PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31438}

Rashomon

Rashômon
7,9 24 672
oceny
7,9 10 1 24672
8,5 28
ocen krytyków
Rashomon
powrót do forum filmu Rashomon

Jaki jest więc w końcu symbolizm tego świata?Według angielskiej cioci Wikipedii istnieją dwie ścieżki interpretacyjne:
1. Niejakiego Sato Tatao -światło symbolizuje grzech0 np wtedy ,gdy kobieta, oddając się Tajomaru, patrzy na słońce. To jakby ukazanie się naszych ukrytych pragnień. Od siebie dodam, że przebłyski na sztylecie też mogą świadczyć o tym,że światło odzwierciedla zło. To jakby zło i prawda zarazem-tzn ,ze prawdą jest to, że rządzi zło :)
2. Jakiegoś tam McDonalda-że ależ skąd, że przestań- wcale że nie- światło to dobro ukryte niby-że kobieta oddaje się Tajomaru patrząc w słońce, ale przecież w momencie dopiero ,gdy ono zachodzi. Ta wersja jest chyba bardziej polarna-cały step szeroki googlowski przeszukałam i raczej dominuje ta wersja, a raczej zdawkowe informacje, że symbolizuje, ale dlaczego dokładnie,to nie wiadomo.

I tak mam oto mętlik- biorąc pod uwagę fakt, że walka rozgrywa się na otwartym polu- znów przepuszczać, że bujne oświetlenie w tej scenie świadczy o towarzyszeniu światła złu- morderstwu itede.
A Tajomaru patrzący w niebo przed zeznaniami? Tu światło jest złe czy dobre? To zależy od tego, jak potraktujemy jego postać.

Tak, trochę to skomplikowane:) Bardzo bym Was prosiła, abyśmy pozbierali do kupy wszystkie fragmenty ze światłem i doszli w końcu do wniosku, co tam ono oznacza. Najlepiej byłoby przeczytać wspomniane wyżej eseje, jednak na polski tłumaczone chyba nie były w ogóle, a po angielsku w internecie nie mogę ich znaleźć. Chyba ,że o czymś nie wiem? Bardzo proszę o pomoc w zagwostce.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones