PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1116}
6,7 4 513
ocen
6,7 10 1 4513
6,5 13
ocen krytyków
Pokolenie
powrót do forum filmu Pokolenie

Film pokazuje, że nie tylko AK walczyła z hitlerowcami. Chociaż wiadomo jaka była sytuacja polityczna w 1954 to żołnierzom Gwardii Ludowej należy oddać sprawiedliwość i docenić ich wkład w walce z okupantem.

Getzz

Żartujesz? Głównym zadaniem Gwardii Ludowej w Powstaniu Warszawskim bylo zdobycie ratusza, wywieszenie czerwonej flagi, ogłoszenie, że rzad komunistyczny przejął władzę w stolicy a potem obrona tego ratusza zarówno przed Niemcami jak i AK do czasu nadejścia "bratniej" armii.
Nie mozna tez nie wspomniec o nader licznych przypadkach (zwlaszcza na wschodnich rubieżach) kiedy to GL wespół z NKWD wyłapywały AKowców, rozbrajały i mordowały.
Nie twierdze, że GL nie walczyła z Niemcami, twierdzę, że w równym stopniu walczyła z Polakami!

ocenił(a) film na 6
iratus1

To nieprawda. Nie zdarzyło się, żeby GL walczyła przeciw AK. Często GL czy AL wspóldziałały z AK przeciw hitlerowcom (przy zdecydowanym sprzeciwie akowskich dowódców). To odzdziały NSZ mordowały Polaków (przy czym prawie nie walczyły z hitlerowcami, jeden z oddziałów NSZ stał się pod sam koniec wojny nawet częścią armii niemieckiej). Wystarczy wspomnieć zbrodnie pod Borowem w 1943 popełnioną na partyzantach GL przez NSZ-owców.

Getzz

Słuchaj ale Twoja wersja historii już się zdezaktualizowała, czas zmienić podręczniki. GL i AL największe osiągnięcia w walce z Niemcami osiągnęła w ...PRLowskich filmach.

soplic68

No popatrz, a w szkołach nadal uczą, że to Armia Ludowego Wojska Polskiego zdobyła Berlin --- AK tam jakoś nie było --- więc nie znaczyło tyle na głównym froncie walk z Niemcami co Armia Ludowa
Armie Ludowa i Krajowa to nasi dziadkowie i polscy patrioci, bronili Polski przed Niemcami kogo obchodzi jak, byle broń do ręki i na Niemca

a co do filmu nie jest o wydarzeniach ważnych dla przebiegu II wojny światowej, tylko o wydarzeniach ważnych dla Polaków
bo dla II wojny to takie jak
desant w Normandii, Stalingrad, Moskwa, Berlin, Arnhem, Monte Cassino i tego typu, a Powstanie Warszawskie nie obchodzi nikogo tak jak Niemców, Rusków i Polaków --- to nie główny front (gdyby nie powstanie nie byłoby ofiar, nie byłoby chwały, dumy dla Polaków, ale nie byłoby opóźnienia na froncie wschodnim -- celowy zabieg Stalina i wojna skończyłaby się pół roku wcześniej i nie zginęłoby tyle osób)
Jako polski młody patriota, ściągam czapkę z głowy oddając hołd polskim patriotom z Armii Maczka, Armii Krajowej, Armii Ludowej i Armii Andersa --mój dziadek walczył w Armii Polskiej II RP, w Armii Andersa a po przedostaniu się do kraju w Armii Ludowej..... takie losy polaków, a polityka to tylko nawiedzonych ludzi obchodzi -- patriotyzm nie ma z polityką nic wspólnego....

w filmie "Pokolenie" to trochę propagandy jest, ale to nasz polski film

Pozdrawiam :)

_mosquito_

No tak...To co napisałeś jest bardzo ciekawe,ale zachodzi tu bardzo poważne nieporozumienie.
Armia Ludowa Wojska Polskiego--takiej armii nigdy nie było.
Były:
ludowe Wojsko Polskie-żołnierze tej armii brali udział w walce o zdobycie Berlina
Armia Ludowa-komunistyczna partyzantka
Pomyliłeś AL z ludowym Wojskiem Polskim.
Ja również jestem polskim patriotą i ściągam czapkę z głowy oddając hołd polskim patriotom z Polskich Sił Zbrojnych,AK,NSZ,BCH i ludowego WP.
Ale przed zdrajcami i kolaborantami z AL czapki nie uchylę.

Robson

Tak oczywiście masz rację ja po prostu powiedziałem to potocznie -- armie polskie powstałe w ZSRR to najpierw Armia Andersa, która zdobyła Monte Cassino i później Armia Ludowego Wojska Polskiego, która zdobyła Berlin z Armią Czerwoną i poza tym, że nie mieli na mundurach orzełka w koronie to niczym się od Polaków w innych armiach nie różnili, byli patriotami
Chociaż wiem, że ludzie lubią dzielić te armie stosując politykę....
A to, że na prawej stronie Warszawy jedni żołnierze strzelali drugim w plecy za to, że szli na pomoc powstańcom, to okrutne, ale naturalne bo rozkaz dowództwa był stać, a samowolka to dezercja, a za dezercję była śmierć, a w czasie wojny nie działały sądy wojenne....
I wiem, że ci co chcieli mimo rozkazu pomóc jako ludzie i patrioci mieli rację, ale to tak jakbym był lekarzem i wypisywał ludziom recepty za darmo, będę dla nich kimś wielkim, ale z punktu widzenia prawa poniosę konsekwencję --- tak było tu ironia losu, to było bardzo smutne, że Polacy musieli oglądać śmierć drugich nic nie robiąc, ale to nie znaczy, że nie byli patriotami -- ale na wojnie trzeba wybrać, czy dać się zabić teraz za to, że będzie się próbować pomóc tym na drugim brzegu mając nikłe na to szanse, czy zachować życie na później i zabić w walce kilkudziesięciu Niemców -- cóż wojna nie różni się niczym od zachowań zwierząt, gdy starają się przetrwać.....
Smutne jest też to, że mój dziadek będąc w Armi Andersa i po przedostaniu się na polskie ziemie w Armii Ludowego Wojska Polskiego po wojnie mógł się przyznawać jedynie do bycia jedynie żołnierzem Armii Ludowego Wojska Polskiego, tak to smutne, jak i to, że żołnierze AK siedzieli w celach ze zbrodniarzami niemieckimi, to jest nie do opisania, ale tak było i tego się nie zmieni....
Jednak równie smutne jest po latach odmawianie patriotyzmu żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego przez żołnierzy Armii Krajowej i próba odebrania im przywilejów kombatanckich, kolejna ironia losu, zemsta, czy co?? i dlaczego?? bo byli patriotami tak samo jak Polacy w innych armiach i również walczyli z Niemcami -- to też jest chore znów ta polityka jak za Stalina, to teraz mój dziadek powinien nie przyznawać się do bycia żołnierzem Ludowego Wojska Polskiego??? a zacząć się przyznawać do bycia żołnierzem Armii Andersa --- by uniknąć następnej nagonki i być poprawnym politycznie -- czy to wolna Polska, czy coś na wzór Polski stalinowskiej???
Przecież mój dziadek nikomu nic tam nie robił walcząc tak samo w jednej i drugiej armii przeciwko Niemcom, więc pytam się o co tu chodzi??
To wstyd dla Polaków co robią ze swoją tragiczną historią będąc równie tragicznym w tym postępowaniu....
Wogle to jest chore Kaczyńscy potrafili nienawidzić gen. Jaruzelskiego jak zbrodniarza i kochać gen. Hermaszewskiego jak wybitnego Polaka -- to chore przecież oni niczym się nie różnią i jeden i drugi przyłożył łapy do Stanu Wojennego, a nie?? Ale Hermaszewski jest u nich bohaterem, jedynym Polakiem w kosmosie, a pytam się z kim tam poleciał i jakę gwiazdkę na mundur założył??? Amerykański lot to nie był ( a propo Amerykanie są tyle samo warci co inni i kochamy ich na siłę nienawidząc bardziej niż Niemców i Rosjan)
Czy obłuda Polaków nie zna granic??
Jeszcze raz czapka z głowy przed żołnierzami Armii II RP, Armii Andersa, Armii Krajowej, Armii Ludowego Wojska Polskiego oraz Armii Zachodniej....i innym polskim bohaterskim patriotom....
A co do tych zakał i zbrodniarzy zawsze się tacy zdarzają w różnych zbrojnych formacjach i tym należy się potępienie...

Pozdrawiam

Robson

Dodać tu trzeba że przymiotnik "ludowe" nie był oficjalny. Oficjalnymi były nazwy "Wojsko Polskie", następnie "Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej" oraz od 1952 "Siły Zbrojne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej". Nazwa LWP weszło do użycia stosunkowo późno, jeszcze w latach sześćdziesiątych, w napisach końcowych polskich filmów wojennych są podziękowania dla "Wojska Polskiego"

soplic68

A jeśli chcecie się licytować na to, którzy źli Polacy zabili innych równie złych to odsyłam do I wojny światowej, gdy Polacy z zaborów Austriackiego i Niemieckiego strzelali z łzami w oczach do Polaków z zaboru Rosyjskiego....
bo wojsko to wojsko, a rozkaz to rozkaz i należy go wykonać obojętnie czego dotyczy, honor żołnierza wszak najważniejszy, a zdrada przysięgi złożonej dowódcy to w wojsku zdrada i nieważne czy jest się Konradem Wallenrodem i działa dla idei za zdradę przysięgi kula w łeb....
I nie rozumiem czemu się mówi tylko o II wojnie światowej??
Jakoś to, że w czasie I wojny światowej Polacy strzelali do Polaków nikogo nie oburza --- bo Polacy to obłudni pseudopatrioci, nie potrafiący docenić przelanej krwi i zawsze będzie tak, że albo jedni są biali drudzy czerwoni itd. ludzie opamiętajcie się i zacznijcie myśleć...
Polacy we wszystkich armiach walczyli z patriotyzmu, a polityka którą tu dorabiacie jest ohydna wy ją dorabiający...
Nikt nie chwyta po broń nie będąc patriotą, patriota walczy gdzie i jak może.... patriota to Wałęsa, którego się opluwa, a ci tchórze, którzy siedzieli w domu koło pieca (w czasie stanu wojennego)jak Kaczyńscy dą kreowani na patriotów -- nie rozumiem was ludzie, opamiętajcie się niszczycie własną historię......
Wszystkim polskim armiom, Armii Andersa, Armii Krajowej, Armii Ludowej, Armii Zachodniej należy się od nas hołd wdzięczności za to, że Polska jeszcze istnieje... właściwie to teraz Europa ważniejsza od Polski się robi, no ale cóż Kaczyńskie tarcza z USA, traktaty z Europy, tylko polityka i zero patriotyzmu, opamiętajcie się ciemny ludzie.....

Pozdrawiam :)

iratus1

Chciałbym dorzucić kilka sprostowń:
-GL nie walczyła w Powstaniu Warszawskim bo już wtedy nie istniała:),chodzi oczywiście o Armię Ludową
-czy GL i AL współpracowały z NKWD?Nie słyszałem,ale nie wątpię,gdyż jednym z celów tych grup była inwigilacja i sabotaż struktur polskiego państwa podziemnego
-AL i GL często atakowały partyzantów z AK,BCH i NSZ i to właśnie oni zapoczątkowali bratobójczą walkę
-odziały NSZ nie współpracowały z Niemcami,były raczej przez nich tolerowane(też nie zawsze) bo walczyły z komunistami
-ten oddział NSZ o którym pisze Getzz to Brygada Świętokrzyska, która nie walczyła po stronie Niemców ale uzyskała zgodę na przemarsz na zachód,za obietnicę współpracy(której NSZ nie dotrzymało)
-pisałem juz na ten temat w przypadku filmu "Barwy walki" gdzie można znaleźć więcej informacji
Wielka szkoda,że na ten temat nie mogę z nikim porozmawiać "na żywo".
Pozdrawiam serdecznie.

ocenił(a) film na 6
Robson

Absolutnie się z tobą zgadzam, natomiast Twój przedmówca to jakiś ostry lewicowiec chyba;)

Przypalowiec

Człowiek honoru trzeba powiedzieć.Bardzo skomplementował moje wypowiedzi,także na temat filmu "Barwy walki" i wpisał mnie na listę ulubionych użytkowników.Ja jego też bo zasłużył na to.

iratus1

polecam wiadro zimnej wody wewnetrznie (wypic) i zewnetrznie (NA ŁEB). raz dziennie, przez tydzien.

ocenił(a) film na 6
Getzz

Że co? Przecież ten film to propaganda komunistyczna w czystym wydaniu! Wystarczy cytat z rozmowy: -"Proszę pana", -"Mówcie mi Wy, pany to uciekli szosą zaleszczycką". Ten motyw był niezwykle wykorzystywany przez propagandę komunistyczną. A sam wyjazd władz polskich w 1939 r. to nie tak prosta i jednoznaczna kwestia, jak chcieli to widzieć komuniści. Dzięki temu wyjazdowi powstała ciągłość władz na emigracji, inaczej hitlerowcy i tak by ich wymordowali w Warszawie.

ocenił(a) film na 8
MUR

W czystym wydaniu to Ty masz rozumienie przekazu oj zal mi cie

Getzz

Dla mnie "Pokolenie" to nie początki Polskiej Szkoły Filmowej. Mówi się tak chyba tylko przez Wajdę i że tak się kiedyś mówiło o tym filmie bo jest mocno "postępowy". Nie była to zapowiedź poźniejszych zmian w polskim kinie bo kto wiedział co stanie się w 1956 r? Wg. mnie typowa propaganda socrealistyczna.

Getzz

Tak, ten film jest genialnym przykładem, jak to polski "wielky" reżyser Andrzej Wajda był tak naprawdę zasranym komuchem. Czerwone filmy propagandowe, przynależność do PZPR i tak dalej.

Mikz

mhm

Mikz

Dzieci tlumacza cos czego kompletnie nie rozumia

ocenił(a) film na 8
Mikz

A ty kim jestes zasranym. Lepiej sie nie odzywaj i obejrzyj prawdziwą propagandówkę smoleńsk. Pokolenie jest bardzo dobrym filmem. Aspekty lewicowe tego obrazu są prawdziwe. Propagandowo musiało być kilka rzeczy uwypuklonych. Inaczej obraz nie przeszedłby przez sito cenzury. Natomiast tchnie z tego filmu zapowiedź nowego. Świetne autentyczne kreacje Łomnickiego, Janczara, Milskiego, Modrzyńskiej, Paluszkiewicza, Zintela, Skarżanki

Robert800520

Witam. Zgadzam się z przedmówcą całkowicie. Bez tego filmu nie było by filmu Kanał, Popiół i diament i całej znakomitej reszty. Jak na 54 rok, gdzie Wajda miał 28 lat, czuć zapowiedz Polskiej szkoły filmowej z której możemy być naprawdę dumni.Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones