PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=944}

Patriota

The Patriot
7,5 144 433
oceny
7,5 10 1 144433
5,8 9
ocen krytyków
Patriota
powrót do forum filmu Patriota

Co to za walki gdzie każdy stoi jak idiota naprzeciw wrogowi, który właśnie w niego mierzy?
Może ktoś z was czytał gdzieś o tym jaki to miało sens?

ocenił(a) film na 9
Kabat543

No dobrą sprawę to nie miało sensu ale wojskowi zawsze byli konserwatystami jeśli o zmianę taktyki i dopóki broń była stosunkowo niecelna i mniej śmiercionośna taka taktyka była "znośna". Większość bitew i tak rozstrzygała się w walce na bagnety. Podczas wojen napoleońskich to się zemściło i żołnierze ginęli całymi kolumnami od kul karabinów i artylerii. Potem było już coraz gorzej (np. wojna secesyjna w Ameryce- nowoczesna broń, stara taktyka- ogromne liczby ofiar) Aż do końca pierwszej wojny światowej niemal główną taktyką była wymiana ognia "face to face".

ocenił(a) film na 8
Cameltoe

Nie do wiary. Ja bym się wyłamał i jakby przeciwnik przygotowywał się do strzału, położyłbym się. Dzięki za odpowiedź.

Kabat543

to bys dostal czape za zlamanie rozkazu

ocenił(a) film na 8
Monsieur_Joseph

Hahaha bez sensu

ocenił(a) film na 8
Cameltoe

gdzie ty człowieku miałeś w wojnach napoleońskich karabiny maszynowe

ocenił(a) film na 8
Danio31b

nigdzie nie napisał o karabinach maszynowych. zresztą 50 lat po wojnach napoleońskich w 1861 pojawiła sie kartaczownica gatlinga używana chociazby w wojnie Boshin [tak jak w Ostatnim Samuraju hehe]. a co do "stania jak idiota" to nie wiem ile autora wątku ma lat ale chyba niewiele skoro pyta o takie podstawy. co to za walki? ominąłeś lekcje historii? tak po protu walczono, nie ma co sie rozwodzić czy był oto głupie czy nie. broń prochowa była wtedy w fazie rozwoju, walki pozycyjne jak w Wojnach Światowych nie miałby sensu. taka walka w lini pozwalała rozstrzygnąć bitwe i przynosiła jakiś efekt.

ocenił(a) film na 8
Jules_

Poza tym ta taktyka się sprawdzała. Europejczycy tak walczyli przeciwko Hindusom np. W takim szyku ogień był niemal ciągły. Kiedy jedna linia oddawała salwę, druga ładował broń. Przeciwko formacjom niezdyscyplinowanym to przynosiło efekty. Poza tym, też nie zawsze wyglądało to tak jak w scenach w filmie. Udział w bitwach brała artyleria, oraz kawaleria. Było kilka oddziałów, które można było przemieszczać, ustawiać na różnych pozycjach. Np Wellington wygrał kampanię w Hiszpanii, dlatego, ze zawsze potrafił dobrze się ustawić. To trochę jak z łucznikami. Na filmach strzelają jak jakiś Robin Hood, a w rzeczywistości przecież strzelali w szyku. Byli maszyną do wyrzucania setek strzał. Dopiero pierwsza wojna światowa namieszała. Przynajmniej, ja tak uważam na podstawie książek historycznych i dokumentów z jakimi miałem okazję się zapoznać. Oczywiście nie zaprzeczam, temu co mówisz, tylko lekko uzupełniam.

ocenił(a) film na 8
TomaszO1983

Zresztą polecam biografię "Ten zły wódz: Wellington - Georgea Bidwella", facet całkiem nieźle opisuje strategie, są też rysunki ustawienia wojsk. Z takich książek można się dowiedzieć całkiem sporo o strategii w dawnych latach, a nie są to nudne opracowania naukowe.

ocenił(a) film na 9
Danio31b

No właśnie. Nigdzie nie napisałem o karabinach maszynowych. Karabin może być nie tylko maszynowy.

Cameltoe

W wojnie secesyjnej nie broń ale Rangersi i walka podjazdowa masakrowali przeciwnika i to właśnie wtedy skończono z bitwami alla defilada wojskowa.

ocenił(a) film na 8
Kabat543

mi sie wydaje ze to byla jakas sprawa honoru, bo byla taka jedna scena gdzie jedni biegli a gdy tamci zaczeli w nich celowac w lini to ci staneli tez w lini na bacznosc

użytkownik usunięty
Kabat543

Każdy normalny kto kocha życie, swoją kobietę, by się wyłamał i miałby gdzieś ojczyznę - dla nas Polskę i "słuszną sprawę". Kazałbym dowódcy sobie stanąć i czekać czy trafi mnie kula czy nie jak jest taki mądry albo temu co taki styl walki wymyślił.

ocenił(a) film na 9

Tak w dzisiejszych czasach wygląda honor. Lol.

użytkownik usunięty
GreenhornPL

Nie, tak wygląda rozsądek.

Ja będę walczył, tracił życie, osierocał dzieci, zostawiał kobietę na pastwę niewyżytych żołnierzy, a jakiś śmierdzący król i politycy będą spijać śmietankę.

Od razu bym się zaszył w lesie i przeczekał, dbając o bliskich. No chyba, że napadliby nas Niemcy to wtedy od razu bym do nich przystąpił, bo to jest mądry i porządny naród i od razu by zrobili porządek z naszymi politykami i zapyziałym krajem.

ocenił(a) film na 9

Dobrze, że to tylko twoje zdanie i innych lewaków, bo inaczej gadalibyśmy po rosyjsku/niemiecku.

użytkownik usunięty
GreenhornPL

Jakbyśmy gadali po Niemiecku to może i lepiej by nam było o obecnie polska to jedno wielkie gówno. I co, że mamy fajną historię, co z tego że zawsze walczyliśmy o swoje jak w czasie pokoju wylizywaliśmy wszystkim dupę i doprowadzaliśmy kraj do ruiny.

Polacy to naród tępy dlatego wolałbym żyć na terenie Niemiec i wieść spokojne i godne życie a nie zasuwać za 1500 zł 30 dni w miesiącu, a moim krajem rządzą złodzieje - to jest Polska

ocenił(a) film na 9

Nie odróżniasz Polski od państwa polskiego: w tym tkwi twój problem.

użytkownik usunięty
GreenhornPL

Odróżniam. Z tym, że biorąc pod uwagę fakt, że moja mama pracuje po 30 dni w miesiącu i zarabia maks 1700 zł przesłania mi naszą "wspaniałą" historię, nasz podniosły hymn, naszą flagę i naszego orzełka.

Żeby myśleć o ojczyźnie to trzeba mieć dobrze w państwie.

ocenił(a) film na 10

Własnie przez takich jak Ty jest tak, jak jest i przez waszą wspaniałą filozofię. Nie rozumiem, czemu w jednym rzędzie stawiasz patriotyzm i sytuację polityczną Polski. To nie ma żadnego związku- patriotyzm to miłość do kraju, nie do jego ustroju politycznego, polityków. Patriotyzm to miłość do tradycji i gotowość oddania życia za te tradycje.
Lepiej jest zginąć z honorem, w polu, naprzeciw wroga, niż uciec jak tchórz (co Ty proponujesz), lub kolaborować z wrogiem. Czy nazwiesz to wolnością? Mówisz o "lizaniu dupy", a sam twierdzisz, że byłoby lepiej gdybyśmy ją "lizali" Niemcom. Lepiej umrzeć w walce o wolność, niż jako tchórz który godzi się na swoją niewolę. Polecam Ci inny film z Gibsonem- Braveheart, o ile jeszcze nie oglądałeś. Być może pomoże Ci zrozumieć co znaczy "wolność" i dlaczego ludzie woleli zostawić rodziny i iść walczyć. Walcząc, walczyli o lepszy byt dla swoich rodzin. Oddawali życie za wolność tych rodzin i ich lepsza sytuację.
"Każdy normalny kto kocha życie"? A co to za życie bez wolności? Lepiej umrzeć w walce o wolność swojej rodziny, niż biernie patrzeć, jak Twoi bracia umierają za TWOJĄ wolność.

użytkownik usunięty
eorhen

"Walcząc, walczyli o lepszy byt dla swoich rodzin" - jakby chcieli nas zająć Chiny to też bym walczył bo za miskę ryżu zasówać bym nie chciał. Niemniej gdyby zajęli nas Anglicy, NIemcy, USA - pierwszy bym wkroczył w ich szeregi.

Za co niby miałbym walczyć? Za flagę? Za godło? Za historię? One nie dadzą mi godziwego życia. Miałbym walczyć dla Polski, wiedząc że po wojnie będzie brud smród i ubóstwo, że nic się nie zmieni i ludzie dalej będą charować za 1300 zł, a jacyś prezesi zarabiać po 100000 miesięcznie (tylko u nas tak jest), że będziemy mieli Tuska lub co gorsza Kaczyńskiego u władzy? - to już wolałbym , żeby ruskie nas dojechali i żebyśmy mieli Putina.


Jaką wolność? Brak wolności to my byśmy mieli jakby u nas rządził Kadafii czy inny arab, ale nie jak przejęliby nas cywilizowane NIemcy, Anglia czy USA. Wiesz co by się zmieniło? Tylko hymn, flaga i godło. "Tylko" bo w zamian miałbyś normalne życie jak ludzie na zachodzie, normalną służbę zdrowia, i żył byś jak człowiek. To chyba dość wysoka rekompensata. Historii by Ci nie zabrali...

Za dużo się chłopak filmów naoglądałeś. Gdyby Anglicy nie męczyli Szkotów (braveheart) tylko daliby żyć im w godny sposób to jeszcze razem piwo by pili. Wręcz pod Niemcami, Anglikami czy USA bylibyśmy wyzwoleni i żyli jak ludzie a nie wkurzali się na polityków.

Nie da się odróżnić ojczyzny od państwa - na to stać tylko bogatych. Biedniejsi nie myślą o rozbiorach Polski gdy do pierwszego im kasy nie starcza, chorzy nie myślą o powstaniach gdy czekają 6 miesięcy na operację.


Tak więc twoje teksty to tylko puste slogany nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.

ocenił(a) film na 10

Co by się zmieniło? Zmieniłby się brak możliwości wierzenia we WŁASNE ideały, mówienia WŁASNYM językiem, wyznawania WŁASNEJ filozofii. Wierzylibyśmy, mówilibyśmy, myślelibyśmy tak, jakby oni chcieli. Dzięki heroicznym ludziom, którzy oddali życie w walce o wolność naszego kraju nie musimy zasypiać w strachu o to, czy następnego ranka się w ogóle obudzimy. Dzięki tym ludziom mamy swoją tożsamość. Wydaje Ci się, że byłoby lepiej- w rzeczywistości bylibysmy jednak obywatelami drugiej kategorii, skazanymi na wieczną biedę i popychadłami Niemców, Rosjan. Dowodzi o tym nasza sytuacja podczas rozbiorów. Wtedy byliśmy częścią Niemiec, częścią Rosji... i co? Było tak wspaniale? Nie mieliśmy nawet prawa do własnej poezji, muzyki, kultury. Czy Twoim zdaniem nasz dobytek kulturalny jest niegodny istnienia? Przyjmując ochoczo Niemców lub Rosjan godzilibyśmy się na starcie w popiół naszej tradycji i kultury, która kształtowała się przez pokolenia. Musisz nie mieć żadnego szacunku dla ludzi, którzy kształtowali tę kulturę przez setki lat, jeśli uważasz, że lepiej z tego zrezygnować dla "lepszej sytuacji materialnej". Nie, to nie byłaby wolność. To byłaby pozorna wolność, a jak ktoś wychyliłby się z szeregu to kulka w łeb. A co powiesz o Holokauście? Polacy walcząc z Niemcami, walczyli również z tym zjawiskiem. Czy życie tak ogromnych ilości ludzi nie ma żadnego znaczenia? Żydzi mordowani podczas Holokaustu byli także Polakami, więc zabijano NAS, a nie kogoś innego. I co? Przymkniesz na to oko, bo będziesz mieć lepszą sytuację materialną?
Jeśli moje teksty to tylko puste slogany nie mające związku z rzeczywistością, to spójrz na historię nie tylko Polski, ale również innych krajów i zobacz, ile te "puste slogany" miały znaczenia i wywalczyły.
Poza tym skąd możesz wiedzieć, jak byłoby pod Niemcami czy Rosjanami? Chcę Ci też przypomnieć o Katyniu, gdzie wymordowali całą naszą inteligencję, żeby ogłupić naród. Jeśli uważasz, że byłoby lepiej, to powiem tylko, że owszem, mogłoby być lepiej- gdyby ta inteligencja nie została wymordowana i miała wpływ na rozwój naszego państwa. Aktualna sytuacja JEST wynikiem działań naszych wrogów podczas wojen, kiedy eliminowano u nas każdą możliwą szansę na rozwój, na jakikolwiek pozytyw w całym tym bagnie.
Sytuacja Szkotów nie była zbyt różna od sytuacji naszej. Mordowano ich, gwałcono im kobiety, okradano i wyniszczano ich kulturę. Dokładnie takie same działania pojawiły się od strony najeźdźców na terenie Polski. W końcu czara goryczy się przelała.

Kiedyś biedniejsi nie myśleli o naszej historii gdy nie starczało im "do pierwszego", lecz ją kreowali. Chorzy nie myśleli o powstaniach- ginęli w nich.
Doceń to, że dzięki tym ludziom w tej chwili możesz mówić językiem jakim chcesz i nie musisz żyć w strachu o to, czy w nocy nie wpadną Ci do domu i nie odbiorą życia.

użytkownik usunięty
eorhen

I co, myślisz że jakby teraz Niemcy nas podbili to gwałciliby, mordowali itd? Że bylibyśmy obywatelami drugiej kategorii?

Nawet gdyby podczas drugiej wojny światowej Niemcy nas zajęli, nie zdołalibyśmy się wyzwolić to w dzisiejszych czasach i tak traktowaliby nas lepiej niż my (Polacy) sami siebie traktujemy gdzie jeden drugiego wyzyskuje.

Gdyby Ci ludzie co wtedy walczyli wiedzieli jakim nic nie wartym krajem stanie się Polska, a ludzi biednych traktuje się jako niewolników bogatych to nawet by się za walkę nie zabierali. Nie jestem patriotą, uważam Polaków za naród głupi - zawsze taki był zaczynając od szlachty a kończąc na tym co jest teraz - sami sobie jesteśmy winni rozbiorów, i cała nasza historia i cierpienia to skutek naszej głupoty.

Słyszałaś/eś o planach wobec Polaków kiedy pozbędą się Żydów? Miało być dokładnie to samo.

ocenił(a) film na 6
KLAssurbanipal

Polacy mogliby zostać najważniejszym sojuszem hitlera i razem z nazistami wyruszyć na sowietów aby następnie być szanowanym i wiele znaczącym graczem na arenie międzynarodowej. Niestety Polacy wybrali sojusz z tchórzami i cwaniakami, którzy nas wystawili. Także hitler stracił do nas szacunek i dopiero wtedy zmienił swoje plany co do narodu polskiego. Zatem nie byłoby z nami to samo co z Żydami gdyby Polacy prowadzili przed wojną bardziej racjonalną politykę.

ocenił(a) film na 8

Witaj, szycha7. Zainteresowała mnie twoja dyskusja z eorhenem i GreenhornPL, a że zauważyłem w niej sporo, moim zdaniem rażących błędów, to chciałbym się odnieść do twoich wypowiedzi. Pomijając kwestie poglądu na obyczaje, tradycję i patriotyzm zauważyłem, że dość emocjonalnie pisałeś o rzekomym wyzysku biednych, niesprawiedliwości płac i kwestiach mniej lub bardziej związanych z gospodarką. Otóż musisz pamiętać, że nie wszyscy ludzie pracują za te jak powiedziałeś 1300zł, bardzo duża część polskiego społeczeństwa zarabia 2, 3 i więcej tysięcy miesięcznie, ale oczywiście nie żyjemy w normalnym ustroju ( zresztą jak większość obecnego świata ) stąd ogólne koszta przez nas ponoszone są coraz większe i nie możemy sobie czasem pozwolić na to co ludzie narodowości narodów bogatszych. Niestety, ale tam kapitał wtłoczony w dane miejsce pracy jest znacznie większy niż u nas. Podatki, czasami niższe, czasami wyższe, jednakże te państwa już dobre 50, 100 i więcej lat temu wyrosły większym bądź mniejszym, ale nadal wyższym niż Polska stopniem gospodarczym. Niestety, ale sytuacja w Polsce nie jest tak tragiczna jak choćby w obecnej Grecji, Hiszpanii czy nawet Francji choć i tak jest bardzo źle pod różnymi względami. System socjalny zjada w dość szybkim tempie Europę, a i również Amerykę, która jeszcze 100 lat temu prosperowała jako jedna z najlepszych gospodarek świata dzięki prawdziwemu kapitalizmowi ( przyp. w Polsce przez ostatnie 100 lat nie zaznaliśmy prawdziwego kapitalizmu. Tego, który wypchnął USA na wyżyny światowe, oprócz "ustawy Wilczka" o uwolnieniu rynku na przedsiębiorców, po rzekomym obaleniu komunizmu, cały czas w Polsce mamy krzewiony socjalizm, a doktryna konserwatywnego-liberalizmu jest wykorzystywana kłamliwie przez takie partie jak PO, która z liberalizmem gospodarczym nie ma nic wspólnego ). Mówisz o wyzysku i prezesach firm, którzy wypłacają sobie horrendalnie wysokie kwoty, ale takich rzeczy prywatny przedsiębiorca zazwyczaj nie robi. Pieniądze idą tam, gdzie dają największy zysk, a takie rzeczy robią głównie osoby na państwowych posadach bądź firmach silnie upaństwowionych, ponieważ premia za byle co równa się ze stratą pieniędzy. Jednakże, jeżeli jakiś prezes prywatnej firmy uratuje dane przedsiębiorstwo od upadku jakimś innowacyjnym projektem i wzniesie ją na wyżyny to czy ktoś nad nim, najczęściej szef danej firmy nie może mu wypłacić wielkiej premii? Owszem, może i jest to jak najbardziej słuszne. Problemem są właśnie Ci, którzy siedzą w państwowych firmach i grabią pieniądze podatników. Pamiętaj, każda praca jest warta na tyle na ile potrzebna jest ona komuś innemu, np. lekarz nie mógłby zarabiać tyle co sprzątaczka, bo on poświęcił na naukę zawodu całe lata studiów i cały czas musi się kształcić, a zawód ten do najłatwiejszych nie należy stąd takie zarobki. Myślisz, że dlaczego neurochirurg specjalizujący się w sprawach mózgu może zarobić i 200 tys. miesięcznie? Na tyle wyceniona jest jego wiedza, praca i kształcenie się w tym zakresie. Niestety, ale nie mamy normalnego ustroju który nie tłamsiłby pracy ludzi wysokimi podatkami, a bogacących przedsiębiorców wzmagał od wzrostu podatkiem dochodowym. Milton Friedman kiedyś powiedział - "Jeśli płacicie ludziom za to, że nie pracują, a każecie im płacić podatki gdy pracują, nie dziwcie się, że macie bezrobocie". Prawda, że logiczne i jakże proste w tłumaczeniu? W tekście nie da się zawrzeć wszystkiego, dlatego serdecznie zachęcam zainteresowaniem się poglądami takich osób jak chociażby Adam Smith, Ludwig von Mises, Friedrich Hayek, Milton Friedman czy chociażby polskich krzewców ideii, obecnie żyjących Stanisław Michalkiewicz czy Janusz Korwin-Mikke ( tak, pan Mikke, ponieważ mimo różnych poglądów na sprawy obyczajowe, to od niego większość wolnościowców w Polsce zaczęła swoją drogę ). Dobrą pozycją książkową, takim skróconym wstępem do myśli konserwatyzmu obyczajowego i liberalizmu gospodarczego ( piszę tak, bo większość pojęć jest obecnie sukcesywnie niszczonych lub mieszanych z kłamstwem ) jest "Dobry 'zly' liberalizm" Stanisława Michalkiewicza. Pozdrawiam.

PS. Film bardzo mi się spodobał. Faktycznie, jest "Amerykański", ale czy nie warto być dumnym i robić takich filmów mając tak świetną historię? Wyobraźcie sobie co można by zrobić ze scenariuszem pisanym przez naszych przodków.

ocenił(a) film na 8

Gdyby Ci ludzie co wtedy walczyli wiedzieli jakim nic nie wartym krajem stanie się Polska, a ludzi biednych traktuje się jako niewolników bogatych to nawet by się za walkę nie zabierali. Nie jestem patriotą, uważam Polaków za naród głupi - zawsze taki był zaczynając od szlachty a kończąc na tym co jest teraz - sami sobie jesteśmy winni rozbiorów, i cała nasza historia i cierpienia to skutek naszej głupoty."

Radzę Ci naprawdę wrócić do książek, bo na odpisywanie zeszłoby całe wieki, a jeszcze nie zapominaj o jednym - mamy takie świetne położenie w Europie, że nikomu z naszych sąsiadów nie zależy na tym, abyśmy byli silnym narodem. Stąd właśnie mamy bardzo ciężką robotę w odbudowie i naprawie samego społeczeństwa, nie mówiąc o państwie.

ocenił(a) film na 8

dobra ignorancie... zamiast pisać populistyczne slogany i zachwycać się Niemcami, pożycz od kogoś trochę grosza i wyjeżdżaj, a od bohaterów i ich decyzji się odpierdziel, bo walcząc pokazali że mieli jaja zmieniać swoje życie, a nie liczyli że jakiś lud ich zajmie i coś im da.
Myślę, że osobom walczącym podczas drugiej wojny światowej bardziej przeszkadzały komunistyczne represje niż to że taka jęcząca łajza (użyłem eufemizmu - nie chce by tę wypowiedź cenzurowano) jak ty ma ciężko w życiu z wypłaty mamy. Tylko widzisz - niektórzy mają charakter. Wybierają swoją drogę zamiast liczyć, że ktoś im lepszą paszę sypnie cielaczku.
Zanim zaczniesz mi tu wypisywać dalsze wypociny, podkreślam że nie bronię III RP tylko zwalczam Twoje żałosne podejście do życia.
PS + dla Happa
http://www.youtube.com/watch?v=qwzgdfHIEBo <-- skoro o Korwinie mowa

użytkownik usunięty
MJLC

Mam podejście jakie mam ale ja zazdroszczę Niemcom że mają w kraju normalną władzę, nie ma bezrobocia i zarabiają po 10 000 na miesiąc, pracują godnie po 8 godz dziennie a nie 29 dni w miesiącu.

\dlatego jakby niedaj boże wybuchła wojna to od razu bym pomagał Niemcom bo Polska mi nic nie dała, a tylko zabierała.

Zarabiają po 10 000 na miesiąc przy 8 godz. wymiarze pracy? Większych bzdur nie słyszałam. To tak, jakby porównać nasze pensje do średniej krajowych. Wielu moich rodaków mieszka od lat w Niemczech i żaden z nich tyle nie zarabia. A bezrobocie? W niektórych rejonach zdziwiłbyś się, jakie może być wysokie.

użytkownik usunięty
kenaya89

To taki przykład był... Nie wiem jakie tam mają stawki, ale moja ciocia sprzątała biura w Danii i zarabiała 7000 tys.

Na pewno gorzej nie mają niż w Polsce - ba dużo dużo lepiej.

ocenił(a) film na 6

Tylko niepotrzebnie wiążesz patriotyczną postawę z sytuacją ekonomiczną. Gdyby nie zjednoczenie Niemiec to na wschodzie Twojego ulubionego kraju bieda byłaby taka sama jak w Polsce. To przez 70 lat realnego socjalizmu w Polsce teraz jest jak jest. I będzie tak dopóki ludzie nie przestawią się z komunistycznego myślenia które do dziś wpajają nam media, szkoły itp.

użytkownik usunięty
Inaer

Nie... Tak będzie do puki politycy będą jedynie debilami którzy nie umieją nic w życiu robić tylko kraść. Wyobrażasz sobie że my więcej wieprzowiny importujemy niż eksportujemy? My gdzie w Polsce świń jest pod dostatkiem...

A dlaczego tak? Bo jeden szmaciaż dał drugiemu w łapę i jemy chińskie świnie zamiast naszych polskich.

Politycy nasi są nastawieni na to żeby zabierać biednym i dawać bogatym. Prywaciaże robią z ludźmi co chcą a kontrole w firmach są zapowiadane żeby właściciel zdążył posprzątać...

Taki to nędzny jest nasz naród polski i nie dziwię się Hitlerowi że nas mordował. My się szczycimy historią.... Ale czyja to wina że takie były nasze losy? Tylko i wyłącznie nasza bo za Wielkiego Księstwa Litewskiego nikt by nam nie podskoczył gdyby nie nasz szlachta która sprzedawała Polskę za kasę...

Sami jesteśmy sobie winni, jesteśmy narodem głupim i narodem bez przyszłości, a Niemcy, Austriacy, Skandynawowie zawsze byli myślący i dlatego oni żyją jak w raju a u nas jest syf, brud, smród i ubustwo i jedynym pocieszeniem jest to że na wschodzie mają jeszcze gorzej...

ocenił(a) film na 6

Czyli co na zachodzie politykami są sami mężowie stanu i nie ma żadnych łapówkarzy i złodziei? Mylisz się, tam jest tak samo a nawet gorzej patrząc na chociażby taką Francję, z której wielu wybitnych ludzi musiało uciec w ostatnim czasie. Zobacz sobie na ekonomiczną mapę europy, nie wydaje Ci się że to nie przypadek że granica między bogactwem a biedą pokrywa się z granicami europy za czasów związku radzieckiego? Przecież w Czechach, na Łotwie i w Serbii sprawy wyglądają podobnie do naszych i co? też ludzie którzy tam mieszkają to debile i dobrze że Turcy/Niemcy/Rosjanie ich mordowali? To też nędzne narody podczas gdy Francuzi Niemcy i Hiszpanie są prawowitymi władcami świata?
Nie masz racji, oskarżasz nie tych co trzeba i powierzchownie podchodzisz do tego bardzo skomplikowanego zagadnienia nazywając wszystkich na górze złodziejami? Jestem pewien że gdyby ci głupi Polacy bez przyszłości nie odparli bolszewików pod warszawą i tamci zajęliby bez problemów zniszczone po I wojnie swiatowej Niemcy oraz Francję to inaczej byś gadał o "zawsze myślacych Niemcach Austriakach i Skandynawach"

użytkownik usunięty
Inaer

Ale ja nie mówię o Francuzach bo oni są straszni. Ja mówię o Niemcach, Austriakach, Szwajcarach i Skandynawach bo tam właśnie nie ma łapówek, tam nikt łapówek nie bierze, a nawet jeśli to w Polsce też by mogli politycy brać gdyby zrobili że każdy ma pracę i zarabia po 7000 tys zł - tyle moja ciocia zarabiała za sprzątanie biur w Danii.

A gdyby Polacy byli mądrzy to Rosja nawet nie miałaby do nas startu bo za czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego Rosjanie to byli dzikusy jeszcze, a my mogliśmy być potęgą. Mogliśmy mieć pod sobą Kozaków (jak Oglądałeś Ogniem i Mieczem to wiesz o co w sporze chodziło jeśli na historii nie uważałeś); Kozacy nie chcieli wiele, chcieli dostawać jakieś pieniądze za służbę wojskową - ale Polak jak zwykle chciał się nachapać i chciał ich zagonić na pola do roboty, albo żeby walczyli za darmo...

Sami jesteśmy sobie winni że byliśmy pod Zaborami, że Rosjanie sadzali nam króla na tronie przekupując głupiutkich Polaczków (szlachtę). Że walczyliśmy z krzyżakami kilka razy a można było pójść za ciosem i po Grunwaldzie ich dojechać do końca - ale oczywiście nie było pieniędzy bo Szlachta dać nie chce, a król gówno znaczył.


U nas w polityce są sami złodzieje co nie mieli na siebie pomysłu. Nie wiedzą jakie są realia w Polsce i szczycą się że Polacy zarabiają średnio 3500 tysiąca... jak można w to wierzyć.

Także ja wolałbym śpiewać w szkole hymn Niemiecki, całować niemiecki herb, i żyć jak człowiek godnie, a nie patrzeć jak moja mama idzie na pierwszą zmianę do pracy, na drugiej śpi, i na noc znowu idzie i to wszystko w jednej z największych firm w Polsce. W Lutym miała 1 dzień wolnego i zarobiła 1700 zł. Więc o czym my rozmawiamy?

Polska to jedno wielkie niewarte podtarcia gówno i tyle.

ocenił(a) film na 6

Czyli co? uważasz że skłonność do korupcji jest genetyczna i zależy od narodu w którym się urodziłeś? i dlatego tu jest tak źle bo Polacy są z natury bardziej skłonni do brania łapówek niż lepsi Niemcy?;)

"Politycy zrobili że każdy ma pracę i zarabia po 7000 tys zł" , Politycy nie są od "dawania pracy" , co najwyżej mogą stworzyć odpowiednie warunki dla przedsiębiorców którzy inwestując w Polsce dają tubylcom pracę.

Jeśli przywołujesz ogniem i mieczem i czasy kozaków to przecież wtedy Polską rządzili Wazowie -> Szwedzi -> czyli Twoja wyższa rasa skandynawska więc co? przez to ze zamieszkali w Polsce to polskość ich przesiąkła i przez to też "Szwedzi chcieli się jak zawsze nachapać" ?
Szkoda tylko że jak w bliższych nam czasach Niemcy "chcieli się nachapać" i przy okazji rozejbali nam 3/4 kraju;)

Z politykami masz rację ale powtórzę się raz jeszcze bo nie odwołałeś się w żaden sposób do tego co napisałem wcześniej - w bogatszych krajach politycy są takimi samymi złodziejami albo nawet większymi niż nasi.

I powtórzę się po raz kolejny, całowanie niemieckiego herbu i śpiewanie hymnu nie czyni ich bogatymi. Stało się to przez lata powojenne w których dostali ogromne zastrzyki gotówki od USA podczas gdy w Polsce socjalizm grabił polaków z tego co im zostało po wojnie.

Polska to jedno wielkie niewarte podtarcia gowno? tak samo niewartymi podtarcia krajami są nasi południowi i wschodni sąsiedzi? To czym wg Ciebie są kraje ameryki łacińskiej i południowej? albo Afryka?

ocenił(a) film na 8

Mówisz tak po prostu, ponieważ teraz wiesz, że w Niemczech jest dobrze. Nikt nie wiedział jak będzie w '39 za 60-70 lat. W moim odczuciu nasz naród jest dzielny, aczkolwiek bardzo też głupi. Rząd po prostu odzwiTuskerciedla naród. Dlaczego jest są tylko przy władzy tacy jak Tusk? Bo większość takich wybiera. A naród tak robi bo się boi. Nie zgadzam się do końca z poglądami Korwina ale uważam, że powinien być w rządzie. Ma niekonwencjonalne myślenie i jest inteligentny. I tacy powinni tworzyć rząd.
Wracając do wojny to uważam, że Polacy zostali potraktowani jako naród, który można se poświęcić. Zaczęła się wojna wszyscy nas olali. Sikorski został zrugany przez Churchilla za to, że przeprowadził niezależne badania Katynia z Czerwonym Krzyżem. A po wojnie oddano nas w radziecką strefę wpływów i teraz jest jak jest.

użytkownik usunięty
Genryusai

Korwin?

Owszem jego myślenie jest niekonwencjonalne bo nikt takich głupot i takich poglądów nie mówi publicznie bo ma rozum, a Korwin nie ma czegoś takiego jak rozum czego dowodem są jego poglądy i wypowiedzi.

Nie, nie dobrze że nie ma go w sejmie bo już w ogóle patologia by była jak za Giertycha

ocenił(a) film na 8

Giertych jest jaki jest ale jest prawnikiem, więc nie taki głupi, i ma kasy jak lodu pomimo, że nie jest w rządzie. Korwin jest radykalny i zwyczajnie nie pojmujesz o czym on mówi.

użytkownik usunięty
Genryusai

Korwin jest radykalny ale przy tym jest kompletnym kretynem, zakutym łubem i ignorantem. I ty chcesz takiego człowieka w sejmie? Mało ci niedorozwojów?

A Giertych - przykład na to, że papierek nie robi z człowieka istoty mądrej. To że umie on milion artykułów, ustępów, paragrafów, nie zmienia faktu że również jest zakutym łubem i nie ma pojęcia o życiu, o ludziach bo tego nie ma w Konstytucji czy kodeksie karnym.

ocenił(a) film na 7

"jakbyśmy gadali po Niemiecku to może i lepiej by nam było o obecnie polska to jedno wielkie gówno. I co, że mamy fajną historię, co z tego że zawsze walczyliśmy o swoje jak w czasie pokoju wylizywaliśmy wszystkim dupę i doprowadzaliśmy kraj do ruiny."
Jakbyśmy gadali po niemiecku tobyś zapewne był tępym baranem pracującym w jakiejś niemieckiej fabryce umiejącym liczyć do 100 i na pytanie np "kto to był Jagiełło" odpowiadałbyś jaki ci z MaturatoBzdura. Ew byś mieszkał na Syberii gdzie twój sąsiad mieszkałby 15km do ciebie. Świetlana przyszłość kurfa -.-

ocenił(a) film na 7

Ew robiłbyś w obozie za miskę zupy i ważył 30 kg.

ocenił(a) film na 10

To nie była wcale tak głupia taktyka, pograj sobie w Empire Total War i zobaczysz, że weterani byli niezwykle skuteczni w walce w szyku, a rozpierzchnięci przeciwnicy (ci co leżą i uciekają) są tylko łatwym celem.

Kiero21

Nie mogę, w takiej dyskusji stosować argumenty z gry komputerowe ;p W Empire Total War skuteczność broni palnej z tamtych lat DRASTYCZNIE zwiększono, w rzeczywistości czasami takie linie żołnierzy mogły stać na odległość rzutu kamieniem i strzelać, strzelać, strzelać... To chyba główny powód - ta broń palna była tak nieskuteczna, że gdyby żołnierze kryli się po lasach i do siebie strzelali to więcej ofiar po obu stronach byłoby ze znudzenia niż faktycznych ran. No i należy pamiętać, że życie szeregowego żołnierza nie było zbyt cenione, więc lepiej było to rozegrać szybciej( z punktu widzenia "góry")

ocenił(a) film na 7

Dobrze gada, polac mu :D :D

Kabat543

pograj trochę w empire total war ;)

ocenił(a) film na 10
5476

otóż to ;-)

ocenił(a) film na 9
Kabat543

A co mieli robić jak nie stać ?

Może leżeć ?

Wyobrażałeś sobie kiedyś ładowanie karabinu ładowanego odprzodowo na leżąco ? Już nie mówię o tym, że trudno na leżąco odpierać szturm na bagnety albo szarżę kawalerii.

A może mieli stać w rozproszonej gromadzie ? To już ma większy sens. Taki szyk oczywiście stosowano chociażby w wojnach napoleońskich obok szyku liniowego i kolumnowego, ale miał on wąskie i specyficzne zastosowania. Niestety miał on minusy, które stały na przeszkodzie szerszemu zastosowaniu. Po pierwsze został by rozjechany w ataku wręcz na bagnety i totalnie wgnieciony w ziemię przez szarżę kawalerii. Żołnierze w tamtych czasach byli bezpieczni przed kawalerią tylko wtedy kiedy stanowili najeżoną bagnetami i plującą ogniem ścianę ognia. Zaatakowani z boku, z tyłu albo w luźnym szyku - nie mieli wiekszych szans.

Poza tym rozproszona gromada mimo, że pozornie ma większe szanse w wymianie ognia z "idiotami stojącymi w zwartym szyku" w praktyce przegrywa z nimi. Dlaczego ? Bo nawet jeśli zwarty szyk stanowi np. 3x lepszy cel to jednocześnie ma 3x większą siłę ognia więc to co zaoszczędzi w stratach luźny szyk stanowiąc gorszy cel, odda zadając mniejsze starty w wyniku mniejszej siły ognia. Tyle, że zwarta gromada ma więcej żołnierzy więc luźnemu szykowi szybciej skończą się ludzie.

Pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Żołnierza puszczonego samopas w luźnym szyku niewiele powstrzymuje aby zawrócić albo stanąć w miejscu co jest pokusą zwłaszcza wtedy kiedy idziemy gdzieś na początku szyku. Fizycznie nic go nie powstrzymuje. Zupełnie inaczej ma się sytuacja w zwartej linii albo kolumnie. Z tyłu żołnierz, z lewej żołnierz, z prawej żołnierz i nie ma za bardzo gdzie zwiać. Taki oddział trudno złamać. Aby uciekł panika musi ogarnąć jednocześnie większość żołnierzy, także tych z tyłu. Kolejna przewaga szyku zwartego. Przewaga ogromna bo w tamtym okresie o wygranej decydowała w ogromnej mierze psychologia. Ten kto miał zbiorowo większe jaja z reguły wygrywał. Armia, która rzucała się do ucieczki przegrywała. Najkrwawszymi starciami były bitwy gdzie żadna ze stron nie chciała za bardzo uciec. Rola dowódcy polegała na tym aby dopomóc temu, że przeciwnikom szybciej przejdzie ochota do wojaczki niż swoim własnym żołnierzom.

ocenił(a) film na 8
Richtie

Haha pocieszny jesteś, albo naiwny;>? Nie wpadaj w skrajność. To się rozumie samo przez się, że żołnierz atakowany bagnetami nie będzie leżał i z tej pozycji się bronił :D. Trochę powagi :). Gdy trzeba załadować podczas ostrzału wroga może by tak najpierw spróbować uniknąć kulki?
Twoje wypowiedzi nie są tak logiczne jak sam uważasz. Poza metodą na "kto odważniejszy ten wygrywa" (czyli "większe jaja") atuty które podajesz nie mają nic wspólnego z logiką. Pisząc ten post nie prosiłem o własne przemyślenia, ale o konkretne wypowiedzi mające sens poparte historią tego stylu walki. Nie przekonują mnie twoje statystyki, że żołnierze rozproszeni zabiją mniej żołnierzy zbitych w szyk. To absurdalne i nie do uwierzenia.

ocenił(a) film na 9
Kabat543

Moje wypowiedzi opierają się na logice i na faktach. Jeśli to do ciebie nie "przemawia" to już twój problem.

Zresztą chyba nawet nie zrozumiałeś o czym pisałem.

ocenił(a) film na 8
Richtie

Logiki niestety nie było, jeżeli tego nie dostrzegasz to przeczytaj jeszcze raz co napisałeś :).Co do autentyczności twojej wypowiedzi.. nie jestem w stanie jej zweryfikować, bo nie zaciągałem informacji nigdzie indziej na ten temat. W sumie, po sposobie w jaki walczyli jestem w stanie ci uwierzyć, że żołnierze byli pozbawieni wyobraźni i ślepo wierzyli swoim przełożonym. Sensu nadal brak.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones