arp_2

i dlatego uważam, ze film może przedstawiać nieco inne fakty, które mogły się przecież zdarzyć.
Wg mnie taka historia mogła się zdarzyć.
Dodajmy jeszcze, ze jest to subiektywne spojrzenie reżysera

ocenił(a) film na 6
Arp_2

Dokładnie tak, niektórzy Polacy potwierdzali, że niektóre wagony wiozące Żydow był w doskonałych warunkach. Jeżeli ktoś nie wierzy to zapraszam do oglądania dłuuuuuugiego filmu dokumentalnego pt. Shoah , ma on wymowę lekko antypolską miejscami, ale nic nie jest niestety zmieniane gdyż wypowiadają się tam sami polscy chłopi. (którzy sami często nakreślają obraz antyżydowski )Jeden z nich potwierdza ten fakt. Widać, że mamy małą wiedzę co do takich informacji. A tworząca posta myślę, że dałaby sobie rękę uciąć za to co mówi. A jednak nie. Trzeba pamiętać, że Niemcom głównie chodziło o precyzje, wiedzieli, że muszą eliminować panikę w niektórych sytuacjach jak najdłużej. Tak, więc szczególnie ci, którzy jechali w tych wagonach nie potrafili uwierzyć, polskim chłopom gdy ci pokazywali im znak śmierci. Bo kto z nas uwierzyłby? Szczególnie, że ciężko było uwierzyć w to, Żydom jadącym w wagonach bydlęcych. Co do filmu, widzę, że nie polecacie, ale chyba i tak obejrzę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones