PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1125}
7,3 13 059
ocen
7,3 10 1 13059
7,7 18
ocen krytyków
Panny z Wilka
powrót do forum filmu Panny z Wilka

dojrzałego widza. Rozkosz melancholii, tęsknota za czymś co przemija, refleksja nad życiem – to główne moje doświadczenia przy oglądaniu tego arcydzieła, w urokliwej atmosferze która emanuje niemal z każdej sceny tego filmu doskonale przemyślanej, a nastrój tworzony jest nie tylko za pomocą znakomitej muzyki, gra na skrzypcach, pięknych plenerów gasnącego lata, ale też tworzony jest w strojach, meblach, czy drobiazgach wnętrza, grający stary zegar, czy wóz z sianem – pojawił się tylko na moment ale w tej atmosferze przywołał mi zapach siana z dzieciństwa.
To wszystko sprawia że mimo powolnej akcji film nie dłuży się ani przez chwilę – ten nastrój wciąga. W obrazach tego dzieła nie ma słabych miejsc, wszystko jest celowe w najdrobniejszych szczegółach, gesty wykonane i niewykonane, powolny rytm, niedopowiedziane słowa i ta gra, którą prowadzi Wiktor z własnym życiem w poszukiwaniu straconego czasu, z kobietami stojącymi na jego drodze, gra dojrzałości i młodości, wspomnień i rzeczywistości, życia i śmierci. No i oczywiście idealnie dobrane aktorki i ich znakomite role.
W mojej młodości kiedy film wchodził na ekrany kin nie potrafiłem jednak w pełni docenić mistrzowskiej reżyserii tego dzieła (uważałem go wówczas tylko jako dobry film), jego wszystkie subtelności zauważyłem dopiero teraz jako już dojrzały widz – na przykład scena w której dwie bohaterki jedzą ser z miodem i tak rozmawiają z mężczyzną, jakby w ogóle nie brały go pod uwagę, czy też konfrontacja Wiktora z młodością w znakomitej scenie wyprawy na polowanie kaczek.
Wrażenie jakbyśmy odgrzebywali w sobie coś dawnego, coś z młodości, coś lepszego coś piękniejszego można jednak tylko doświadczyć z perspektywy lat.

ocenił(a) film na 10
marrekf

kocham ten film, jest po prostu cudowny arcydzieło!!!!!!!!!!!!

ocenił(a) film na 10
marrekf

Arcydzieło i piękna refleksja
ja nic już nie pisze

ocenił(a) film na 9
marrekf

Zgadzam się z marrekfem: to znakomity film. I bardzo dobrze przez niego zarekomendowany.

ocenił(a) film na 10
marscorpio

To najbardziej subtelny film w historii kina polskiego, a może i światowego. Zasługiwał w pełni na Oscara, bo artystycznie był lepszy od rywalizujących filmów.
" Żal za wszystkim, co mija i odpływa. Za wszystkim, co można ujrzeć dopiero z perspektywy, jak łódż oddalająca się na zakręcie rzeki " -
to cytat z recenzji jednego z krytyków, którzy również zachwycali się tym dziełem.
I potwierdzam, że arcydzieło to w pełni jednak można docenić dopiero w wieku dojrzałym.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones