PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32159}

Papierowy księżyc

Paper Moon
7,8 4 376
ocen
7,8 10 1 4376
8,1 8
ocen krytyków
Papierowy księżyc
powrót do forum filmu Papierowy księżyc

...nikomu znajomemu jakoś przesadnie się ten film nie podoba... Ale rym wie lepiej i mi go rekomenduje. Co mogę powiedzieć? In your face.:)

Nie mówię, że film jest jakoś przesadnie dobry, bo sam oglądając go parę razy odliczałem minuty do końca, ale jednocześnie daje tę specyficzną przyjemność z obcowania z dobrym kinem.

Gdybym miał porównać do innego kina, najbliżej mu chyba do "Badlands". Z uwagi na ilość pustki w tym filmie, bo jest jej od zaj*bania. Plenery, pola, kilku aktorów, długie sceny dialogowe i senne miasteczka do których prowadzi pusta droga. Na dodatek w wersji czarno-białej. Byłem wpatrzony jak w przysłowiowy obrazek, klimat i zdjęcia w filmie na mocny plus.

Fabuła? Matka umiera, jej córka (Addie) zostaje sama na świecie, nie licząc ciotki mieszkającej kilka miasteczek dalej. Do "odprowadzenia" jej tam zostaje zobowiązany "przyjaciel" matki (Moses), którego kilka razy w filmie oskarży się o bycie tatą dziewczynki. Moses zajmuje się oszukiwaniem ludzi na małe sumy, wyłudzi nawet 200 dolarów w imieniu młodej. I natychmiast je wyda. Mała zrobi awanturę, że pieniądze należą do niej, więc... Będzie musiał je odrobić (szantaż policją, a jak). I zamiast szybkiego odstawienia w pociąg i nadania telegramu zacznie się kino drogi.

Jak każde takie kino wypchane jest zapychaczami po uszy, większość scen można by wyciąć. Film na tym traci, ale zyskuje bohaterami, relacjami między nimi, końcówką i wspomnianym klimatem. Będzie przyjaźń, wspieranie się, trudne momenty oraz kilka udanych. Efekt finalny jest sympatyczny i wiarygodny, miły dla oka.

Co ciekawe, Moses i Addie to w rzeczywistości tata i córka (Ryan i Tatum O'Neal, która dostała najważniejszego Oscara za drugi plan w dziejach właśnie za ten film). Jeśli się o tym wie to oglądanie tej dwójki na ekranie dodaje całości smaczku.:)

Fajny, nostalgiczny film. Warto obejrzeć.


7/10

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones