PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=92171}

Otwarte serca

Elsker dig for evigt
7,3 3 509
ocen
7,3 10 1 3509
Otwarte serca
powrót do forum filmu Otwarte serca

A może kluczem nie jest pytanie o miłość, ale o ... litość i poczucie obowiązku. W pewnym sensie Niels bierze na siebie winę żony (odpowiedzialność za wypadek) i stara się ten ciężar podźwignąć w osobie Cecilie?

Można się pokusić o tezę, że -paradoksalnie - miłość do żony pchnęła Nielsa w poczucie odpowiedzialności za szczęście Cecilie. Intensywność tego poczucia była zaś tak wszechogarniająca, że usunęła w cień małżeństwo. Nie sadzę, by Niels kochał Cecilie naprawdę. On... potem "tylko" nie umiał już z tej sytuacji wybrnąć: świeżo podjęte zobowiązania wobec młodej i zagubionej dziewczyny musiały więc stać się jakby obowiązkiem wobec samego siebie. Żal, którym kierował się idąc do łóżka z Cecilie wystarczył, by zaczął "wmawiać sobie", że czuje coś więcej. Że skoro zdradził, to powód musiał być o wiele bardziej wzniosły i istotny w perspektywie jego życia. Romans wymyka się kontroli, a potem pozostają konsekwencje.

Aby móc myśleć o sobie samym, jako dobrym człowieku Niels ryzykuje i mówi o miłości. Bo cóż innego, jak nie miłość popycha człowieka ku najbardziej wzniosłym czynom?! Usprawiedliwienie nie przychodzi mu jednak aż tak łatwo... Okupuje je potężnym cierpieniem. Ale i ono utwierdza go tylko w słuszności wyboru uzasadnienia swojej winy. Tak, jakby mówił: "czy mógłbym wybrać takie cierpienie z powodu innego niż miłość?" i dalej maszynka się nakręca: "nie jestem potworem, czy mógłbym - na Boga - zranić moje dzieci i wierną żonę dla chwilowego kaprysu, czy jakiejś iluzji? Nie, to było o wiele większe, potężniejsze"

Stąd taki, a nie inny finał filmu, stąd owo do bólu szczere pytanie: "Może sprawa nie polega na tym, by wrócić do Marie?". Bo gdyby powrócił, przyznałby tym samym, że zawiódł, jako człowiek, że poświęcił własną rodzinę na ołtarzu banalnej litości. To byłoby nie do zniesienia. Nawet w takiej sytuacji człowiek woli myśleć, że nie jest czarnym charakterem.

Ale za tym wszystkim może kryć się jeszcze i kolejne dno. "Może sprawa nie polega na tym, by wrócić do Marie?" jest w tym kolejnym ujęciu zawoalowanym wyznaniem miłości do żony... Jakby próbą osłonięcia się przed prawdą, że zawiódł i straszliwie zranił kogoś, kto jest dla niego najważniejszy. Gdyby wrócił pokazałby tym samym: "nie kochałem Cecilie", ale pokazałby też: "Moja miłość do Marie jest cieniem cienia miłości, gdyż pokonał ja zwykły odruch współczucia". To drugie byłoby oczywiście skrajnie fałszywe. Ale Niels woli taką słabość od przyznania się do innej słabości.

Jest piekielnie konsekwentny w raz podjętej decyzji.

użytkownik usunięty

na marginesie - świetny Mads Mikkelsen!

ocenił(a) film na 6

Bezsprzecznie

ocenił(a) film na 7

Obłedny , jak i wielu innych filmach.

ocenił(a) film na 6

Nie rozumiem, dlaczego tak uparcie bronisz założenia, że uczucie Nielsa nie jest prawdziwe. Twoim zdaniem można zakochać się tylko raz, skoro zakładasz, że mając żonę, niemożliwym jest zakochać się w innej kobiecie? Skoro był w stanie poczuć coś więcej do nowo poznanej kobiety, to oznacza, że jego uczucie do żony musiało już wcześniej przygasnąć, to właśnie z nią mógł tkwić w małżeństwie z obowiązku. Nie chciał wrócić do żony, ponieważ to żałosne szukać ratunku u osoby, którą się zraniło, każdy człowiek posiadający choć odrobinę rozumu i godności człowieka by tak postąpił. Oczywiście każdy ma prawo do własnej interpretacji, nie mniej jednak uważam, że budując opinię opierając się na przekonaniu, iż czyjaś miłość jest nieprawdziwa, to błąd, ponieważ na uczucia nie ma się wpływu, a to, iż ktoś jest obecnie w związku nie oznacza, że jest to związek szczęśliwy.

użytkownik usunięty
nowhore94

Ja tylko staram się zobaczyć wszystko z odmiennej perspektywy, dojrzeć "nieoczywistości", które pozwalają odnaleźć kolejną ciekawą interpretację.

Nie, nie uważam, że można zakochać się tylko raz, skąd to założenie? Hm... ale nie uważam też, by z uczucia początkowej litości mogła narodzić się prawdziwa miłość, zwłaszcza w takich okolicznościach.

Pozdrawiam

nowhore94

kazdy posiadajacy odrobine rozumu i godnosci zdradza wlasna zone - masz racje. tylko troche lewacka hehe

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones