PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31167}
7,1 3 436
ocen
7,1 10 1 3436
7,7 3
oceny krytyków
Rapa Nui
powrót do forum filmu Rapa Nui

Dla mnie bomba.

ocenił(a) film na 9

Świetnie dobrani aktorzy, piękne plenery oraz bardzo ciekawie przedstawiona historia i zagadka wyspy. Podobne wrażenie zrobiło na mnie jedynie Apocalypto...

Rob_Rock

Zgadzam się. Takich klimatów brakuje w kinie i wraz z Apocalypto to rodzynki.

ocenił(a) film na 8
Rob_Rock

W 36-tej minucie filmu jest scena, w której Noro mówi do wodza, że „wszystko przez Moai. Ludzie koncentrują się tylko na tym i nic już poza Moai nie widzą”. I według mnie tu jest rozwiązanie zagadki – wszyscy widza tylko Moai. Dzisiejsi turyści też.

Według mnie ten film to pokazuje., że wszyscy koncentrują się tylko na tych posągach, wciąż debatując o ich znaczeniu i oczekując rozwiązania ich rzekomej „tajemnicy”. Wszystko inne umyka uwadze ludzi. Na przykład to, że – jak pokazuje film – tworzenie Moai było swego rodzaju obłędem. Wycięto wszystkie drzewa, zamęczano robotników, którzy resztkami sił ryli w skale. A wódz wciąż był niezadowolony. Kazał wykonywać kolejne posągi. Ale po co? W imię czego?

Również mrozi krew tradycja zamykania dziewczyny na 6-miesięczna torturę w ciasnej jaskini. Film pokazuje, że często zachwycamy się jakąś kulturą i uważamy ja za niezwykłe turystycznie zjawisko, bo sami jej nie zaznaliśmy. Łatwo zachwycać się czymś, co nie wpływa na nasze życie. Kultura i tradycja obraca się jednak czasem w absurd. Ale ludzie tego nie zauważają. Są zbyt skoncentrowani na posagach i ich monumentalnym pięknie.




Rob_Rock

Na okładce filmu jest imię i nazwisko: Kevin Kostner, myślałam, że tam gra bodyguarda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones