PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31654}
8,1 31 473
oceny
8,1 10 1 31473
8,8 32
oceny krytyków
Persona
powrót do forum filmu Persona

Otóż gdy jakaś osoba zrzuca wszystkie maski, dzięki którym funkcjonuje w społeczeństwie
(mam tu na myśli koncepcję Junga, którego przytoczyła autorka recenzji "polala"), zostaje
pustka. I, moim zdaniem to właśnie w tej pustce jest miejsce na Boga. Kiedy człowiek
uświadamia sobie, że sam z siebie jest niczym, z pomocą może przyjść tylko Absolut, istota
doskonała, która człowieka powołała do istnienia i bez której ów człowiek nie może
funkcjonować. A jeśli mimo wszystko chce odczuwa właśnie coś na kształt świadomości
Elizabeth. Typowa katolicka teoria (a jak wiadomo nie wszyscy są katolikami) i może nie
trafiona, ale jak powiedziałem, to moje zdanie.

dejwid_filmweb

Zgadzam się, masz dużo racji

ocenił(a) film na 10
dejwid_filmweb

Nie tylko "katolicki" Bóg jest na świecie i nie każdy musi być katolikiem. Bóg może być czymkolwiek czego człowiek potrzebuje. Wiedzą, pieniędzmi, miłością etc...

dejwid_filmweb

Mnie do istnienia powołali mamusia z tatusiem

dejwid_filmweb

a ja, w przeciwieństwie do gnoma_2 nie zgadzam się zupełnie. Prawisz jak ksiądz z ambony.

"Kiedy człowiek uświadamia sobie, że sam z siebie jest niczym, z pomocą może przyjść tylko Absolut, istota
doskonała, która człowieka powołała do istnienia i bez której ów człowiek nie może
funkcjonować"

Nie wiem jak to wyłowiłeś z tego filmu, ale, moim zdaniem, absolutnie taki pogląd nie wynika z "Persony". Nie chcę narzucać nikomu interpretacji tego dzieła, które może być - przyznaję - interpretowane na wiele sposobów, ale z tym stricte teocentrycznym tekstem - moim zdaniem przegiąłeś i wątpię by Bergman chciał, by tak odczytywano jego film. Pozdrawiam.

dejwid_filmweb

Z kolei ja mam torię, że religia jedynie maskuje pustkę i Twój komentarz by to potwierdzał (wg. mnie.)
Ucieczką od zmierzenia się z tym, czego się poszukuje, pragnie, czego brakuje, co wywołuje pustkę. Może ze strachu, może z braku akceptacji, może z powodu norm społecznych.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones