PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=630}
6,3 118 255
ocen
6,3 10 1 118255
6,1 29
ocen krytyków
Pan Tadeusz
powrót do forum filmu Pan Tadeusz

Zastanówcie się trochę oceniając filmy. Możecie nie lubić Andrzeja Wajdy, książki "Pan Tadeusz",
czy występujących w filmie aktorów. Ocenianie tej wybitnej ekranizacji na poziomie 6,2 jest
zwyczajną złośliwością. Pod względem artystycznym nie jest to film wybitny, ale naprawdę bardzo
udana i klimatyczna ekranizacja. Świetna scenografia, bardzo dobrzy aktorzy, naturalnie
wypadające wierszowane dialogi. Ode mnie przynajmniej 8-9/10

ocenił(a) film na 7
kaleenee

Lubię Andrzeja Wajdę, Pana Tadeusza uważam za arcydzieło, jest to jedna z niewielu lektur która jest ciekawa. do nazwisk też nie mam większych zastrzeżeń.
Jednak ekranizacja jest po prostu słaba i kiczowata. Ot, choćby scena z niedźwiedziem, "zaatakowani aktorzy" patrzą w kamerę, a ktoś wymachuje sztuczną łapą. Rozumiem, że budżet, że to nie Hollywood gdzie można wstawić komputerowego niedźwiedzia za milion, ale można to było nakręcić lepiej, bardziej dynamicznie. Bardziej mi to przypominało ZF Skurcz niż film z budżetem.
Brak też w ogóle klimatu, nie czuć tych sporów, więzi między postaciami, nie odczuwa się tego szacunku którego tak wymagał Sędzia.
Wyszła bardziej taka telenowela, Tadeusz kocha jedną, ale potem woli inną, ale nie może się związać, wyjeżdża za potrzebą, wraca itd.
No i dialogi. Trzynastozgłoskowiec Mickiewicza tak wciągał po kilku stronach, tak dobrze się czytało, tak szybko przewracało się strony, że ciężko się było w ogóle oderwać. W filmie uważam to za kompletny niewypał. Kłócenie się wierszem to jednak przesada, w ogóle słuchanie tych dialogów było bardzo męczące. Aby zrozumieć ruska bełkoczącego wierszem z ruskim akcentem musiałem się solidnie wysilić.
Dałem 7/10, z czego z 2 punkty za sam tytuł, a i tak zastanawiałem się czy to nie za dużo.

ocenił(a) film na 7
kaleenee

Tak samo jak średnia 5,6 dla Zemsty.

chemas

Akurat Zemsta wyszła Wajdzie Gorzej i tu ocena 6 byłaby właściwa.

ocenił(a) film na 7
kaleenee

Nie powiedziałbym. I Zemsta, i Pan Tadeusz, to doskonałe ekranizacje. Ale pewnie kwestia gustu.

ocenił(a) film na 8
chemas

Tak - zapewne jest to kwestia gustu. Ja również uważam, że są to doskonałe ekranizacje. Być może to niewybaczalne, ale nie zwróciłem nawet uwagi na szczuczną łapę, o której mowa wyżej.
Słuchałem z rozkoszą wspaniałego wiersza mówionego przez wspaniałych aktorów i byłem zachwycony.

ocenił(a) film na 7
AbuKamil

Również nie zwróciłem uwagi na ten "szczegół" :)

ocenił(a) film na 9
kaleenee

Masz rację, niestety w nowej rzeczywistości prawdziwa polskość boli... Patriotyzm, tradycja, groby przodków, historia, która w tym filmie wyszła Wajdzie, chyba lepiej niż się spodziewał - są krytykowane, bo po prostu - są za dobre. Cytat - POLSKOŚĆ, TO NIENORMALNOŚĆ - Donald Tusk, premier RP...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones