PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=567739}

Pod krzewem głogu

Shan zha shu zhi lian
7,3 424
oceny
7,3 10 1 424
Pod krzewem głogu
powrót do forum filmu Pod krzewem głogu

Zhang Yimou po 11 latach wraca do swoich ulubionych tematów w których czuje się najlepiej - portretowania dorastającej dziewczyny i czasów rewolucji kulturalnej. 16letnia Jing (błyskotliwy debiut Dongyu Zhou - czyżby następnej muzy reżysera?) pochodzi z inteligenckiej rodziny. W dodatku jej ojciec trafił do zakładu jako więzień polityczny, więc nic dziwnego że bierze przymusowy udział w ramach akcji Mao wysyłania studentów i nauczycieli na wieś.
Tam poznaje przystojnego geologa Lao San, będącego na podobnej "zsyłce" jak ona.
Dalsza część filmu rozgrywa się już w mieście. Chłopak jest szaleńczo zakochany w bohaterce i nieraz wspiera ją finansowo. Mimo to, matka dziewczyny przeciwna jest temu związkowi, bojąc się by córka odbywająca właśnie staż nauczycielski nie popełniła jakiegoś głupstwa, które może kosztować ją utratę przyszłościowej posady (zwłaszcza że ich rodzina z wiadomych powodów jest pod obserwacją).
Wypowiada zdanie, że są jeszcze na tyle młodzi, że mogą poczekać z miłością i Lao San zgadza się przez kilka lat jej nie odwiedzać...
Okres Rewolucji Kulturalnej to ciężki czas na prawdziwą miłość między młodymi ludźmi. Bohaterka zupełnie nieświadoma swojej seksualności, zastanawia się czy zaszła w ciążę przez to że leżała na jednym łóżku (i to w ubraniu!) z ukochanym. Drobne gesty jak chwilowe trzymanie się za dłonie, bandażowanie stóp czy wspólna jazda rowerem urastają do miana erotycznych uniesień.
Piękny i wzruszający film, w dodatku oparty na prawdziwej historii.

-Grail-

Rzeczywiście całkiem niezły, urokliwy film o miłości, z politycznym podtekstem (barwa kwiatów jarzębiny w końcowej scenie jest przecież znacząca! No i kwestia [SPOILER!]: białaczka, czy nie białaczka przyczyną śmierci?), poza tym jak to sympatycznie usłyszeć znaną piosenkę ("Jarzębino czerwona") po chińsku. ;) Niemniej - jak na Zhanga dość słabo. :P Ode mnie siódemeczka. :P

ocenił(a) film na 9
Davus

Dla mnie piękny, wzruszający. Zrobił na mnie duże wrażenie. Polecam.

ocenił(a) film na 7
Davus

Słyszałam domniemanie, że główny bohater napromieniował się uranem, podczas pracy w stacji geologicznej (jeszcze biedak brał nadgodziny). Kiedy dowiedział się o chorobie, wysłał próbkę, chyba metalu, do analizy. Wydaje mi się też, że białaczkę można wykluczyć ze względu na jego wyglad w ostatnich chwilach życia. Zwróciłeś uwagę na ręce?

Tamit

No właśnie też mnie ten wygląd zadziwił. Niemniej gdzieś przeczytałem, że "umiera na białaczkę" i już nie wiem, czy to ja nie zrozumiałem zakończenia, czy też ktoś, kto to pisał. Niemniej ta jarzębina wskazuje wyraźnie na polityczną wymowę filmu, więc chyba można spokojnie założyć, że go sprano na śmierć.

ocenił(a) film na 7
Davus

Cóż, w filmie słowo "białaczka" padło kilkukrotnie, także, kto nie chciał się zagłębiać przyjął tę wersję. ;-) Za to ja nie doceniłam roli jak to napisałeś "jarzębiny" - teraz dopiero sobie to uświadomiłam.

Tamit

No, nie wiem, czy to jarzębina, czy raczej głóg. :P "Hawthorne" obecny w angielskim tytule oznacza "głóg". Ale oni śpiewali "Jarzębino czerwona", czy się przesłyszałem? :P

ocenił(a) film na 7
Davus

Może ja podejdę do tematu ze strony wizualnej - i tu można od razu wykluczyć jarzębinę. ;-) P.S. To oni coś tam w ogóle śpiewali? ;P Pamiętam tylko tańce pod portretem niedobrego Mao...

Tamit

Śpiewali, na początku, jeszcze w obozie geologicznym, czy co to tam było. :P Nim główna bohaterka go pierwszy raz ujrzała. :) A śpiewali mężczyźni wyłącznie, o ile pamiętam.

ocenił(a) film na 7
Davus

Faktycznie, teraz sobie przypominam tę scenę : "A ona go ujrzała i pokochała go..." - jak to P. Kukiz śpiewał. ;-)

Tamit

Czy napisy do filmu są gdzieś udostępnione?

użytkownik usunięty
agryppa

na chomiczku znajdziesz film z lektorem :)

Dzięki serdeczne za informacje :)

ocenił(a) film na 7

Lektor to gwałt na azjatyckim kinie, zwłaszcza ze mowi glosno.

ocenił(a) film na 7
Davus

Co ty chlopie o tej polityce caly czas, wyluzuj mamy tu piekna opowieść o milosci.

ocenił(a) film na 7
Szybszy

Wszystkie "wiejskie" filmy Z.Y. są celowo upolitycznione a miłość służy tu za metaforę jak i jego ulubiony czerwony kolor (nacięta ręka, miska) Od rewolucji przez "zhang" po zdrowy feminizm i wiele innych elementów. Produkcja typowa dla piątej generacji szukającej równowagi pomiędzy tym czego chce Zachód, partia i społeczeństwo.

PS: Siniaki Sun'a nie są wynikiem pogryzienia przez gigantyczne komary ;)

ocenił(a) film na 7
PoppinTom

Mam nadzieje, że zdajesz sobie sprawe ,jak bardzo współczesna młodzież jest zakochana w chińskich dramach. Może nie uwierzysz ale mimo upływu osmiu lat ja jeszcze żyję.

ocenił(a) film na 7
PoppinTom

naprawde nikt z tych młodych ludzi sie nie zastanawia czy biją po nogach ,żebrach czy po twarzy, dla nich liczy sie ,ze to co oglądają to sztos

ocenił(a) film na 7
-Grail-

Ponad karierę postawila swa przyzwoitość. Oparla się Yimou Zhangowi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones