PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=924}
7,3 89 995
ocen
7,3 10 1 89995
6,3 10
ocen krytyków
Pitch Black
powrót do forum filmu Pitch Black

Dziecinada niestety :/

ocenił(a) film na 3

Obejrzałem go dopiero teraz (13 lat po produkcji), i wrażenia raczej słabiutkie...Mimo, że biorę pod uwagę że to dość stary filmik.
Takie dziecinne Sc-fi, ubrane w pseudo-poważną akcję.

Rozbijają się o jakąś planetę - tlenu w atmosferze idealnie co na ziemii, grawitacja również identyczna.. o co kaman ? :/ przecież nawet 13 lat temu takie rzeczy w filmach brało się jakoś pod uwagę, czy tłumaczyło jakoś..
Nikt się za bardzo nie przejmuje jak przeżyją, co z nimi będzie.. ale za to skupiają się na Ridicku który uciekł.. a on podobnie - nawet się nie przejął gdzie są, bez jedzenia, niczego, pustkowie dookoła.. a on sobie ucieka i zgrywa Rambo na obcej planecie ;)

Na początku filmu zostaje zabity Zeke - laska wchodzi do dziury w poszukiwaniu jego;) - kompletnie bezsensowna scena :) Reakcja na obcych - dramat. Nawet nie chce dłużej się zastanawiać nad tą sceną, bo jest koszmarnie zła.

Po paru minutuach chodzenia po planecie znajdują jakąś baze - no po prostu szczęściarze:) mimo, że na początku, twórcy filmu przedstawiają planetę jako opustoszona po cały horyzont..no ale dalej - co to za baza, co tam robiono..o co w ogóle kaman,..nie wiadomo.. ale wszyscy dowiadują się w mgnieniu oka że potworki są wrażliwe na światło, i że wszyscy w bazie zginęli od zaćmienia. A ci, co kiedyś zbudowali bazę.. jakoś za cholere nie mogli dojść do tej wiedzy i nie mogli przewidzieć co przyniesie im zaćmienie..mimo że sami mieli te świetne planetki na drutach :)

Riddick oczywiście super mocny, wszechwiedzący, walczy wręcz z obcym - taaaaa :)

Generalnie tak: filmik skupia się na bohaterze Riddicku i kręci sie wokół jego czarodziejskich umiejętności. Klimat, relacje ludzie-obcy, atmosfera prawdziwego zagrożenia - to wątki, które są raczej słabo zaznaczone i stanowią raczej tło do Riddika.
Czyli to już mi się nie podoba za bardzo.
Dodatkowo, jak Riddick jest wysunięty na pierwszy plan w filmie, to jest to zrobione dziecinnie i niewiarygodnie. Wielki madafaka ..walczący wręcz z obcym - kaman.. nie mam 10 lat:/ Gdzie tu, z czym tu do Pasażera Nostromo itd..

3/10

ocenił(a) film na 3
pittek

poprawka z bazą - to chyba była baza górnicza, więc cofam zarzuty o tym. Jednak reszta o bazie pozostaje w mocy:)

ocenił(a) film na 9
pittek

Obejrzyj jeszcze raz, tym razem uważnie i ze zrozumieniem, a będą następni kandydaci z listy do usunięcia. A co do reszty, która pozostanie, to informuję uprzejmie, że jest coś takiego, co się nazywa "konwencja". W tym wypadku konwencja SF.
Ponadto - Nostromo, to inny gatunek filmowy, jedynie sceneria ta sama - SF.

pittek

Bo to zawsze był gniot dla dzieciaków i dresów.
Kiedy wchodził do kin, my starsi i bardziej wyrobieni odbiorcy ominęliśmy go szerokim łukiem, bo nie mógł równać się z prawdziwym SF takim jak Obcy, Blade Runner czy Terminator.
Pitch Black za to celował w 10-latków, podobnie jak Gwiezdne wrota czy filmy z van dammem (zresztą van disel to dokładnie ten sam poziom pseudoaktorski co van damm, a filmy w których gra to taki sam szrot jak "dzieła" z JCvD albo Seagalem).
Dziś tamte 10-latki mają po 25 lat, niestety niektórym gust się nie poprawił, stąd dla nich PB może być obrazem kultowym.
brecht

ocenił(a) film na 9
suszyMie

Dziwna opinia moim zdaniem. Ja też bardzo lubię Obcego, Blade'a i Terminatora. Ale dla mnie Pitch Black stoi z nimi w jednym szeregu. Każdy z tych filmów jest zupełnie inny, ale każdy świetny w swojej, nazwijmy to, kategorii. Pitch Black w tym zestawie ma najwięcej z thrillera i może tak powinieneś na ten film spojrzeć. To bardziej film mający budować napięcie, niż typowe SF. Moim zdaniem spełnia się w tej roli. Odważyłbym się nawet stwierdzić, że w końcówce daje radę lepiej niż Ósmy Pasażer, który jednak jest trochę rozlazły. A oglądając po raz pierwszy lat miałem 2x10 ;-)

suszyMie

Sorry, ale gusta ma każdy inne więc pokazując tak żałosną ignorancję jesteś po prostu obrzydliwa. Gniot dla dresów i dzieci żenada naprawdę

ocenił(a) film na 8
pittek

Chyba oglądałeś ten film na FFWD, skoro wypisujesz tutaj takie teksty. To że grawitacja jest podobna to nic wielkiego, zdarza się. Wyraźnie jest powiedziane, że tlenu jest mneij, że czują się jakby byli w górach. Skupiają się na Riddicku, bo to w danym momencie jest dla nich największe zagrożenie. Poza tym prawie od razu wyruszyli w poszukiwaniu wody i znaleźli bazę. Zabicie Zeke było później.
Nie wiem skąd zarzut do Riddicka, że zabił potwora. A dlaczego nie? Czy Staś Tarkowski nie zabił lwa, a żołnierze w "Aliens" nie zabijali obcych? To dlaczego Riddick nie mógłby zabić stwora wielkości dużego kota?

Założenie bazy górniczej mogło nastąpić np. kilka lat przed zaćmieniem. Poza tym nie wiem jak doszedłeś do tego, że górnicy mogli przewidzieć, co będzie w czasie zaćmienia. Czyli górnicy sobie pomyśleli: "Hmm, raz na 22 lata jest zacmienie. Czyli pewnie wtedy wychodzą potwory". No super logika... Jakbyć Ty pojechał do amazońskiej dżungli to wiedziałbyś, że jaguary polują głównie w nocy, a w niektórych wodach żyją piranie? Skąd zatem górnicy moga wiedzieć, że na opustoszałej planecie jest jeszcze jakieś życie, które czai się w ciemnościach i uaktywnia się w czasie zaćmienia?
A dojscie do tego, że w ciemnościach czają się potwory zajmuej im około 15 minut, czyli 1/6 filmu... czyli jednak oglądałeś ten film na przyspieszonej szybkości. Obejrzyj jeszcze raz

pittek

Tak nie masz 10 lat tylko mniej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones