PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35121}
6,5 1 228
ocen
6,5 10 1 1228
4,8 5
ocen krytyków
Pan Tadeusz
powrót do forum filmu Pan Tadeusz

a o tym nie wiedziałam - może kiedyś słyszałam ale nie przywiązałam do tego dużej uwagi...chyba trzeba gdzieś poszperac i zobaczyc - mozna porównać, jak to było prawie 70 lat temu nakręcone

Beta

Nie tylko Wajda potrafi...
Rzeczywiście nie było nic słychać o tej ekranizacji... Myślałem że tylko Wajda mogł porwać się na pokazanie Pana Tadeusza na dużym ekranie. Ciekawe jak ta próba wypadła w porównaniu z ekranizacją Wajdy (bo epopeja Mickiewicza to niewątpliwie niełatwa materia dla filmu)

Atom

aby mieć porównanie...
trzeba gdzieś zdobyć ten film - ciekawe czy to jest do zrobienia????

Beta

Ja oglądałem tą ekranizację. Dawno temu był taki cykl "Perły z lamusa" i tam leciał ten film. Muszę przyznać, że realizacja jest ciekawa jak na tamte czasy, ale mimo wszystko nie powala. W porównaniu z innymi przedwojennymi filmami "Pan Tadeusz" wypada średnio. Mnie osobiście bardziej podobała się ekranizacja Wajdy. W filmie Ordyńskiego uwagę zwracają niektóre słabe role ( w moim mniemaniu aktor grający Jacka Soplicę to jedna wielka pomyłka), mimo iż film jest niemy. Ale mimo wszystko warto obejrzeć.

Ps. Film nie zachował się w całości. Brakuje wielu scen, m. in. większości scen bitwy. Wielka szkoda, no ale trudno się mówi. Film ciężko zdobyć. A w telewizji prędko go nie zobaczymy, bo "Perły z lamusa" i "W starym kinie" od dawna nie są na antenie TVP. Możemy więc pożegnać się z możliwością oglądania starych filmów

ct23

I za co pobierają ten abonament???

ct23

stare filmy można jeszcze obejrzeć w TVP Kultura. Swoją drogo, to najlepszy kanał, gdzie można jeszcze coś ciekawego zobaczyć.

digger3

Spokojnie, za parę lat będzie można obejrzeć tą ekranizację! :) FN w ramach projektu "Nitrofilm" ma przeprowadzić rekonstrukcję filmu, i wydać na płytkach. Nawet odnaleziono nowy fragment, i teraz ma być dostępne ok. 70 minut (na około 2,5 h nakręconego przed wojną).

wik699

Mam nadzieje kiedy go odnowią nie zrobią go w kolorze, bo by film stracił całkiem na wartości, chciałabym go obejrzeć i porównać, pewnie puszczą to w kinach studyjnych. Film będzie mógł służyć jako część filmu historycznego z czasów Napoleona. Jak do tej pory mało jest filmów historycznych z tych czasów o polskich żołnierzach . A oto jedyny fragment na YouTube, ale pewnie go widzieliście: http://www.youtube.com/watch?v=sVgkip23ByY. :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones