PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=859953}

Padlina

Kadaver
4,6 7 042
oceny
4,6 10 1 7042
Padlina
powrót do forum filmu Padlina

Myślę, że to film skłaniający do refleksji, dla ludzi myślących. Głównym reżyserem jest człowiek paradoksalny, jest bogiem zarówno aktorów, jak i widzów, a scena, która jest hotelem jest jego płótnem. Natura boga jest właśnie paradoksalna. Reżyser na początku przedstawienia mówi do widzów, że przetrwanie to nie wszystko, gdyż widzom łatwo to zrozumieć, bo oni tylko obserwują, patrząc na spektakl serwowany przez aktorów. Natomiast po odkryciu prawdy przez główną bohaterkę, która szybko przestała być widzem i zamieniła się w aktorkę reżyser mówi, że przeżycie nie jest wstydem sugerując, że jego koszt jest bez znaczenia, bo kiedy człowiek cierpi, musi wyżywić rodzinę, odgrywa swoją rolę i często robi to bez względu na koszt. Stąd też ten cały paradoks myślenia. Co ciekawe, twórca spektaklu twierdzi, że „na zewnątrz nic nie ma” i uznaje, że jego system jest właściwy, ponieważ zapewnia przetrwanie.

Według mnie film pokazuje, że nasz świat również jest sceną, tak jak ten hotel w filmie. Nieważne czy będziesz widzem, czy aktorem, to są dwie strony tego samego medalu. Niektórzy są wyżej w hierarchii, inni niżej, ale mają jedno źródło – obie grupy są nieświadome tego, co dzieje się za kurtyną, a to, co dzieje się za kurtyną mogą ujrzeć wyłącznie jednostki bardziej świadome. Kobieta odkrywa prawdę, nie przez miłość, choć na pierwszy rzut oka może się tak wydawać. Paradoksalnie reżyser spektaklu w hotelu chciał według mnie powiedzieć, że zarówno skrajne dążenie do przetrwania, jak i skrajne podążanie za uczuciami wyższymi jest błędne. Kobieta chce odnaleźć swoją córkę i nie poddaje się. W pewnym momencie zakłada ponownie maskę, żeby ukryć się przed aktorami, bezsensowna walka dwóch nieświadomych grup. Scena, system, to wszystko się burzy a reżyser upada, gdy kobieta pokazuje to, co dzieje się za kurtyną, ale czy na pewno gra upada? Na koniec filmu jest powiedziane, że reżyser kazał grać dziewczynce, choć kobiecie wmawiał, że uświadomił jej jak to jest coś stracić. Zastanawiam się, czy aby koniec filmu nie jest po prostu przejściem z jednego przedstawienia teatralnego, do drugiego. To, co różni człowieka od zwierzęcia, to nie są nawet uczucia, a tym bardziej chęć przetrwania, to nie miłość, nienawiść. To, co różni człowieka od zwierzęcia jest fakt, że tylko człowiek potrafi zastanawiać się co jest prawdą, a co kłamstwem, bo tylko on jest w stanie myśleć abstrakcyjnie i właśnie na to pytanie, co czyni nas ludźmi – na to właśnie pytanie, film sugeruje sobie odpowiedzieć.

Illustria

O hooj ten chciał zabłysnąć i w tępym horrorze szukał przekazu XD

ocenił(a) film na 8
theart

A Ty czym chciałeś/aś zabłysnąć tego typu komentarzem? bo na pewno nie inteligencją.

ocenił(a) film na 8
Illustria

Illustria bardzo dobry tekst. Absolutnie nie rozumiem tak niskich ocen tego filmu

ocenił(a) film na 7
this_is_major_tom

dokładnie. Widać niektórych zadowoli kolejna mierna prezentacja w stylu "chatka w środku lasu i 5 nastolatków lecących prosto pod nóż mordercy" byle lał się ketchup i byly jump scary.

ocenił(a) film na 8
Illustria

Bardzo dziękuję za ten komentarz, z reguły nie Oglądam filmów z niska ocena a dzięki Tobie skusiłam się. Świetny film, polecam. Dał mi do myślenia. Tutaj drastycznie pokazana walka o przetrwanie podyktowana głodem, nędzą i ciężkimi warunkami, a teraz zmniejszamy wymiar trosk jak i nagród. Czy naprawdę nie uważacie iż w codziennym życiu tracimy wartości i walczymy jak wilki np. o lepsze stanowisko. Określenie po trupach do celu pięknie oddaje przesłanie filmu jak i powinno odbić się szerokim echem we współczesnym "bycie"

ocenił(a) film na 8
Illustria

Bardzo dobre odczytanie filmu . Brawo.

Illustria

Przegiąłś z tą ósemką

ocenił(a) film na 8
maciekb80

No widzisz, a jednak jestem pewna swojej oceny. Z mojej perspektywy to większość ludzi przegina z zaniżaniem oceny filmów na tym serwisie.

Illustria

Aaaa, zdenerwowałen sie

ocenił(a) film na 2
maciekb80

Wy wszyscy jesteście dziwni tego nie da się oglądać!

ocenił(a) film na 3
Sebastian_O_filmweb

Doszukiwanie się jakichś przekazów i wyimaginowanej głębi w miernym horrorku jest co najmniej nadużyciem.

Rzeczywiście autorka najwyraźniej chciała zabłysnąć. Jakie to durne.

ocenił(a) film na 2
Wielkot1

Nie jest nadużyciem, bo przecież nie tylko wielkie artystyczne filmy mają przekaz. Sęk w tym, że w tego typu horrorach przekazem jest filozoficzna płycizna na zasadzie "człowiek jest najgroźniejszym ze zwierząt", "to i to nas różni od zwierząt" i inne tego typu banały a'la Paulo Coelho, na które 10 letnie dziecko samo bez problemu wpadnie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones