PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31654}
8,1 31 473
oceny
8,1 10 1 31473
8,8 32
oceny krytyków
Persona
powrót do forum filmu Persona

Tytuł

ocenił(a) film na 8

Film został już na kilka sposobów rozebrany na części i zinterpretowany na różnych płaszczyznach. Zastanawia mnie jednak pochodzenie tytułu. Autor recenzji na stronie filmu
przywołuje personę Junga co bezsprzecznie trafia w wizję Bergmana. Pewne niemal jest, że ową personą nazywa Elisabet, która jako aktorka zakłada wiele masek, zmienia
role, a ta ostatnia jest jednostajna, nudna i bezbarwna. Jednak zastanówmy się nad samym znaczeniem słowa "persona" - w języku łacińskim oznacza to zarówno postać w
sztuce, osobę jak i maskę. Przez co słowo, które wydawałoby się proste i zrozumiałe dla każdego okazuje się dużo bardziej skomplikowane. Jednak czy persona odnosi się
tylko do Elisabet czy też Almy tworząc tym samym jedną Osobę Elisabet-Almę? Mamy osobę, mamy maskę , mamy postać i stan ducha, przez co tytuł odnosi się do wielu
aspektów, co czyni go wielopłaszczyznowym.

A Wy, co o tym myślicie?

ocenił(a) film na 10
Filmomanka197

Dobrze kombinujesz. Tytuł jest mocno powiązany z samym filmem. Tyle, że można różnie łączyć go z tym obrazem i nie jest powiedziane, że jest tylko jedna droga. : )

ocenił(a) film na 10
Filmomanka197

Ja myślę, że persona jest w tym wypadku aspektem psychologicznym. W końcu właśnie to chce pokazać Bergman, chce może też sprawdzić nasze umiejętności percepcji czy empatii. Natomiast jeśli chodzi o samo słowo, to można je znaleźć w słownikach różnych języków i tak samo można odnaleźć różne jego określenia. Ewentualnie znaczenie słowa łacińskiego łączy się w całość i mamy osobę (Elisabet), która gra w sztuce - jest w końcu aktorką, ale w filmie sztuką jest jej życie, psychika do której nie może tak naprawdę dotrzeć. I w tej sztuce (tj. życiu) nakłada różne maski (np. Alma). Myślę, że aktorka, jak i pielęgniarka to jedna i ta sama osoba (albo też Alma jest maską Elisabet, jak kto woli, tak też się odniesie). Nie wydaje mi się, żeby ten film był taki skomplikowany, jak mógł się wydawać, ale w sumie ciekawie przedstawiasz swój punkt widzenia, na pewno nie jest to niespójna interpretacja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones