PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=897}
8,0 43 899
ocen
8,0 10 1 43899
8,3 33
oceny krytyków
Przypadek
powrót do forum filmu Przypadek

"Jak się wtedy okazało, film Kieślowskiego nie epatował bynajmniej tonem oskarżenia(...)"

Czyżby?

Według mnie film tchnie atmosferą anty-komunistyczną, zwłaszcza zważywszy na historię pierwszą, gdzie pewne rzeczy są powiedziane bardzo jasno.
*

Nie tylko przecież o przypadek chodzi, przez cały film przewija się przede wszystkim poczucie moralności bohatera, które nie zależy od środowiska jakie wpada.

Nie wydaje mi się, że film można odczytać jako gorzkie wyznaje braku znaczenia woli człowieka w jego życiu... Dla mnie szczególnie narzucająca jest ta moralność Witka, oczywiście, można się cofnąć w niestworzoną fazę przed-filmu i zapytać co właściwie ukształtowało tą moralność.

Zgodnie z dogmą psychoanalizy, człowiek do pewnego wieku jest poddawany ukształtowaniu (brak wpływu woli), później jednak ma znaczący wpływ na życie i świat wokół siebie, niezależnie od tego "gdzie wiatr go rzuci"...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones