PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8857}
7,2 824
oceny
7,2 10 1 824
6,7 3
oceny krytyków
Prawdziwy koniec wielkiej wojny
powrót do forum filmu Prawdziwy koniec wielkiej wojny

Widać duży przeskok między tym filmem a Pociągiem. Prawdziwy koniec wielkiej wojny zrealizowany jest według dawnej polskiej szkoły kręcenia filmów, reżyser podaje widzowi wszystko na tacy, nie pozostawiając niedomówień, jakby bojąc się, że film nie zostanie przez niego właściwie odebrany. Akcji stale towarzyszy muzyka, która opisuje charakter sceny i odczucia bohaterów. Film jest mocno osadzony w realiach powojennych i chociaż porusza problem ważny i wyjaławia powojenną atmosferę z zakorzenionego w świadomości Polaków patetyzmu, nie pozostaje w mojej opinii filmem ponadczasowym. Ot ciekawe dzieło z lat '50, które warto zobaczyć, jednak już następnym filmem Kawalerowicza było filmowe arcydzieło.

ocenił(a) film na 7
Papulator

Z pewnością nie jest to dzieło na poziomie Pociągu, nie powiedziałbym jednak, ze brak tu nowoczesnego - jak na tamte lata - ujęcia tematu, pod kątem realizacji. Fakt, ciągle towarzyszy muzyka, która jest największa wadą tego dzieła; mi osobiście znacznie psuła ona odbiór filmu.

Strona "faktograficzna" może faktycznie jest podana na tacy - choć bez przesady - jednak film mimo to pozostawia duże pole interpretacyjne, jeśli chodzi o to co działo sie w psychice bohaterów. Jest to jednak głównie zasługa kapitalnej historii przedstawionej w filmie.

Nie jest to może dzieło ponadczasowe, jednak zdjęcia i aktorstwo są tu już na wysokim poziomie - zwłaszcza rola Juliusza jest odegrana bardzo dobrze; ujęcia też sa ciekawe (np scena z włóczką, która owija Józia), podobało mi się także - charakterysztyczne dla Szkoły Polskiej - realistyczne oddanie klimatu powojennej Polski, zdjęcia przedstawiająca ciemne, wąskie uliczki, etc. W ogóle cała 'ciemna' - od strony zdjęciowej - tonacja filmu. Do tego fajna kompozycja klamrowa.

Gdyby nie troche nazbyt linearnie przedstawiona fabuła i ciągła, męcząca muzyka film byłby naprawde udany (nie wspominam o tym ze dzwięk był straszny,bo to problem nawet arcydzieł tego okresu).

ocenił(a) film na 7
Papulator

Też mam takie samo wrażenie "Pociąg" to jest film naprawdę genialny pod każdym względem. Jeden z moich ulubionych filmów jakie oglądałem w moim życiu. Co do tego filmu miałem właśnie duże oczekiwania, tym bardziej że jest to raczej jeden z mniej znanych filmów z tamtego okresu. I w sumie się nie dziwię bo przez dłuższą część filmu miałem uczucie znużenia. Film porusza ważną kwestię, pokazuje jak bardzo są skomplikowane relacje międzyludzkie i jak łatwo można zranić innych a przede wszystkim samego siebie. Film również nie powala wykonaniem artystycznym choćby w porównaniu do wymienianego przez nas "Pociągu". Jest to film dobry ale generalnie można powiedzieć że nie jest to film o którym można mówić że pozostanie w pamięci na długo lub na zawsze. Myślę że 7/10 jest dobrą notą i nie wystawioną na wyrost ale na więcej ten film po prostu nie zasługuje,

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones