PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=759481}
6,7 10 098
ocen
6,7 10 1 10098
Pół wieku poezji później
powrót do forum filmu Pół wieku poezji później

Rozczarowanie.

ocenił(a) film na 3

Z bólem serca wystawiam 3 a i tak jest to ocena mocno naciągana tylko z tego względu, że jest to produkcja fanowska. Twórcy siedzieli nad tym filmem po godzinach, finansując z własnych środków, jeśli wierzyć w to co jest napisane w internecie. I na prawdę ciężko ocenia się taka twórczość. Czy było warto czekać? Mam wrażenie, że twórcy przyspieszyli z premierą, aby zdążyć przed netflixem. Wychodzi to niestety przy montażu. A można było poczekać jeszcze kolejne 4 lata i dopracować.

Plusem jest dla mnie tutaj muzyka i w niektórych wypadkach charakteryzacja (ale nie wszystkich, do tego przejdę dalej). Lambert, pomimo, że kastingowo dobrany świetnie, jest dosyć drewniany w dialogach. Niestety jest to zarzut dla większości aktorów w tym filmie, być może jest to zasługa kiepsko napisanych dialogów. Co nie zmienia faktu, że sztywno wypowiadają swoje kwestie, jakby byli na deskach teatru lub na szkolnym przedstawieniu. Aktorstwo filmowe jest zupełnie inną bajką niż aktorstwo teatralne, gdzie pewne przerysowania sceniczne i nad wyraz wyraźna dykcja są wręcz mile widziane. Teatralność jest akurat bolączką wielu polskich filmów (chociażby polskiego Wiedźmina).

Efekty specjalne. Spodziewałam się, że przy niskim budżecie nie będzie efektu wow, więc nie miałam żadnych oczekiwań. Ale twórcy nie wyciągnęli żadnej lekcji od poprzedników (złoty smok i biegające po łąkach krokodyle). Jesli wiemy, że coś jest raczej kiepskie to nie epatujemy tanimi efektami na pierwszym planie ale staramy się to ukryć w cieniu, za krzakiem, we mgle, zbudować tajemnicę. A tutaj mamy kiepską projekcję kilku czarodziejek w świetle dnia i leszego gimnastykującego się na pierwszym planie w scenie po napisach. Po prostu wygląda to słabo i nie pojmuję braku krytycyzmu twórców. Na prawdę ciężko się to ogląda.

Powracając do charakteryzacji. Jak już wspomniałam twórcy postarali się generalnie i większość postaci wygląda ok. Co nie zmienia faktu, ze nie wysilili się, aby stworzyć własną interpretację Ciri czy Eskela - po prostu żenada. Te postacie wyglądają jak wyrwane żywcem z cosplaya.
Być może to jak i niektóre dialogi (Lambert, Lambert) miały być puszczeniem oczka dla fanów gier, jednak jest to zbyt mało subtelne. Przypomina raczej walenie łopatą po głowie i przypominanie <<<UWAGA WIDZU, TERAZ MRUGAMY>>>>.
Spodziewałam się przy kiepskim budżecie słabych efektów ale mocnej fabuły i rozrywki . Nie było ani jednego ani drugiego.

radwanagata5

Trochę za mocna krytyka. Reżyser ma ~25lat! To jest projekt pro publico bono, trzeba artystów motywować konstruktywnie a nie jechać po nich za ich pracę po godzinach. Zrobili to dla dobra widzów, z serca. Umiejętności przyjdą z czasem. A przy dobrym przyjęciu przez widownię- będą kolejne projekty i większe budżety.
Teatralnością na ekranie grają profesjonalni aktorzy- a tu mamy przecież amatorów. Spięcie, trema, brak warsztatu, wykształcenia filmowego pewnie też ( no i ten niedopasowany głosik głównego zbója;)). Ale jest serce.
Oglądałem z zaciekawieniem, bez znudzenia. Ode mnie 6/10 za "niezłą" prace: +zdjęcia ~montaż + wyróżniająca się muza.

ocenił(a) film na 3
willet

Może i za ostro, przyznam Ci rację. Ale gdyby to był film wykonywany przez profesjonalne studio, który trafiłby do kin, nie miałabym już zupełnie litości. Co do bycia amatorem. Drężek, Różańska i wielu innych to sa przecież aktorzy, którzy brali udział w licznych filmach, więc niestety ale trzeba oceniać ich tak, jak profesjonalnych aktorów. I niestety niczym nie można wytłumaczyć tutaj drętwej gry aktorskiej. Bolało mnie to do tego stopnia, że do filmu podchodziłam 5 razy. Co do samej teatralności, to wcale nie miało mieć wydźwięku pozytywnego, wręcz przeciwnie.
Spodobało mi się określenie jednej osoby z tego forum - że twórcę/ów można porównać do czterolatka, który postanowił przygotować rodzicom obiad. Rodzice docenią, nawet zjedzą i będą chwalić, że było pyszne.
Problem w tym, że autorzy nie mają już czterech lat i powinno się od nich oczekiwać wizji, scenariusza, dialogów na poziomie. Tutaj tego wszystkiego nie ma, jest za to traktowanie widza jak idioty, niestety.
Ja również doceniam wysiłek, chęci, muzykę, dekoracje. Sporo zdjęć w tym filmie jest bardzo udanych. Naprawdę. Ale nie zamierzam udawać, że pozostałe rzeczy w tym filmie grają.

ocenił(a) film na 5
radwanagata5

"A można było poczekać jeszcze kolejne 4 lata i dopracować."

Dobre rady zawsze w cenie :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones