PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=259945}

Prestiż

The Prestige
8,1 399 006
ocen
8,1 10 1 399006
7,5 43
oceny krytyków
Prestiż
powrót do forum filmu Prestiż

Jeden jedyny błąd.

ocenił(a) film na 8

Scena w której Christian Bale wchodzi pod scenę aby odkryć trick... Zastanawiał mnie fakt
dlaczego Hugh Jackman nie pojawił się przed widownią, tak jak na wcześniejszym pokazie.
Błędem jest stwierdzenie że usłyszał krzyki Bale z widowni, sprawdziłem wcześniejsza scenę i tam
po 8 sekundach sie pojawia na tarasie w teatrze a w 2 scenie po 19!! trochę duża różnica...
Na pewno nie miał clona* który mu pomagał gdyż zbytnio sie o to bał i każdego zabijał.
Michael Caine tez nie był w to wciągnięty, ponad to Hugh Jackman zamykał oczy chyba jak
wchodzili ludzi na scenę a nawet jesli nie już wcześniej w filmie pokazał iż nie umie tak łatwo
rozpoznawać Bale chyba ze jest bardzo blisko. Jedynym wytłumaczeniem było by iż to był ostatni
100 występ ale to jednak jest bardzo naiwne gdyż Bale nie czekał by aż do 100 występu aby
odkryć trick. Tak wiec ja nie widzę tutaj żadnego wytłumaczenie, może ktoś mi poda :)

ocenił(a) film na 9
jyba

Możliwość 1. Ciężko mi jednoznacznie wyobrazić sobie co jak dokładnie było słychać, ale sądzę że "- Where do you think you're going? - I'm part of the bloody act you fool" było powiedziane wystarczająco głośno by Angier słyszał przynajmniej tyle że coś się dzieje. Zakładając że oczekiwał na pojawienie się Bordena było by to wystarczające by co najmniej się wstrzymać z ujawnianiem się.
2. Zobaczył że Cutter zmierza pod scenę. Nie wiem w dokładnie którym momencie ma to miejsce, ale na pewno nie tak jak zostało to ostatecznie zmontowane, gdyż pod sceną Cutter pojawia się dużo po Bordenie.
3. A jeszcze prostsze wyjaśnienie może być takie, że ponieważ pierwszy oglądany występ jest faktycznie pierwszym, Angier mógł później dojść do wniosku że jednak dłuższy czas jest lepszy albo od początku planować, że w dalszych występach gdy znaczna część widzów słyszała już jaki jest jego numer, oczekiwanie powinno być dłuższe (nie aż tak dużo dłuższe jak sądzisz, 19 sekund to z tego co widzę suma scen pod sceną i na widowni, które mogły dziać się jednocześnie.

ocenił(a) film na 10
jyba

Przeczytałam już wiele wątków, ale do tej pory tylko tutaj znalazłam takie same wątpliwości jak moje! Praktycznie wszystko można jakoś wytłumaczyć, a tego skąd Hugh Jackman, czyli wg mnie nowy klon wiedział, że Christian Bale jest pod widownią i widzi topiącego się starego klona, dlatego nie może pokazać się przed widownią, nie można racjonalnie wytłumaczyć. To dość poważny i wcale niemały błąd. Można tylko spekulować, że mógł wcześniej zauważyć Christiana Bale'a na widowni i później zauważyć jego zniknięcie... Poza tym nie do końca rozumiem co masz na myśli przez te 8 i 19 sekund, bo w drugim pokazie przecież w ogóle się nie pojawia... Przed chwilą aż ponownie oglądałam te momenty.

ocenił(a) film na 8
panello

Szczerze nie pamiętam o co mi chodziło, może że krzyk było po 19 .. nie pamiętam ;)

ocenił(a) film na 10
panello

Był przygotowany na to, że Borden przyjdzie i będzie chciał odkryć jego trick. Oczekiwał go, od początku zaplanował sobie, że Borden zostanie skazany za śmierć jego klona. Nie pokazano w jaki sposób i kiedy go rozpoznał, może jak wchodził na scenę, może zlecił śledzenie go - nieważne.
Myślę, że to nie jest błąd, tylko celowy zabieg. Danton jest przecież magikiem :) Odegrał przedstawienie, tym razem również dla Bordena i dla nas. :)
I jeszcze to pytanie przewijające sie przez film dodaje tutaj smaczku: "czy patrzysz uważnie? "

ocenił(a) film na 9
jyba

rozpoznał go, gdy ten poszedł oglądać maszynę

jyba

Tez wlasnie to zauwazylem i ja sobie to tlumacze tym ze okrzyki Bordena bylo slychac z pod sceny wiec prawdopodobnie Angier juz ten nowy je uslyszal i nie chcial zeby on dowiedzial sie o tricku i postanowil go wrobic w swoje morderstwo, ale nie mial pojecia o bracie blizniaku co jest kwintesnecja filmu i wyjasnia tez smierc zony Angiera... tylko zastanawiam sie dlaczego jeden z braci chcial ja zabic, pozostaje to chyba tajemnica ktora nie zostala wyjasniona. Moze romans jakis czy cos? Nie wiem, ogladnalem te sceny z wiazaniem rak jeszcze raz i wydaje mi sie ze ona jakos inaczej patrzyla na Bordena co by oznaczalo ze zdradzala Angiera.

Ja oczekiwalem filmu na 10 bo sporo o nim slyszalem ale wlasnie z tych dwoch powodow ocena troszke nizsza...ale zdecydowanie film lepszy od Iluzjonisty.

ocenił(a) film na 8
azkero

"tylko zastanawiam sie dlaczego jeden z braci chcial ja zabic"

Dlaczego uważasz, że chciał ją zabić? Ja myślę, że to był tylko nieszczęśliwy wypadek. Wcześniej Cutter powiedział Bordenowi, że wiąże zbyt słaby węzeł który może puścić gdy Julia będzie wnoszona. Dlatego Borden zaproponował, żeby zawiązać podwójny langford, Julia uważała, że to dobry pomysł, jednak Cutter się nie zgodził uważająć, że Julia nie da rady go rozwiązać. Potem podczas występu gdy Borden wiązał jej ręce spojrzał na nią wymownie, to spojrzenie oznaczało pytanie czy zgadza się aby zawiązać jej podwójny langford, Julia zgodziła się poprzez skinienie głową. Gdzie tu widzisz chęć zabójstwa?

dirt16

No nie wiem, po końcówce serialu mam zupełnie inne spojrzenia na tą cala sytuacje. Dlatego tak jak napisałem, zastanawiam się czy jeden z braci chciał faktycznie zabić Julie, no ale kto wie, może to tylko moje przypuszczenia, ciekawe... pewnie tylko twórcy filmu by mogli rozwiać moje wątpliwości, ale fakt faktem taki, że masz rację i była rozmowa pomiędzy Bordenem, Cutterem i Julia że ona była by wstanie rozwiązać ten mocniejszy węzeł więc, teoretycznie to był wypadek przy pracy, ale za dużo tutaj jest pytań zostawionych bez odpowiedzi.

Przykładowo, Angier pytał się który węzeł on zawiązał, na co Borden odpowiadał, że nie ma pojęcia bo nie wiedział skoro to nie on wiązał ten węzeł. I teraz prowadzi mnie to do kolejnego punktu który mi mówi, że to bliźniak wiązał węzeł Juli dlatego nie widział jaki to był węzeł, i to prowadzi mnie do kolejnego pytania, skąd brat bliźniak miał wiedzieć, że Julia będzie wstanie go rozwiązać? Nie wiem.. (teoretycznie Borden mógł to bratu powiedzieć - ale to tylko gdybanie) wiem tylko tyle, że mogli ten wątek na sam koniec zakończyć jak właśnie ten brat bliźniak rozmawiał z Angierem. Było by to prawdopodobnie perfekcyjne zakończenie filmu z odpowiedzią, że zawiązał ten mocniejszy węzeł.

W końcu on zabił jego brata więc mógł jeszcze troszkę dać cierpienia Angierowi odpowiadając mu na to pytanie.

ocenił(a) film na 8
azkero

"skąd brat bliźniak miał wiedzieć, że Julia będzie wstanie go rozwiązać? Nie wiem.. (teoretycznie Borden mógł to bratu powiedzieć - ale to tylko gdybanie)"

Myślę, że to jest właśnie bardzo prawdopodobne, że Borden mu to powiedział. W końcu on i Fallon zamieniali się rolami więc musieli wiedzieć co robili w danym dniu. Bo gdyby na przykład Fallon (będąc Bordenem) rozmawiał z kimś i ten zapytałby się go o wczorajszą rozmowę, a Fallon nie wiedziałby o co chodzi to ta osoba mogłaby coś podejrzewać.
Brat bliźniak musiał wiedzieć o tej rozmowie, świadczy o tym scena gdy wiązał ręce Julii, spojrzał na nią wymownie a ona skinęła głową (wcześniej już napisałem, że to spojrzenie miało oznaczać pytanie czy zgadza się na to aby zawiązać jej podwójny langford). Bo gdyby o niej nie wiedział to po co by na nią tak spojrzał (pytał czy się na to zgadza)?
Może być jeszcze tak, że brat bliźniak spotkał się potajemnie z Julią i rozmawiali sobie o tym podwójnym langfordzie, stąd dowiedział się o tym. Ale to również wyklucza sprawę zabójstwa, wszystko załatwia ta scena wiązania w której on pyta ją czy zgadza się na ten podwójny langford. Gdyby chciał ją zabić to nie czekałby na jej zgodę tylko po prostu zawiązał jej ten węzeł.

ocenił(a) film na 10
azkero

Chciałbym zwrócić uwagę na to, że Borden w swoim dzienniku napisał, że kłóci się sam z sobą o to jaki supeł zawiązał i nie wie w którą wersję wierzy. Oznacza to najprawdopodobniej, że Borden, który wiązał węzeł powiedział bratu, że był to zwykły (czyli go okłamał), jednak ten nie wierzył mu. Pech chciał, że Angier za każdym razem pytał nie tego brata. Ten Borden nie chciał powtarzać kłamstwa w które sam nie wierzył a jednocześnie nie mógł być pewien, że był to podwójny langford utrzymywał więc, że nie pamięta.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones