PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32161}
7,7 9 246
ocen
7,7 10 1 9246
8,2 18
ocen krytyków
Pasażerka
powrót do forum filmu Pasażerka

Zastanawia mnie w filmie postawa Lisy i to co się z nią działo, dziać mogło na statku. Czy to był tylko lęk
przed tym, że zostanie pojmana jako zbrodniarz wojenny czy może coś więcej?

Dodać do wątku chciałem kilka informacji, które na forum się nie pojawiają. Film "Pasażerka" powstał na
motywię książki z 1962 roku Zofii Posmysz (byłej więźniarki) o tym samym tytule. Na ten temat i o tym samym
tytule powstało też słuchowisko radiowe, spektakl teatralny oraz nawet opera koncertowa. Warto chyba znać
prócz filmu pozostałe realizacje. Są inne, ciekawe. W książce rozwinięty jest dialog Lizy z mężem, Walterem.
Płyną do Brazylii na placówkę dyplomatyczną. Walter jako ważny urzędnik jest przerażony tym co mówi Lisa.
Tym, że zataiła prawdę, ale być może bardziej obawia się skandalu i utraty pozycji. Jego stosunek do tamtych
wydarzeń jest kolejnym wstrząsem.

Co do filmu: arcydzieło! 10/10
Koncert skrzypcowy w obozie to moim zdaniem jeden z najlepszych obrazów (bez słów) w historii kina.

ocenił(a) film na 10
BartekBurak

Myślę że w zamyśle reżysera jak i twórców scenariusza do filmu, Lisę przede wszystkim ogarniał strach przed zdemaskowaniem. To że wyznała mężowi swoje myśli i wyjawiła z dawna ukrywaną tajemnicę, było bardziej w oczekiwaniu pomocy w uniknięciu rozpoznania przez Martę niż na skutek wyrzutów sumienia. Nam dziś trudno zrozumieć tych ludzi którzy widząc tak straszne, nie ludzkie traktowanie innych ludzi a nawet branie w tym udziału nie okazywali żadnych ludzkich odruchów ( przecież nie wszyscy byli zboczeńcami). Obóz jednak zmieniał psychikę nie tylko więźniów ale też strażników, oprawców i tych którzy trafiali w jego tryby. Światczą o tym wspomnienia tych którzy ten obóz przeżyli. Film choć nie dokończony przez Munka jest genialny! Dużo lepszy moim zdaniem od "Ostatniego etapu" bardzo podobnego filmu Jakubowskiej. Natomiast na mnie największe wrażenie zrobiła scena dzieci prowadzonych do komory gazowej. Zresztą nie tylko ta scena jest genialna.

ocenił(a) film na 8
MIR66

Światczą o tym wspomnienia naocznych światków

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones