PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=558714}

Puzzle

Rompecabezas
6,3 991
ocen
6,3 10 1 991
Puzzle
powrót do forum filmu Puzzle

Reżyserka przedstawia nam w tym filmie bardzo prostą historię - ot, 50-letnia kura domowa odkrywa w sobie pasję do puzzli i chce nawet wziąć udział w zawodach ogólnokrajowych. Tylko że nikt z członków rodziny nie rozumie jej pasji, jej mąż i synowie dziwią się chyba, że w Maria może czymkolwiek się interesować, gdyż prowadzenie domu powinno jej całkowicie wystarczać. O zgodę na udział w zawodach bohaterka musi się wręcz prosić męża, który równocześnie bez mrugnięcia okiem pozwala synowi zmarnować pieniądze na wycieczkę do Indii. Reżyserka dyskretnie, acz przekonująco kreśli sytuację kobiet, czy to w Argentynie czy w Polsce, które cały czas uzależnione są od mężczyzn i nawet z głupim układaniem puzzli muszą się ukrywać. "Rompecabezas" to ciepła, ale miejscami gorzka komedia ze świetną Marią Onetto w roli głównej.

Bodil

Lekko feministyczne kino?

Pulawsky

delikatna propaganda, kiedyś lesbijki były głównym tematem, teraz są nim feministki. Ale to dobrze, lubię takie lekko propagandowe kino, dobrze mnie nastraja.

ocenił(a) film na 7
waragpi_groagpi

dobra, dobra, to jakie są te filmy o lesbijkach które znasz?? jakoś ominął mnie ten nurt filmowy.

SylviaVivaldi

Sekrety
http://www.filmweb.pl/film/Sekrety-2007-339494

Circumstance
http://www.filmweb.pl/film/Circumstance-2011-592363

waragpi_groagpi

No, bardzo delikatna. Tak delikatna, że osobiście nie udało mi się zauważyć. Ale widzę, że jak ktoś chce, to zauważy co chce.

Bodil

"O zgodę na udział w zawodach bohaterka musi się wręcz prosić męża, który równocześnie bez mrugnięcia okiem pozwala synowi zmarnować pieniądze na wycieczkę do Indii". Może koncentracja mi wysiadła, ale wydaje mi się, że było zupełnie inaczej. Mąż i ojciec wolałby, żeby synowie ciągnęli rodzinny interes, a życie ich wszystkich było przewidywalne i biegło utartym torem. I to chyba o tym jest ten film - o potrzebie przewidywalności i bezpieczeństwa z jednej strony, i - z drugiej strony - o dążeniu do szukania własnej drogi. Jak dla mnie ewentualne tłamszenie kobiet w patriarchalnym świecie nie wybija się na pierwszy plan, bo to film o LUDZIACH. Rodzina to system, w którym każdy w pewnym stopniu podlega ograniczeniom i wtłaczaniu w role, i każdy na własną rękę albo próbuje z nimi negocjować, albo nie próbuje i może się czuć stłamszony. Ale czy tylko rodzina? Życie w ogóle...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones