PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8951}

Przygody barona Munchausena

The Adventures of Baron Munchausen
7,4 11 008
ocen
7,4 10 1 11008
6,7 7
ocen krytyków
Przygody barona Munchausena
powrót do forum filmu Przygody barona Munchausena

Temat zdradza wszystko. A zwłaszcza to, że jako wyrocznia do oceny tego filmu nie mam żadnych kwalifikacji. Zawsze wyżej ceniłem SF od magicznego Fantasy, a ten film stanowi właśnie apoteozę magii, baśniowości i wyższości wiary nad bierną logikę.

Ci, którzy podobnie jak ja nie są w stanie poddać się opowieści o takim przesłaniu, powinni i tak docenić warstwę wizualną filmu. Scenografie, kostiumy, charakteryzacje aktorów i trochę archaiczne, lecz urocze efekty specjalne, to naprawdę mocne strony filmu. Również aktorstwo jest tu całkiem zadowalające, chociaż nie nazwałbym go wybitnym - pozwala wczuć się w klimat opowieści (chyba że go nie akceptujesz).

Natomiast jeśli chodzi o samą fabułę, to nie jestem do niej przekonany. Pomimo tego, że oglądałem film w telewizji, a więc z całkiem długimi reklamami w trakcie seansu, wydaję mi się, że ilość dialogów na temat utraty wiary lub pamięci jest dość przytłaczająca. Mnie ten szczegół trochę raził.

Mimo wszystko film warto obejrzeć. Został naprawdę pieczołowicie przygotowany i nie powinien zawieść wewnętrznych dzieci niektórych z nas. Jeśli jednak nie pragniemy go w sobie obudzić, to ten film raczej nie jest dla nas.

Na forum polecam przeczytać jeszcze te opinie:
pozytywna od Czarnego_Barana http://www.filmweb.pl/topic/378149/Opowie%C5%9B%C4%87+o+tym+jak+racjonalno%C5%9B %C4%87+zabi%C5%82a+magi%C4%99.html
i ambiwalentna od Setarkosa http://www.filmweb.pl/topic/521963/Nier%C3%B3wny.html

Khaosth

W celu uzyskania pełnego obrazu Barona polecam przeczytać książkę autorstwa Gottfrieda Augusta Burgera.

ocenił(a) film na 9
Khaosth

Zgadzam się z tytułem. Jako dziecko film mnie oczarował. Podobny do "Niekończącej się opowieści". Kochałem takie filmy. Co do treści, to zazdroszczę kwiecistego języka.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones