PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624892}
7,4 154 885
ocen
7,4 10 1 154885
6,6 38
ocen krytyków
Pokłosie
powrót do forum filmu Pokłosie

Zakończenie

ocenił(a) film na 7

Osobiście jestem z tych, którym film się podobał i nie uważam go za antypolski. Na wojnie jak to na wojnie, u niektórych wyzwoliła najgorsze instynkty, a u innych najlepsze. Byli Polacy, którzy zabijali Żydów, i tacy, którzy ich ratowali.

Ale nie podoba mi się zakończenie. Inaczej dałbym gwiazdkę więcej. Z tym symbolicznym ukrzyżowaniem zdecydowanie Pasikowski przesadził. Gdyby po prostu pobili go na śmierć, to byłoby dużo bardziej realistyczne.

Co do podejścia do tematu na arenie międzynarodowej, to pozostali żywi świadkowie pogromów albo ich rodziny, którym wszystko opowiedzieli przed śmiercią. Także zaprzeczanie temu w jakicholwiek rozmowach z rządem Izraela nie jest dobrym pomysłem, bo mają do wyboru wierzyć własnym obywatelom albo polskim politykom. A że Izrael ma dużo lepsze stosunki z USA niż Polska, to taka postawa w żaden sposób Polsce nie służy. Kwestia odszkodowań to inna sprawa, ale po prostu historycy z obu krajów powinni usiąść razem, zbadać wszelkie możliwe źródła i ustalić, jak naprawdę było.

kinomanpl

Co do zakończenia, to w innym temacie pisałem, że moim zdaniem lepsze byłoby celowe, nieudolne upozorowanie samobójstwa. Cała wieś świadczyłaby, że bracia byli w konflikcie, a Józef Kalina w dodatku niepoczytalny. Ślady pobicia wskazywałyby na Franciszka Kalinę i to jemu przypisano by zabójstwo. A we wsi zapanowałaby znów zmowa milczenia i już nikt by się nie wychylał...

ocenił(a) film na 7
bazant57

Na to nie wpadlem. Przyznaję, że twój pomysł jest jeszcze lepszy.

kinomanpl

Do tego dodałbym jeszcze spalenie archiwum przez "nieznanych sprawców", aby zatrzeć pochodzenie ziemi.
W zakończeniu przeszkadza mi scena z Żydami odmawiającymi kadish na polu Kalinów. Pominąwszy to, jak można było zaorać i obsiać pole pomiędzy macewami w lapidarium, to z religijnego punktu widzenia nie miało to sensu. Istotne bowiem dla nich jest miejsce pochówku, a nie nagrobne kamienie. Raczej poszliby na ruiny dawnej stodoły Kalinów, miejsca kaźni i ukrycia szczątków.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones