PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=121935}

Przez ciemne zwierciadło

A Scanner Darkly
7,2 22 965
ocen
7,2 10 1 22965
6,5 13
ocen krytyków
Przez ciemne zwierciadło
powrót do forum filmu Przez ciemne zwierciadło

Czytałem wiele książek Dicka i w recenzjach przeczytałem, że to jedna z lepszych i tu się nie zgodzę, napisał dużo lepsze powieści. Bardzo lubię tego pisarza ale w jego książkach nie znajdziemy takiego arcydzieła jak Solaris Stanisława Lema

scenaniezalezna

Wiesz co,
Dick uważał, że LEM jest komórką KGB, bo żaden człowiek nie może być tak wszechstronnie wykształcony ;)

Dick był alkoholikiem, narkomanem i miewał spotkania z Obcymi czy Jezusem (jak sam pisał)

Lem, był naukowcem, który raczej starał się przewidywać i ubierać to w doskonałą SF, prawdziwą fantastykę naukową.

Dick zaś, pisywał typową fantastykę wspomaganą ;)
Osobiście lubię "zwierciadło" ale bardzo podoba mi się też "ubik" oraz "Człowiek z wysokiego zamku"

Co ciekawe, Lem napisał autobiograficzną powieść "Wysoki zamek"
co ma odniesienie do Lwowa, gdzie ów spędził dzieciństwo, a Dick napisał książkę "Człowiek z wysokiego zamku" (ta co naziści wygrali II wojnę)
Ciekawe? :D

sandinista2600

Miałem dokładnie to samo napisać :)

scenaniezalezna

Trudno w ogóle porównywać Lema i Dicka i jako ludzi którymi byli, jak również ich twórczość. Osobiście uważam że to dwaj najwybitniejsi przedstawiciele gatunku, choć mają do niego zupełnie inne podejście. Lem jest spokojny, wyważony, posługuje się wyszukanym słownictwem, Dick jest bardziej chaotyczny prosty w formie. Łączy ich jedno, w centrum ich zainteresowania jest zazwyczaj człowiek. A co do filmu, to dla znających twórczość Dicka zakończenie nie powinno być wielkim zaskoczeniem, w niemal każdej książce stawia pytanie o to kim jestem? I zawsze wychodzi, że nie tym za kogo się z początku uważał ;]
I ciekawa forma filmu taki komiksowo-rysunkowy z żywymi aktorami, znacie jakiś inny, podobny?

scenaniezalezna

Ja bym ich nie porównywał w taki sposób, u Dicka jest ten paranoiczny nastrój, którego nie znajdzie się (przynajmniej nie w takiej formie) u Lema.

mosheh

Faktycznie porównanie nie jest zbyt fortunne, ale jedno ich łączy obydwaj są WIELCY i pisali cudowne książki...Solaris to dzieło...

ocenił(a) film na 8
scenaniezalezna

Z pewnością UBIK czy SŁONECZNA LOTERIA to wybitne książki. Dick to była czysta fantastyka podbudowana swoistą paranoją. Lem z kolei to była bardziej naukowa fantastyka, czasami z elementami mistyki.

scenaniezalezna

a po co w ogóle wartościować ? lepszy, gorszy, co to, liga piłki kopanej ?:) to sztuka, najwyższych lotów, ludzie, i jest nią i Lem, i Dick...

użytkownik usunięty
scenaniezalezna

znajdziemy, co najmniej dwa - nazywają się "Ubik" i "Człowiek z Wysokiego Zamku"

ludzie, ile razy można? - to są pisarze zupełnie innego rodzaju, całkowicie nieporównywalni, łączy ich tylko szeroko pojęte spełnianie kryteriów "fantastyki", nie zawsze nawet "naukowej"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones