PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=751}

Rejs

7,5 130 167
ocen
7,5 10 1 130167
7,6 36
ocen krytyków
Rejs
powrót do forum filmu Rejs

genialny

ocenił(a) film na 9

Film genialny! I nawet ktos niewtajemniczony w absurdalnosc rzeczywistosci PRL-u moze odczytac owy absurd i komizm w dialogach i genialnym aktorstwie. Satyra na PRL jedynie poteguje humor, ale nie wyklucza sily razenia komizmu ogolnego. Film parodiuje wiele teorii, pustych ideologii, autokreacji inteligenckiej i tzw. formalizmu, za ktorym nie kryje sie nic, a ktory nadal daje sie we znaki w rzeczywistosci aktualnej. A ze sceny sa ''dluzyznami'' - swiadczy to tylko o technice autoparodii filmu. Oczywiscie humor nie dla kazdego, bo ma charakter jedynie parodystyczny, napietnowuje pewne nonsensowne postawy i sytuacje, warunkiem jest na pewno znajomosc tych postaw - totez nie smieszy kazdego. A i sposob parodiowania nie musi odpowiadac kazdemu :)

dariajuli13

Właśnie, w tym jest problem. To film z epoki. Coś jak kabarety, bez kontekstu potrafią się okazać nie śmieszne. I to też jego słabość, bo dobry film powinien być ponad czasowy. Ten niestety nie jest

ocenił(a) film na 5
mirekmazurkiewicz28

I tu się z Panem zgadzam!

ocenił(a) film na 10
mirekmazurkiewicz28

Nie rozumiem, jak można coś takiego napisać? Przecież jest to komedia absurdu i parodii i nie trzeba znać wszystkich niuansów tamtych czasów, żeby określić ten film mianem ponadczasowego. Mam znajomego z Anglii, który nie wiedząc wiele o historii Polski w czasach PRL-u świetnie się bawił podczas seansu, a ja sama nie potrafiłabym każdej scenie przypisać konkretnego obyczaju społecznego z tamtych czasów, jednak nie przeszkadza mi to w rozumieniu języka parodii jakim posługują się twórcy "Rejsu". Zgadzam się, że obraz ten nie będzie każdego śmieszył, ale która komedia ma samych zwolenników? Odnosząc się do wpisu dariajuli13, podpisuję się pod stwierdzeniem, iż jest to film mający "siłę rażenia komizmu ogólnego":).

ocenił(a) film na 10
mirekmazurkiewicz28

Nie! Ponadczasowy film może być tylko wtedy, jeżeli porusza ponadczasowe sprawy, dajmy na to romans czy przygoda! A to jest film przykuty dokładnie do czasu który opisuje!!!!

dariajuli13

Jestem z rocznika 94. PRL znam tylko z opowiadań,filmów, dokumentów. Nie doszukiwałem się żadnych porównań. Wystarczyło mi, że nie mogłem przestać się śmiać z tych absurdalnych, sztywnych dialogów, to jest mój typ humoru, prześmieszny. Czytając opinie, komentarze dopiero widzę ile tam jest przesłania.

ocenił(a) film na 10
alebeka

Brawo, tak trzymać!

ocenił(a) film na 10
dariajuli13

Masz rację! Film jest genialny!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones