PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32635}

Rany

Rane
7,5 1 230
ocen
7,5 10 1 1230
Rany
powrót do forum filmu Rany

Przypadkiem kiedyś obejrzałem fragment filmu i dzisiaj w nocy, gdy na niego trafiłem, skojarzyłem bohaterów i obejrzałem w końcu cały. Ciekawa opowieść o dwóch kumplach, schodzących na złą drogę, którym władza, narkotyki i alkohol uderzają do głowy. Chłopakom pod koniec tak odbija że nie wahają się przez zabiciem przypadkowej osoby, czy postrzeleniem własnego kumpla. Oczywiście nie kończy się to dla nich za dobrze. Na uwagę zasługuje wygląd bohaterów - wyglądają jak przerysowany obraz ruskiego gangstera - w kolorowym dresiku, obwieszeni kajdanami, z gnatami za pasem.
Ciekawy film - z czystym sumieniem polecam.

ocenił(a) film na 5
atique

ja raczej sie zawiodłem, oglądałem z dziewczyną i w sumie wyszło, że ciągła strzelanina, mordowanie, język bandziorów....
NIe zmienia to faktu, że z początku film jest niezły - odbicie wydarzeń hitorycznych nałożone na Belgrad - i to jest ok. Szczególnie ojciec jednego z chłopaków - świetnie skrojony bohater. Poźniejsze mordobicie nie przypadło mi do gustu, może już za dużo takich się naoglądałem. 5/10, obejrzeć i zapomnieć.

atique

[SPOJLER_ALERT]
Film całkiem dobry, przedstawia prawdziwe życie społeczeństwa które walczy o swoją teraźniejszość. Podejście reżysera jest nieco ulgowe, nie wskazuje wprost właściwej ludzkiej postawy, raczej kryje ją za krzywym zwierciadłem i nieco podkoloryzowaną szarą codziennością w powojennych losach byłej Jugosławii.
Młodzi bohaterowie za nic mają dokonania poprzednich pokoleń, widzą tylko swoje niezbyt ciekawe obecne położenie. Babcia Pinkiego doświadczyła wiele zła i widziała mnóstwo niezawinionej śmierci, której prowodyrami były chorwackie bojówki - ustasze. Sam reżyser ukierunkowuje widza, już w dedykacji rozpoczynającej projekcję, a także w późniejszej narracji. Nie ma co się dziwić trudom dorastania, kiedy wciąż są obecne niesnaski do sąsiadów (blisko: blokowisko, ulica, szerzej - nowe granice na Bałkanach, zwłaszcza młodej wersji państwa serbskiego). Budowanie ciągłych napięć między mieszkańcami blokowiska służy powstawaniu konfliktów, rozdrapywania starych ran. Diabola to ten zły, w końcu pochodzi z chorwackiego rodu.

Co się dziwić bohaterom, że schodzą na zła drogę, kiedy zauważąją za przykładem "wujka" Kure, że tu i teraz można zdobyć pozycję i majątek. Nie wymaga to wielu lat ciężkiej pracy i poświęceń, wystarczy zrobić "coś" w szarej strefie lub gdzieś za granicą. Otwiera się dostęp do towarów i znajomości, które nie są dostępne dla szarego człowieka, niezależnie od jego ciężkiej pracy, czy służby na rzecz kraju, np. jakiego dokonał ojciec Pinkiego. W końcu nawet i on zauważył swoją nikłą pozycję, prosząc syna o udział w "akcji".
W mniemaniu młodzieży ważnym jest ten, kto ma wpływy, które przekładają się na popularność i poważanie w okolicy. Zreszą sława może uderzyć do głowy po byciu gwiazdą programu, prezentujacego sylwetki ludzi z półświatka - "Puls Asfalta", czyli po naszemu "Puls Ulicy".

Przy łatwym dostępie do broni w powojennej historii Serbii jest możliwośc osiągnięcia swoich pięciu minut chwały, niezależnie od obranej drogi. A młodzi bohaterowie trzymają się wersji, że to życie ich zmusiło do podjęcia działań. Przy tym bohaterowie doświadczają wszystkich doznań, które powinny być udziałem mężczyzny, który przed spłodzeniem syna, wybudowaniem domu i zasadzeniem drzewa winien być po męskiej inicjacji. Stopniowo rośnie ich strefa wpływów, w której zatracają siebie. Porachunki, narkotyki i inne używki tylko otępiają pojmowanie świata, a Svaba i Pinki nie są nawet dorośli w prawnym ujęciu. Im dalej tym trudnej - mimo wspólnego dorastania i przyjaźni na jednej ulicy, chłopcy nie potrafią porozumieć się w prosty sposób. Zamiast dialogów świszczą kule, wystrzeliwane często na oślep. Do nagłego wybuchu agresji dużo nie trzeba, kłotnia może wybuchnąć z byle powodu. Tu standardowo, z zazdrości o kobietę (ach ten świński szowinizm ;)). Mimo nieporozumień kumple hołdują prawu ulicy i swoistemu honorowi. Svaba czuje się winny nagłej napaści na Pinkiego, dlatego decyduje się na swoistą rozmowę w cztery oczy i pięć kul w magazynku. A wszystsko to w gęstym dymie z używek. Do tego dochodzą echa dawnych konfliktów, więc przeszłośc musi ponownie dać o sobie znać.
[/SPOJLER_ALERT]

Również szczerze polecam, ciężko w obecnym kinie o nieamerykańki obraz świata. Taki nieco zwariowany, ale bez rozgraniczenia na czarno-białych bohaterów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones