PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624892}
7,4 154 889
ocen
7,4 10 1 154889
6,6 38
ocen krytyków
Pokłosie
powrót do forum filmu Pokłosie

Zakonczenie

ocenił(a) film na 9

trafilem w dyskusjach pod filmem na pytanie kto zabil Jozka i kogo przetrzymywano w starej garbarni.
co do zabicia Jozka to wg mnie jest to zwiazane z tym jedynym ocalalym malym Zydem o nazwisku Perman, o ktorego ukrywanie Jozek posadzil staruszke ze szpitala. byc moze jego potomek (a kto wie - moze nawet on sam?) postanowil wymierzyc sprawiedliwosc?? albo tez mieszkancy wsi postanowili zabic mezczyzne, ktory narazil ich na niebezpieczenstwo wydania? pewnie chcieli zabic obydwu braci - zastali tylko mlodszego.
co do garbarni - przypuszczam ze przetrzymywano tam Polakow ktorzy nie chcieli zgodzic sie na ten mord. bo wydaje sie ze Niemcy pozwolili spoleczenstwu samemu rozwiazac problem Zydow i utrzymania wszystkiego w tajemnicy.
jak dla mnie - film swietny - tajemniczosc, wciaz ukryta prawda, mroczny klimat, a jednoczesnie mieszkancy wsi ktorzy do zludzenia przypominali zwyklych mieszkancow wsi - ot, takich jakich to jeszcze do niedawna pelno bylo w naszym kraju (teraz nieco mniec przez proces urbanizacji). mialo sie wrazenie ze miejscem akcji moglaby byc - ot nawet moja miejscowosc. jesli chodzi o watek historyczny - nie wiem, nie zapoznalem sie ze szczegolami.
ale wiem jedno - ludzie ludziom zgotuja kazdy los. i czy Polacy mogli zabijac Zydow? mogli! ze strachu przed Niemcami, z nienawisci do Zydow, z checi zysku czy chocby dla wyrzucenia z siebie tego niesamowitego napiecia, zlosci frustracji (nie zrozumiemy tego - nie przezylysmy wojny i okupacji). a czy Zydzi moga byc tacy jak ich przedstawial starszy brat (mowil o "chicagowskich zydach"). tak! bo byc moze mieli zmysl do biznesu, zylke do ukladow, mogli byc zawistni majac w pamieci co historia uczynila z ich narodem (czyt. holokaust).
podsumowujac: w II WS zginely miliony niewinnych ofiar: Zydow, Polakow, Niemcow (tak - gineli tez niewinni Niemcy). to byla zbrodnia przeciw ludzkosci - nie przeciwko jednemu narodowi. zbrodnia przepelniona nienawiscia do wszystkich, ktorzy byli inni niz nazisci (nazisci - nie mowie Niemcy). kto wie? mozy gdyby wojna inaczej sie potoczyla to Niemcy rozpoczeli by eksterminacje Polakow? a moze Francuzow? a moze Cyganow? nie zdajecie sobie sprawy jak blahego powodu czlowiek potrzebuje by ozywic w sobie chec zniszczenia drugiego czlowieka. i wtedy przestaje byc czlowiekiem. i nie ma znaczenia czy jest czarny, zolty, zyd, polak czy urugwajczyk.
na sam koniec. spojrzcie jak wiele jadu saczycie w komentarzach pod filmem, ktory jest tylko filmem. lepszym, gorszym, zgodnym lub niezgodnym z prawda, ale jednak filmem! a co poniektorzy chca tutaj wzniecac rokosze i bunty...
pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 8
pieczi1989

Wszystko wskazuje na to, ze mlodego Kaline zabili synowie Sudeckiego albo Malinowskiego. Nie ma znaczenia kto konkretnie, bo symbolizuja oni dawne demony, ktore wciaz wsrod tej spolecznosci zyja i kiedys, w 1941 roku, przyczynily sie do jeszcze wiekszej zbrodni.
Ten film odwolujac sie do przeszlosci mowi tak naprawde o terazniejszosci, o tym jakimi ludzmi niektorzy Polacy z prowincji wciaz sa. Epilogiem dopisanym do filmu sa niezliczone antysemickie komentarze na forach polskich. Jeden, z forum Filmwebu, z zakladki Poklosie, z 17 marca 2013 roku, pozwole sobie ponownie zacytowac.

""watpie w prawdziwosc tego pseudofilmu . wiem ze zydostwo bylo mordowane i tepione od zawsze . cos w was musi byc ze jestescie najbardziej plugawa i ohydna nacja na swiecie . w dalszym ciagu zyd jest najbardziej znienawidzonym czlowiekiem na swiecie i tu nie chodzi o zabranie np palestynczykom ich ziemi tylko za to jacy wy jestescie .parszywi falszywi po prostu kloaka ziemi.szkoda ze hitlerowi zabrakl okolo 8 miesiecy -przynajmniej mniej by was po tym swiecie chodzilo parchy ".

Jak wiec widzisz rzeczywistosc w pelni uwiarygadnia tamta filmowa opowiesc. Ta mentalnosc jest wciaz wsrod nas obecna. Nie wierze w to by ludzie pokroju autora tego wpisu stanowili wiekszosc, ale sa zauwazalni, halasliwi, w jakis sposob zanieczyszczaja polska przestrzen publiczna i wywoluja poczucie pewnego wstydu. Nie mowiac juz o tym, ze tego rodzaju ludzie poprzez swoje zachowania i postawy szkaluja dobre imie Polski, psuja nam reputacje, podtrzymuja stereotyp mowiacy o tym jakoby Polacy byli antysemitami. Poniewaz sa zauwazalni i halasliwi, daja sie tez zauwazyc na zachodzie.

ocenił(a) film na 8
per333

Pozostaje się tylko zgodzić z Twoją opinią.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones