PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=512263}

Pogorzelisko

Incendies
8,1 53 161
ocen
8,1 10 1 53161
8,1 29
ocen krytyków
Pogorzelisko
powrót do forum filmu Pogorzelisko

Religia

użytkownik usunięty

Przyczyną wojen i tragedii, bez niej Świat byłby lepszym miejscem.

ocenił(a) film na 10
HRA

Nie ma znaku równości między religią a Bogiem.Bóg nie potrzebuje ani religii ani kościoła...To ludzie ich potrzebują,bo są zagubieni,chcą drogowskazów;)Religia to prawo wyboru i wolna wola-żeby zabijać..ale i ratować się nawzajem,poświęcając przy tym swoje życie.Człowiek ma potrzebę Boga...cała reszta to jedynie wytwór religii;)Uważam,że gdyby ludzie się nie bali nigdy nie powstałaby żadna religia...Lepiej już podyskutować co było pierwsze;Bóg czy potrzeba Boga..?Jedno jest pewne;filozofia i religia stykają się ze sobą w wielu miejscach,choć różnią się od siebie...bo pomyłki w religii są bardzo niebezpieczne,podczas gdy pomyłki w filozofii mogą jedynie rozśmieszać;)Pewne jest tez to,iż historia ludów,plemion i szczepów,które w toku rozwoju ewolucyjnego nie zyskały potrzeby zaistnienia boga jest historią społeczeństw,które wyginęły w chaosie rozłożonego w czasie grupowego samobójstwa.Nam potrzebna jest idea fenomenu Boga...i tylko on jest potrzebny ludzkości...Religia to tylko ekspresja...to stosunek człowieka do sacrum.Ale to tylko moje zdanie,a wiadomo,punkt widzenia zależy od punktu siedzenia;)Wierzę...i żyję w poszanowaniu tradycji,choć wk....ją mnie wszelkie ortodoksy....Nie da się postawić znaku równości między ludzmi...również.Wszystko jest względne.Bogu dzięki mamy mózgi i sami możemy dokonywać wyboru.Natomiast fanatyzm jest zły i w wersji ateistycznej jak i katolickiej.Jesli miałabym coś dorzucić o filmie to jest to....dzieło,przemyślana reżyseria,no całość wybitna moim zdaniem.Pozdrawiam.

Hypatia_filmaniak

No i tak w ogólnym zarysie to ja sie zgadzam z Twoim interesującym wpisem. I film również oceniam podobnie.
Pozdrawiam

Hypatia_filmaniak

Religia to tylko ekspresja? A mnie się wydawało że to sposób na ogłupianie ludzi, wykorzystanie ich potrzeb by owinąć wiernych wokół palca. Tak jak to robi np. Rydzyk.
"Pewne jest tez to,iż historia ludów,plemion i szczepów,które w toku rozwoju ewolucyjnego nie zyskały potrzeby zaistnienia boga jest historią społeczeństw,które wyginęły w chaosie rozłożonego w czasie grupowego samobójstwa"

Hmm... ale nie sugerujesz nam tutaj że Czesi albo Szwedzi za chwilę sami się pozabijają?

Hypatia_filmaniak

Jeżeli wszystko jest względne jak mówisz to ty także jesteś względny. Pseudonaukowe rozważania są domeną ludzi, którzy mają pusto w głowie, ale chcą na siłę zaistnieć. Przeczytałem co napisałeś i to się kupy nie trzyma. Jesteś moim zdaniem strasznie zagubionym człowiekiem.

ocenił(a) film na 9
HRA

A Anders Behring Breivik?

HRA

Przed tym nie w imię Jezusa zapomniałaś dodać już. Różnica polega na tym że żyjemy w stosunkowo ucywilizowanym rejonie świata i dziś twoi chrześcijanie już nie mogą torturować, zabijać i palić na stosach ale dawniej to robili.

komarrek27

A tak konkretniej bym poprosił

HRA

Co konkretniej? Nazwiska osób, które spłonęły na stosach począwszy od Giordano Bruno? A może nazwiska Rdzennych Amerykanów wymordowanych przez tzw. chrześcijańskich misjonarzy?

HRA

Chrześcijanie nie traktują kobiet jak przedmioty? Przypomnij mi jaką rolę kobiety widzą nasi księża.

komarrek27

Najważniejszą Szanowny Komarreku. Najważniejszą. Kobieta w Chrześcijaństwie jest zawsze na piedestale. I jest to zupełnie słuszne i logiczne, niezależnie od tego ile byśmy na to { my mężczyżni} psioczyli

HRA

To ciekawe jest bo widzisz księża i prawica katolicka uważają że rolą kobiety jest siedzieć w domu przy garach. Jeśli to jest ten cały piedestał to w porządku.

komarrek27

Sypiesz błędnymi stereotypami jak z rękawa .Nieustannie. Bo widzisz, to ja jestem prawica katolicka, a miejsce mojej kobiety jest właśnie na piedestale. A piedestał ten wcale nie nazywa się " gary w kuchni"

ddo

Czyli przed chrześcijaństwem ludzie nie wiedzieli co to jest dobro i zło? Ale prawa to już mieli? To jak wymyślili swoje prawa skoro nie wiedzieli co to jest dobro, a co zło? A jeśli to dzięki wierze wiemy co to jest dobro, a co zło to dlaczego to wierzący czynią najwięcej zła? Dlaczego w więzieniach jest tak mało ateistów? Dlaczego w religijnych księgach bogowie i święci nawołują do mordów?

komarrek27

Ludzie prawdziwie wierzący nie czynią dużo zła. Religia bywa traktowana jako pretekst. Czerwoni Khmerowie w Kambodży nie mieli nic wspólnego z żadną wielką religią, a uczynili strasznie dużo zła. Czynili to w imię ideologii. To ideologia a nie religia jest przyczyną wojen, zbrodni i zła na świecie. Ideologia to w skrócie ignorancja, pustka uczuciowa, płycizna umysłowa etc. Poza tym chciałbym ci uzmysłowić, że to, iż ktoś jest wpisany w księgach jako katolik lub wyznawca islamu wcale nie oznacza, że jest katolikiem lub wyznawcą islamu. W rzeczywistości ludzi głęboko wierzących jest niewielu. Niestety to właśnie oni są najzacieklej atakowani. Z czego to wynika? Myślę, że żyjemy w czasach kultu pieniądza, przyjemności. Ci, którzy oddają się temu kultowi atakują ludzi, którzy chcą w spokoju wyznawać inne wartości. co więcej stanowią oni pewien wyrzut sumienia dla ludzi zdemoralizowanych, którzy rządzą światem. Weźmy jeszcze na tapetę jedna sprawę. Służba wojskowa. Uważam się za osobę wierzącą i jestem przeciwny wojnom, przeciwny służbie wojskowej (co innego jeśli chodzi o podstawowe przeszkolenie w posługiwaniu się bronią w celu samoobrony). Jestem jednak za tym, żeby ludzie mieli prawo do samoobrony. Uważam, że osoba głęboko wierząca nie idzie do armii po kasę, nie jedzie do Iraku lub Afganistanu, nie zabija cywilów w samobójczym ataku etc. To są ludzie chorzy, owładnięci nie tyle religią, co IDEOLOGIĄ. Pamiętaj - najgorsze są ideologie. Jedna z ideologii mówiła, że ludzie takich to a takich ras to podludzie i są gorsi, że ludzie niepełnosprawni umysłowo nie mają prawa do życia. Inna ideologia mówi o zwiększeniu dostępności eutanazji, jeszcze inna, żeby dokonywać aborcji dzieci z zespołem Downa. Chrześcijanie sprzeciwiają się i sprzeciwiali się wszystkim wymienionym praktykom i musisz o tym pamiętać.

ocenił(a) film na 8
Hilton

Zaczynasz sensownie, a potem piszesz takie brednie... "Ideologia to w skrócie ignorancja, pustka uczuciowa, płycizna umysłowa etc". Poważnie? Przede wszystkim ideologia to pojęcie szersze od religii i wcale nie będzie nadużyciem, jeśli napiszę, że religia to tez specyficzna ideologia (choć tu się można oczywiście spierać na gruncie definicji). I tak religia, jak i każda inna ideologia, może być wykorzystywana w dobrych i złych celach. Pacyfizm to też ruch ideologiczny. W jaki sposób chcesz z niego wyprowadzić, cytuję "ignorancję, pustkę uczuciową, płyciznę umysłową"?

Mikez

OK. Powiedzmy, że złapałeś mnie za słowo, ale jednak nie do końca, bo jest wiele definicji ideologii :) Miałem na myśli kierowanie się niskimi pobudkami, interesami klasowymi, bez patrzenia szerzej, miałem na myśli patrzenie tylko na czubek własnego nosa i nie widzenie innych ludzi. To jest najgorsze. Każda z wielkich religii natomiast oprócz interesu jednostki (który w religii chrześcijańskiej jest bardzo mocno podkreślany) widzi także interes zbiorowy, interes innych ludzi. Reasumując chwyciłeś mnie za słowo i zrobiłeś to w sposób umiejętny. Mam nadzieję, że teraz spojrzysz na moją wypowiedź trochę inaczej. Chodziło mi o pewien rodzaj zaślepienia, chodziło mi o ideologię w sensie pejoratywnym.

Mikez

Jeszcze jedno. Rzadko spotyka się partnerów do dyskusji na tak wysokim poziomie jaki reprezentujesz.

Mikez

Uświadomiłeś mi konieczność zwracania dużo większej uwagi na bazę znaczeniową.

Hilton

Osoba głęboko wierząca... w co? W co konkretnie? Masz na myśli jakiś konkretny system wierzeń? chrześcijański? chrześcijański jaki? Katolicki? Protestancki? Prawosławny? Jeszcze jakiś inny? Pierwotnie chrześcijański? Jeżeli chcesz żeby to był dialog, a nie monolog to sprecyzuj swoją wypowiedź i podaj swoją definicję "osoby głęboko wierzącej". Najlepiej na przykładach.
P. S. Religia jest ideologią.

ocenił(a) film na 8

Widzę, że dyskusja ciągle trwa. A raczej licytacja, kto więcej zła uczynił ;) Obaj zapominacie chyba, że to nie religia czy ideologia zabija, ale człowiek. To on jest tu najsłabszym ogniwem, tak było, jest i będzie. Czy zabija w imię boga, czy w imię pieniądza albo własnej przyjemności - efekt pozostaje ten sam. Z Tobą @komarrek27 się nie zgadzam w kwestii tego, że realny jest świat bez boga, bez religii. Niestety to wynika z ludzkiej natury, kiedy człowiek czegoś nie pojmuje, musi sobie to jakoś wytłumaczyć, a gdy tego wytłumaczenia nie ma - pozostaje jakaś siła wyższa. I jeśli to działa ciągle w dzisiejszych czasach, to co dopiero dwa albo trzy tysiące lat temu. Wiara wykształciła się w ludziach całkowicie naturalnie, potem wkroczył człowiek i stworzył religie. O tym z kolei zapominasz chyba Ty, @Hilton - czy Bóg istnieje, czy nie, każda religia została stworzona przez człowieka. Nawet jeśli wierzysz w świętość Pisma Świętego, to postępowanie według niego to kwestia interpretacji. A że interpretacji może być tyle, ile jest ludzi, to chyba pisać nie muszę. Nie potrzebnie bronisz tu katolików, bo oni też mordują, gwałcą i robią różne inne niefajne rzeczy. I ciągle są przecież katolikami, tyle że grzeszącymi, no nie?

Mikez

Z tym się nie zgadzasz? A powiedz mi ile religii masz w Hiszpanii? W Czechach? W Szwecji? W Irlandii? To kwestia czasu. Im ludzie mniej wiedzą tym są bardziej religijni. Tyle że ludzie wiedzą coraz więcej, a słuchaczy RM coraz mniej. I w kościołach robi się pusto. Dziś ludzie nie boją się wystąpić z kościoła, nie chrzcić dziecka. Ale nie o tym mówiłem. Mówiłem że wiara jest związana z religią, a ta jest szkodliwa i wykorzystuje głupotę ludzką, o tym że świat bez religii byłby lepszy miejscem i uboższym o kilka stosów. O tym że choć ateista może być mordercą to nie dlatego że jest ateistą natomiast wierzący jak najbardziej może zabić dlatego iż wierzy.Tyle. Ach no i że nie znam żadnych umarłych, którzy powrócili do życia.

ocenił(a) film na 8
komarrek27

Niestety, choć zgadzam się z większością tego co wyżej napisałeś, świat bez religii pozostaje dla mnie w sferze utopii. W Europie faktycznie można zauważyć w niektórych krajach odchodzenie od kościołów, ale tyczy się to przede wszystkim Kościoła Katolickiego. Cóż jednak z tego, skoro coraz silniejsze są wpływy islamu w naszej części świata (spójrz na Niemcy, Francję), a niektórzy zdają się tego nie zauważać. To jak wpaść z deszczu pod rynnę. Paradoksalnie ta nasza polska zaściankowość i religijny konserwatyzm kiedyś mogą okazać się zbawienne.

Mikez

Nie przesadzasz aby? Ci wyznawcy islamu to nie są przypadkiem imigranci? A właśnie a propos imigrantów skoro ich religia i kultura jest taka wspaniała to dlaczego wyjeżdżają? Kto wie, może Ty masz rację ale ja mam inną teorię, kraje arabskie też czeka rewolucja kulturalna i religijna, kobiety nie będą wiecznie dawać się traktować jak przedmioty. W dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest ukryć świat przed ludźmi. Nie żebym się przejmował takimi pierdołami. Kto wie czy jutro nie wpadnę pod samochód?

komarrek27

A nie zauważyłeś, że krajach Europy Zachodniej ludzie szukają wiary? Po odejściu od protestantyzmu (bo od kilkuset lat katolicyzm w Europie zachodniej jest marginesem, poza Hiszpanią, Portugalią, Austrią i Bawarią oczywiście) stają się bardzo często wyznawcami buddyzmu, hinduizmu lub znajdują "schronienie" w różnych sektach. Człowiek ma wielką wewnętrzną potrzebę wiary.

komarrek27

U mnie jest akurat odwrotnie. Im więcej wiem, tym bardziej wierzę i myślę, że to jest właśnie normą. Jeśli uważasz zachodnie społeczeństwa za inteligentne i oświecone to chyba nie mieszkałeś w Anglii lub Szwecji (etc.). To nie jest takie proste. Bardzo łatwo o krzywdzące uogólnienia, ale w tych społeczeństwach zachodnich średni poziom wiedzy ogólnej jest naprawdę bardzo niski (póki co dużo niższy niż w Polsce, choć i u nas zjeżdża mocno w dół).

Mikez

P. S. Jak Hilton się jeszcze pojawi to mógłby podać swoją definicję osoby głęboko wierzącej. To może być ciekawe.

truth

erroid

A Ty znowu swoje.
Ale juz sie do Ciebie przyzwyczaiłem.
Pozdrawiam.

Zgadza się, zgadza się.

Brutal

Nie bądz taki mądry. Co się zgadza ?

HRA

Zwierzęta nie mordują się wewnątrz swojego gatunku. Dziękujmy Bogu, że zesłał im 10 przykazań, bo inaczej, by tego nie wiedziały.

ocenił(a) film na 5
KeyserSoze

oprócz samców walczących o panny ... i wpływy w stadzie ;)

sylda_2

To nie są walki na śmierć i życie.

ocenił(a) film na 5
KeyserSoze

...często kończą się śmiercią słabszego delikwenta, mamy też takie atrakcje (przypominające ludzkie "harce"):
"Najbardziej wstrząsającym obyczajem szympansów jest coś, co moglibyśmy nazwać czystkami etnicznymi. Od czasu do czasu stada szympansów organizują patrole śmierci. Grupy młodych samców patrolują nocami granice rewiru, polując na samce z sąsiedniego stada. Złapane samce sąsiadów nie tylko mordują, ale robią to z wyjątkowym okrucieństwem. Czasami doprowadza to do całkowitej eliminacji stada sąsiadów i przejęcia jego samic."
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,5675
Inny przykład:
"Myszoskoczek mongolski jest zwierzęciem bardzo terytorialnym. Poszczególne osobniki mogą być bardzo agresywne w stosunku do obcych myszoskoczków na ich własnym terytorium i często będą walczyć na śmierć i życie o dominację na danym terenie."
http://myszoweskoczki.bloog.pl/?ticaid=6ed14

Także... dyskutujmy na tematy, o których mamy pojęcie. Myślenie życzeniowe, prowadzi czasami do ośmieszenia siebie samego...

sylda_2

Ok, dowiedziałem się czegoś nowego, dzięki. Nie zmienia to jednak faktu, że człowiek musiał otrzymać 10 przykazań od Boga, aby się nie mordować.

ocenił(a) film na 5
KeyserSoze

hmmm, nie ma boga... i co ty na to? ;-)

ps. człowiek otrzymał 10 przykazań od "Boga" a ciągle morduje, gwałci, kradnie... nie czaję tej waszej moralności :S

sylda_2

Takie rzeczy robią ludzie, którzy mają zakrzywioną moralność, z różnych powodów, lub w ogóle jej nie posiadają. 10 przykazań tu nie pomoże.

ocenił(a) film na 8

Nie religia, tylko IDEOLOGIA. Komunizm nie był religią i chciał ją wytępić i zobacz ile ludzi w Łagrach zginęło. Jest wiele więcej przykładów, ale jak ty myślisz, że religia jest źródłem wszystkiego zła, to nawet nie mamy o czym gadać z takim krótkowzrocznym światopoglądem.

ocenił(a) film na 8

"Religia - przyczyną wojen i tragedii, bez niej Świat byłby lepszym miejscem."

Faktem jest, że wielokrotnie religie były przyczyną (czy pretekstem) do wojen i wzajemnego wyrzynania się ludzi. Gdyby nie powszechna manipulacja, na której (wg mnie) opiera się każda religia stworzona przez człowieka, ludzie najprawdopodobniej wybijali by się
w mniej zorganizowany sposób.
Nie twierdzę, że gdyby nie było religii nie byłoby również wojen terytorialnych, wynikających z chciwości czy wypaczonych ideologii jak rasizm, faszyzm czy komunizm, chociaż one też nosiły znamiona "religii".
Pozdrawiam wszystkich, bo do autora wątku może to już nie trafić.

Jak widać po tym wątku, temat religii, sportu i polityki - wiecznie żywy!

jak byłam nastolatką, jadąc z moim ojcem samochodem - powiedziałam mu te słowa na temat religii o mało mnie nie wysadził z auta na środku drogi- no ale czego spodziewać się po facecie który zmuszał własne dzieci do chodzenia na niedzielne msze tylko po to że on tak chciał

Nie będę oczywiście czytał całej tej dyskusji, więc nie zdziwię się, że przytoczony przeze mnie fakt nie został już tu gdzieś wymieniony.
W każdym razie by zrozumieć jak ważna jest Religia, wystarczy odpowiedzieć sobie na proste pytanie:
JAK powstawały pierwsze, te najstarsze osady? Jakie miały funkcje? Oczywiście pełniły funkcje obronne dla pól uprawnych, z których otrzymywało się żywność. Ale czy ludzie rzeczywiście schodziliby się z setek kilometrów w jedno, konkretne miejsce, bo usłyszeli, że tam jest żarcie? Nie. Schodzili się, bo pierwsze miasta były miejscami kultu. To wierzenia najbardziej scaliły ludzi, ale najbardziej podzieliły ludzkość.
Poza tym Religia dawała, daje i jeszcze na długo będzie dawać odpowiedzi na pytania, które nauka nie potrafi wytłumaczyć. Kiedyś wschody i zachody słońca przypisywano Heliosowi i jego ognistemu rydwanowi. Trzęsienia ziemi i groźne fale tłumaczono gniewem Posejdona. A co było przed Wielkim Wybuchem? Co go zapoczątkowało? Coś na pewno musiało być, bo podstawowa zasada fizyki głosi, że coś nie może zrodzić się z niczego, i póki się to nie zmieni, na dzisiaj jest to dla mnie największy dowód na to, że wszechświat został STWORZONY, a nie tylko POWSTAŁ. Nie wiem, czy przyczynę można nazwać Bogiem. Jest to z pewnością coś, czego nigdy nie będziemy w stanie zrozumieć, więc tak naprawdę to jak to się nazywa nie ma większego znaczenia. Może być i Bóg.

seru1902

Wpis dość odległy w czasie, ale może zainteresuje moja odpowiedź. Otóż badania archeologiczne (choćby w Turcji, czy w Indiach) pokazują, że pierwotnie osady zamieszkiwali rolnicy i pasterze. Wszystkie domy były podobne, brak było lepszego dla kacyka, czy świątyń, a nawet obiektów obronnych. Były wśród mieszkańców wierzenia, ale o charakterze animistycznym. W Turcji odkryto sanktuarium z megalitycznymi słupami, z płaskorzeźbami zwierząt. Poza tym funkcjonował kult przodków. W następnej kolejności wyodrębniali się rzemieślnicy i zaczynała funkcjonować wymiana handlowa, nawet na znaczne odległości. "Rozwój" społeczny przyniósł magazynowanie nadwyżek żywności (przejętych przez władzę), pałac władcy, obiekty kultu religijnego i obwałowania. Bo owi władcy natychmiast zaczęli prowadzić wyprawy łupieżcze na sąsiadów. Wymianę handlową zastąpiły dobra zagrabione słabszym, no i pojawili się niewolnicy. Z historii późniejszej wiemy, że organizacja społeczna była kształtowana przez sojusz władcy i kapłanów aktualnego kultu religijnego, który zawsze trzymał lud w ryzach. Przemianom tym towarzyszyła jednak pewna rewolucja. Od matriarchatu, który cechował społeczności równych sobie ludzi, do patriarchatu. W zamian za udział w walce, mężczyźni dostali władzę nad kobietami. Usankcjonowaną przez religię i lokalnego kacyka. Paradoksalnie zmianę tę pokazują szkielety, które w społeczeństwach patriarchalnych dokumentują strukturalne niedożywienie kobiet. Powyższe mądrości pochodzą z licznych filmów dokumentalnych z prezentacją atrefaktów i naukową interpretacją, a nie z poglądów reprezentowanych przez KK.

ocenił(a) film na 7

Religie się wykorzystuje, ale zawsze chodzi o pieniądze. Zawsze.

typowe ruskie chamskie trollowanie.
dajcie sobie spokój... :)))

Ten film został nakręcony, aby utwierdzić w tym przekonaniu takich jak Ty.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones