PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8859}
7,7 11 836
ocen
7,7 10 1 11836
7,5 17
ocen krytyków
Prawo i pięść
powrót do forum filmu Prawo i pięść

Według mnie to jeden z lepszych polskich filmów. Począwszy od gry aktorskiej, poprzez akcje, odmalowanie realiów historycznych, na muzyce kończąc. Od pierwszych minut słyszymy niezapomniany utwór muzyczny z tekstem Osieckiej i muzyką Komedy, który do dziś doczekał się wielu interpretacji. Holoubek zagrał tutaj jedną z najlepszych ról. Zamknięty w sobie intelektualista, napiętnowany wojną, szukający spokoju i stabilności. Zresztą gra wszystkich aktorów zasługuje na uznanie. Mają oni w sobie swoisty urok tamtych czasów, coś czego nie można z pewnością powiedzieć o współczesnych Playboyach z "Czasu Honoru" i tym podobnych produkcji.

Jeśli chodzi o fabułę to poza westernowskim klimatem, który podkreśla wielu, przypomina mi ona opowieści moich dziadków, którzy przeżyli wojnę, oraz tułaczkę po jej zakończeniu - z obozu pracy przymusowej, na ziemie odzyskane, gdzie warunki życia pozostawiały wiele do życzenia. Wszystko to zaś odbywało się w atmosferze powojennego chaosu, połączonego z usuwaniem niewygodnych organów "minionej władzy burżuazyjnej", lub mianowaniem burmistrzów ad hoc - takich jak doktor Mielicki. Zresztą same słowa Mielickiego, wypowiedziane w filmie dwukrotnie, w sposób zawoalowany przemycają zasady epoki - "Bez ludzi zdolnych można się obejść. Potrzebni są posłuszni." (parafraza)

Film IMHO jak najbardziej wart polecenia! :)

ocenił(a) film na 9
marseille

To prawda, film to rewelacja pod względem reżyserii, aktorstwa, klimatu i muzyki. Polski western, ale osadzony w ciężkich latach powojennych. Myślę sobie, że sytuację na ziemiach odzyskanych pokazano w tym filmie tak jak ona wyglądała, w przeciwieństwie do takich Karguli. Chociaż Sami swoi i Nie ma mocnych i tak pozostaną dla mnie jednymi z najlepszych polskich komedii, a jednak wyglądało to trochę inaczej.

chemas

Niedawno ponownie obejrzałam ten film i stwierdzam, że to film wspaniały, który zapada w pamięć. I naprawdę przerażający. Już sam wjazd do miasta przez kamienną bramę buduje poczucie grozy i niebezpieczeństwa. Hickok byłby dumny. I ta groza nie dotyczy już Niemców, czy wojny, ale niepewności, co będzie dalej, kim okażą się ludzie wokół bohaterów i czy nie okażą się większym zagrożeniem od dotychczasowego wroga.

ocenił(a) film na 8
marseille

Zgadzam sie w pelni, ale chce zapytac co oznacza skrot IHMO?

Ewiatko

In my humble opinion

ocenił(a) film na 8
janjami

Dzieki:-)

ocenił(a) film na 8
marseille

Lwów - Bytom: też nie było łatwo Prababce i Babci z córką; Babka kopnęła w końcu w dupę hucuła, który ją lał. Dlatego m.in. jestem silna ;) Pozdrowienia Kresowiakom. Nikt nie mówił,że będzie łatwo - a wojna to jedna wielka k...a niestety.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones