PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8646}

Pierwszy krok w kosmos

The Right Stuff
7,3 2 972
oceny
7,3 10 1 2972
8,4 5
ocen krytyków
Pierwszy krok w kosmos
powrót do forum filmu Pierwszy krok w kosmos

Wersja filmu dostępna na Chilli różni się znacznie od kinowej. Jest to wersja zrobiona pod DVD, brakuje w niej okrąglutkich 40 minut filmu oraz została przycięta do 3:4 (czyli dosłownie przycięto brzegi obrazu).
Różnice, które wyłapałem:

1. Mniej czasu poświęcono żonom bohaterów. Chuck Yeager ma dosłownie kilka dłuższych o sekundy scen z żoną na początku filmu. Między innymi jak upijają się po pobiciu rekordu w pierwszych 20 minutach. Przyjazd Gordona Coopera w wersji DVD/Chilli zaczyna się od jazdy samochodem, a zaraz potem idzie do knajpy. W kinówce międzyczasie jego żona zwiedza mieszkanie, a także odkrywają razem jak często będą chodzić na pogrzeby- już po przybyciu jeden z pilotów rozbija się, a bohaterowie idą na ceremonię.
2. Sekwencja wyboru pilotów do misji Merkury odbywająca się podczas posiedzenia jest nieco dłuższa. Później jest jeszcze sekwencja, gdy oglądają film kronikarski ze szkolenia.
3. Podczas szkolenia jest nieco więcej Johna Glenna. Rozwinięty jest też wątek Gordona Coopera i jego podrywu do siostry March. Kończy się on sugestią ze strony lekarki, że chciałaby porozmawiać z żoną Gordona. Do takowej zresztą później dochodzi, ale siostra nie wspomina o podrywach.
4. Wyszkolenie astronauci uczestniczą w spotkaniu z prezydentem. Jest on trochę zniesmaczony, że jeden z nich nosi pospolite imię Gus. Żony bohaterów są też nieco obrażone, że Annie Glenn się do nich nie odzywa. W następnej scenie, która jest już dostępna na Chilli odkryjemy, że ma problemy z płynnym mówieniem.
5. Brak sekwencji szkoleń przygotowujących do nieważkości.
6. Montaż poprzedzający lot Alana Sheparda trwa dłużej.
7. Gus Grissom po błędzie jakim było zatopienie kapsuły zostaje oddziaczony medalem, ale na ceremonię nie przybywa prezydent, a tłum jest niewielki. Później nastęuje scena dostępna w wydaniu DVD, gdy jego żona jest wściekła, że nie pozna Jackie Kennedy.
8. Dochodzi do pożaru knajpy do której chodzili bohaterowie na początku filmu. W zgliszczach Chuck Yeager wraz z żoną rozmawiają o tym jak ona odczuwała jego charakter.
9. Gordon Cooper leci do Australii by przygotować centrum łączności, tam spotyka Aborygenów i opowiada im o swojej pracy.
10. John Glenn podczas lotu obserwuje dziwne zjawisko, widzi malutkie ogniste światełka. Sekwencja jest zmontowana z sceną Aborygenów tańczących wokół ogniska.
11. Sekwencja ostatniego rekordu Chucka Yeagera jest zmontowana z tańcem jaki oglądają astronauci misji Merkury podczas imprezy poprzedzającej lot Gordona Coopera.

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Warto jeszcze wspomnieć, że pisałem to wszystko mając odpalone obie wersje na różnych playerach. Mogłem coś pominąć, mogłem się pomylić, mogłem przekoloryzować. Moim materiałem źródłowym jest tylko film oraz moja uwaga na nim skupiona.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones