PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31654}
8,1 31 473
oceny
8,1 10 1 31473
8,8 32
oceny krytyków
Persona
powrót do forum filmu Persona

Gdyby nie twórczość Bergmana, a "Persona" w szczególności, miałbym wątpliwości czy kiedykolwiek udało się na ekranie pokazać psychikę bohatera w rzeczywiście wiwisekcyjny sposób. Bo "Persona" to właśnie spojrzenie na wnętrza dwóch, jak się okaże, niemal identycznych kobiet, połączonych wspólnym, od dawna skrywanym dramatem. Bergman nie tworzy jednak dramatycznej opowieści o upadku duszy, ale niezwykle intensyfikuje doznania psychiczne, fizyczne i intelektualne w sferze relacji między postaciami, ale przede wszystkim w korelacji dzieło - odbiorca. Stąd właśnie wyrasta nasze zmęczenie tym obrazem, bo "Persona" to nie tylko eksperyment psychologiczny, ale i formalno-twórczy. Dlatego twórca zostawia tyle niedopowiedzeń, oddając widzowi rangę poszukiwacza znaczeń. Bergman przyznawał się wielokrotnie, że nie ma ukrytej recepty na odczytanie jego filmu. Po raz kolejny ekran stał się "zwierciadłem ludzkiej psychiki", nie po to, by widza zirytować, ale by mógł on zaangażować się w odbiór filmu fizycznie, psychicznie i intelektualnie, bo w końcu czy nie o to chodzi w sztuce?

ocenił(a) film na 9
sewerynbar

bałwochwalcze pustosłowie
proponuję ograniczyć retoryczne manieryzmy na rzecz treści
a starać się zrozumieć nieszczególnie musimy jako że film do zbytnio skomplikowanych nie należy

ocenił(a) film na 10
ulrika_2

Gorąco pozdrawiam i dziękuję za tę niezmiernie konstruktywną krytykę (tylko dlaczego nie filmu?).

Mała uwaga na koniec: zdania w języku polskim zawsze zaczynamy wielką literą, a kończymy kropką. Ktoś kiedyś wymyślił jeszcze cudny przecinek, którego czasem także wypadałoby użyć. Bynajmniej Twojej wypowiedzi do poezji daleko. Nie przejmuj się jednak, do egzaminu kompetencyjnego zdążysz nadrobić.

ocenił(a) film na 7
sewerynbar

no tak jak i zaraz znowu zaczniemy się czepiać literówek, interpunkcji i gramatyki
a dyskusje diabli wezmą

ocenił(a) film na 10
ulrika_2

Jak mniemam zjadłas wszelkie rozumy...
Pochwal się nam swoim wybitnym wnikliwym intelektem, który niewątpliwie rozłozył Personę na drobne kawałeczki i napisz coś mądrego na temat tego filmu, który dla ciebie był tak prosty.

Jak mawia moja koleżanka, czasem mądrze milczeć zamiast głupio mówić.

ocenił(a) film na 8
Lady_Rita

O BOZE ,ALE SIE CZEPIACIE.BERGMAN JEST INTELEKTUALISTA I W TAKI TEZ SPOSOB POWINNISMY STARAC SIE O JEGO TWORCZOSCI ROZMAWIAC,A JUZ ZUPELNIE NIE CHCE CZYTAC KLUTNI ,BO KTOS NAPISLA WIWISEKCAJ

ocenił(a) film na 9
radical_spike

Ok, poprzednie przepychanki pt. "ja jestem bardziej elokwentny niż ty!" są śmieszne, ale ty kaleczysz moje oczy i sprawiasz mi fizyczny ból..
A o filmie nic nie napiszę, bo widzę, że nie o to tu chodzi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones