PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33260}

Otwórz oczy

Abre los ojos
7,5 19 191
ocen
7,5 10 1 19191
7,2 9
ocen krytyków
Otwórz oczy
powrót do forum filmu Otwórz oczy

Temat oklepany :) Niektórzy pisali na forum, że Vanilla sky to kopia hiszpańskiego filmu. Otóż chciałbym zwrócić uwagę, że te filmy nie opowiadają tej samej historii, o czym pisałem już tu http://www.filmweb.pl/topic/782945/Smutna+baśń.html
W hiszpańskim filmie Sofia odrzuciła Cesara po wypadku. Vanilla sky to natomiast historia zaprzepaszczonej miłości. I to jest podstawowa różnica między tymi filmami, ale nie jedyna. W "Otwórz oczy" akcent jest położony na thriller, koszmar, jaki zaczyna przeżywać główny bohater, a w "Vanilla sky" na miłość - co najlepiej widać w końcówce obu filmów.

Co w "Otwórz oczy" jest dla mnie na plus:
- piękna symboliczna scena w parku, gdzie Sofia stoi na ławce jako mim, a przed nią Cesar; Patrzył na nią tak długo, aż spadł deszcz...
- płacz Cesara po imprezie wzbudza we mnie większe współczucie, niż ten sam moment w filmie "Vanilla sky"
- rodzi się także współczucie dla Nurii, która naprawdę pragnęła miłości, a Cesar traktował ją bardzo przedmiotowo i grubiańsko - natomiast w "Vanilla sky" kreacja Cameron Diaz i jej teksty o łykaniu spermy są żałosne i nawet nie budzi ona we mnie współczucia - A przecież ta postać jest bardzo istotna. Gdy główny bohater rozpoczyna swój świadomy sen na początku jest sielanka, bo jego marzenia się spełniają, ale później robi się koszmar. Dlaczego? Dlatego, że w jego podświadomości tkwi poczucie winy za śmierć Nurii (Julie), która prosiła o jego miłość jak o jałmużnę. I jej obraz będzie go prześladował do końca życia
- Hiszpania zdaje się być bardziej klimatyczna dla tego typu baśniowej historii; nawet te hiszpańskie parki jakieś takie bardziej podpadające pod klimat

W "Vanilla sky" natomiast na plus jest to, że świadome śnienie bohatera jest ujęte w nieco szerszym kontekście: motyw ojca, waniliowego nieba... To nie są elementy bez znaczenia, one bowiem pokazują jak podświadomość działa na nas sen. Poza tym Tom Cruise gra dla mnie lepiej od Eduardo Noriegi.

Obie historie są poruszające. Do jednych bardziej przemówi pierwsza, do innych druga. Ja mam słabość do tematu miłości, który jest bardziej wyeksponowany w filmie amerykańskim, dlatego dla mnie "Vanilla sky" jest o waniliowe niebo lepsze od "Otwórz oczy".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones