PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=625065}

Przyjaciel do końca świata

Seeking a Friend for the End of the World
6,3 34 725
ocen
6,3 10 1 34725
4,8 13
ocen krytyków
Przyjaciel do końca świata
powrót do forum filmu Przyjaciel do końca świata

[spoilery] Postać Keiry wydaje mi się "podrysowaną" kreacją Audrey ze Śniadania, nowoczesną nieco hipisowską wersją. Jest urocza, bezpretensjonalna. Początkowo pojawia się na chwilę jako tylko-sąsiadka mająca problem z mężczyzną, potem wkracza do życia bohatera przez... okno- i zasypia w jego mieszkaniu. Nie kojarzy się? :)
Jest też motyw mężczyzn marzących o byciu z "Holly". Jeden z nich próbuje ją przy sobie zatrzymać, jednak dziewczyna zostaje u boku przyjaciela. Ostatecznie to w postaci tego dobrego, troskliwego faceta widzi mężczyznę swego życia. Samolot, który nakazuje zawrócić Keira jest jak taksówka, z której wybiega Holly. A bezdomny piesek "Sorry" kojarzy się z przygarniętym w "Śniadaniu" kotem.
Powielenie kultowych motywów w nowoczesnej otoczce wyszło całkiem nieźle, chociaż wciąż miałam wrażenie, że "to już było"..

ocenił(a) film na 5
Adziocha

Hahaha, masz rację! Jednak "Śniadanie" oglądałam z większym zainteresowaniem, w tym filmie coś mnie przynudzało. Może właśnie ten schemat. Ale Keira = Holly jak najbardziej!

purplerose

Śniadanie nie przynudza chyba nikogo :) dzisiaj ciężko jest stworzyć coś tak uroczego i porywającego, ale niech próbują, a my będziemy łowić nieliczne perełki ;)

Adziocha

Zgadzam się absolutnie. I z spostrzeżeniami względem podobieństw obu postaci i z powyższym, smutnym stwierdzeniem.

Podam zresztą świeży przykład: trzygodzinne „My Fair Lady” (1964) widziałam już tyle razy, że większość dialogów mogłabym recytować z pamięci xD natomiast wczoraj ledwo przebrnęłam przez uwspółcześnioną wariacje na temat Pigmaliona, choć trwała zaledwie niecałe półtorej godziny (nie licząc napisów).

Jakość współczesnej kinematografii jest po prostu opłakana, i to po mimo coraz doskonalszej strony technicznej. Lwia część filmów robiona jest w pośpiechu i bez jakiegokolwiek zaangażowania emocjonalnego ze strony ich twórców. Niestety.

ocenił(a) film na 8
Adziocha

zastanawia mnie, ktory film byłby ciekawszy dla mnie w zaleznosci od tego, ktory obejrzałbym jako pierwszy gdybym obejrzał oba:D mam za sobą ten a skoro mowicie o powielonych schematach wiec juz nie mam zamiaru obejrzec sniadania a pewnie warto...

Daquel

Ze Śniadania się nie rezygnuje! ;) postać Audrey jest inspiracją dla wielu aktorek i scenarzystów, tego nie da się uniknąć. Ale film jest kultowy i z tego względu warto po niego sięgnąć - żeby dotrzeć do korzeni komedii romantycznej

ocenił(a) film na 8
Adziocha

wiec pewnie trzeba bedzie sie zmusic do obejrzenia:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones